Erken Hamilelik Belirtileri

13.07.2018
64
Erken Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmayı isteyen ve vücudunu iyi tanıyanlar erken hamilelik belirtileri konusunda çok hassas olur. Bu kadınlar hamile kaldıklarını herkesten önce anlayabilir. Kadınların bir kısmı ise adet gecikmesi yaşadığında hamile kaldıklarından kuşku duyar. Hamilelik tanısı koymak için gebelik testi yapılması gerekse de, erken hamilelik belirtileri kadınları mutlu edebilir. Böylece erken aşamada hamile olduklarını anlayabilir ve gereken önlemleri erken aşamada alabilirler.

Erken hamilelik belirtileri kadın tarafından fark edilecek düzeye ancak adet kanamasının 1-2 haftalık gecikmesinden sonra gelir. Kadınlar bu süreden önce hamile kaldıklarını anlayabilecekleri belirtileri hissedemezler. Gebelik henüz oluşma devresinde olduğu için, hamilelik belirtilerinin başlaması ve bunların kadın tarafından hissedilmesi zamana alacaktır. Önce gebelik ürününün rahme yerleşmesi gerekir. Gebelik ürünü rahme yerleştiğinde adet kanaması gecikecek ve hormon düzeylerinde de artış olacaktır.  Bu aşamada gebelik hormonları yükselmeye başlayacağından erken hamilelik belirtileri de ortaya çıkmaya başlar.

Kadın iki adet dönemi arasında hamile kalırsa, birkaç günde döllenen yumurta rahim iç çeperine tutunur. Bu aşamadan itibaren hamileliğin gerçekleştiğini gösteren beneklenme dediğimiz implantasyon kanaması ve kas kasılması gibi erken hamilelik belirtileri hissedilmeye başlanabilir. Kadın vücudunun hamileliğe verdiği tepkileri hissedecek kadar iyi tanıyorsa, döllenme gerçekleştikten 6-12 gün içinde belirtileri hissetmeye başlayabilir. Kadınların bir kısmı ise bu kasılmaları adet dönemi ağrılarına benzetebilir.

 

Erken hamilelik belirtileri her kadını etkiler mi?

 

Erken hamilelik belirtileri olsun, devamındaki belirtiler olsun her kadında farklı olabilir. Bu belirtiler bir kadının her hamileliğinde bile değişebilir. Kadınlardaki adet döneminde de buna benzer belirtiler olabilir. Erken hamilelik belirtileri buna çok benzediğinden aradaki farkı anlayabilmek bazen zor olabilir. Belirtilerin kadınlara hamilelik tanısı koymada kesin bir kriter olmadığını da belirtelim. Fakat bu belirtileri hisseden kadınlarda gebelik testi yapılarak kesin tanı konulabilir.

 

Erken hamilelik belirtileri neler olabilir?

 

  • En önemli erken hamilelik belirtisi adet gecikmesidir. Kadın üreme çağındaysa adet gecikmesi hamileliğin ilk belirtisi olabilir. Ancak adet gecikmesi sadece hamileliğe bağlanmamalıdır. Eğer gebelik testi olumlu çıkmazsa, mutlaka adet gecikmesinin neden kaynaklandığını öğrenmek için doktorunuza gitmenizi öneririz.
  • Günlük yaşamda baskın bir şekilde yorgunluk, halsizlik hissinin olması hamileliğe bağlanabilir.
  • Erken hamilelik belirtileri arasında gebelik hormonlarının etkisiyle kokulara karşı hassasiyet gelişebilir.
  • Halk arasında aşerme denen dönemde bazı besinlere karşı yeme isteğinin uyanması, bazılarına da tiksinme hissinin oluşması hamileliğe işaret edebilir.
  • Hamilelikte özellikle sabahları hissedilen mide bulantısı ve kusma bir belirti olabilir.
  • Sıkça idrara çıkma hissinin oluşması
  • Adet dönemindeki gibi göğüslerde hassasiyet oluşması, memelerde gerginlik ve meme başında koyulaşma olması
  • Halk arasında yine üstüne görme diye tabir edilen implantasyon kanamasının oluşması erken hamilelik belirtisi olabilir. Bunun sebebi gebelik ürününün rahme yerleşmiş olmasıdır.
  • Nadir olarak bazı kadınlarda baş dönmesi ve bayılma hissi de hamilelikten kaynaklanabilir.

Erken hamilelik belirtileri kadından kadına değişebileceği gibi, her kadının hamileliklerinde bile değişebilir. Ayrıca adet dönemlerinde kadınların yaşadığı belirtilerle bunlar benzeyebilir. Bu yüzden her kadın bunların hamilelikten kaynaklandığını anlayamayabilir. Ancak hamilelikten şüphe edilirse gebelik testi yapılarak kesin tanı koyulabilir.

 

Ruhsal değişimlerde erken hamilelik belirtisi olabilir

 

Yumurtanın döllenmesi ve rahme yerleşmesiyle beraber kadın vücudunda bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden kadının ruhsal hali de etkilenir. Bu etkiler aslında hamileliği ileri aşamalarında yaşanacaklar değerlendirildiğinde oldukça normaldir. Hamile kadınların böyle karışık duygular içinde olması hoş karşılanmalıdır. Aynı anda ağlamak, gülmek, neşelenmek, hüzünlü olmak bir hamile kadın için normaldir. Bu nedenle kadının bu zorlu süreci eşinin desteğiyle atlatması en doğrusu olacaktır.

 

Vücut ısısında yükselme erken hamilelik belirtisi olabilir

 

Gebelik hormonlarının etkisiyle oluşan vücut ısısındaki yükselme hamileliğin erken döneminde takip altına alınırsa gebeliğe bir işaret olabilir. Gebe kalmayı isteyen, gebe kalmada zorluk çeken kadınlara vücut ısısı takibi doktorlar tarafından da önerilmektedir. Bu şekilde yumurtlama zamanı belirlenebiliyor. Kadının vücut ısısı 2 haftadan fazla yüksek seyrederse bunu erken hamilelik belirtisi olarak görmek gerekir.

 

Erken hamilelik belirtileri arasında kilo almak var mı?

 

Erken hamilelik belirtilerinin oluşması kandaki gebelik hormonlarının yükselmesinden kaynaklanır. Vücuttaki hormon dengesi bozulduğunda kadın yiyeceklere karşı daha düşkün olabilir, elinin altındaki atıştırmalıkları daha fazla tüketmeye başlayabilir. Bu da kadının kilo almasına neden olabilir. Eğer hamileliği destekleyecek başka bulgularda varsa kadının hamilelikten şüphe etmesi gerekir.

 

Erken hamilelik belirtileri arasında koku hassasiyeti olabilir

 

Koku hassasiyeti gebelik hormonlarının bir etkisi olabilir. Kadının daha önce sevdiği yiyeceklerden tiksinmesi, kokulara karşı düşkünlük ya da tiksinti gibi belirtiler hamileliğin etkisiyle olabilir. Hamile kalan kadınlar sadece yiyeceklerden değil parfüm, sigara gibi maddelere karşı da farklı tepkiler verebilir. Bu belirtilere bulantı da eşlik edebilir.

 

Sabahları uyanmakta zorlanmak, uykuya düşkün olmak erken hamilelik belirtisi olarak görülmeli

 

 

Hamile kalan kadınlarda yorgunluk ve halsizlik ortak belirtiler arasındadır. Gün içinde yorucu iş yapmasalar bile yorgunluk çekerler. Bu tepki hemen anlaşılmasa da, erken hamilelik belirtisi olabilir. Özellikle sabahları kalkmakta zorlanma, uykuyu alamamış gibi hissetme ve dün içinde sürekli uyuma isteği halsizliğin bir etkisidir. Bunların temel nedeni gebelik hormonlarıdır.

 

 

Sindirim sisteminde yavaşlama erken hamilelik belirtisi olabilir

 

Hamileliğin başlamasıyla birlikte kandaki gebelik hormonları da hızla yükselmeye başlar. Bu da sindirimin yavaşlamasına neden olabilir. Bu midedeki asit salgısının yükselmesine neden olur. Bu yüzden gebe kadınların pek çoğunda mide ve yemek borusunda yanma şikayeti vardır. Ayrıca buna eşlik eden kabızlıkta olur. Bu yüzden gebelikten şüphe duyulabilir. Yapılan gebelik testi pozitif çıkarsa, beslenmede lifli besinlere ağırlık verilerek, bolca su içmeye dikkat edilmelidir.

 

Kas kasılmaları erken hamilelik belirtisi olabilir

 

Yumurtanın döllenmesinden sonra rahim duvarına tutunması arasında birkaç gün olur. Döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesiyle beneklenme tarzında lekelenme ve kas kasılmaları meydana gelebilir. Bunlar erken hamilelik belirtileri olarak kabul edilebilir. Bunu her kadın hissetmeyebilir. Çoğu kadın adet dönemi kramplarına benzetir. Ancak bunlar sadece hamilelikte değil, enfeksiyon, doğum kontrol hapının değiştirilmesi, adet düzensizliği gibi sorunlarda da ortaya çıkabilir.

 

Erken hamilelik belirtileri arasında göğüslerde hassasiyet var mı?

 

Hormon dengesinin değişmesi hamilelikte göğüslerde hassasiyete yol açabilir. Göğüslerde büyüme, temas halinde hassaslık, gerginlik gibi etkiler ortaya çıkabilir. Ayrıca meme başı çevresindeki koyu renkli alanın renginde koyulaşma olur. Ancak bu etkiler her zaman hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle başka hamilelik belirtileri de buna eşlik ediyorsa, gebelik testi yapılmasında yarar vardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.