Ev Tozu Alerjisinden Korunma Yolları

06.03.2015
53
Ev Tozu Alerjisinden Korunma Yolları

Ev Tozu Alerjisi Nedir? Ne İyi Gelir?

Ev tozlarının bilimsel literatürdeki isimleri mite’lar olarak bilinmektedir. Günümüzde ev tozundan dolayı meydana gelen astım şikayetleri en çok görülen solunum yolu problemlerinden bir tanesi olarak bilinmekte. Özellikle çocukluk dönemlerinde meydana gelen astımların büyük bir çoğunluğu ev tozları nedeniyle meydana gelmekte. Kış dönemlerinde daha çok burun tıkanıklığı, öksürük şikayetleri, hapşırık ve kaşıntı şeklinde görülen solunum sırasında zorluk çekmek ve hırıltı, gibi şikayetler genellikle ev tozları yani mite’lar nedeniyle meydana geliyor. Bu konunun oldukça fazla önem kazandığı son dönemlerde, bizde sizleri bu konu hakkında bilgilendirmek ve ev tozundan korunmanın yollarını sizlere açıklamak için detaylı açıklamalarda bulunduk.

 

Ev Tozu Alerjisinden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

* Özellikle yatak odası gibi tozun en çok oluştuğu bölgelerin güneş gören bölgeler olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun dışında evin genel olarak rutubet almayan bir ev olması önerilmektedir.

* İçerisinde yün, tüy ve tozlu fire parçaları bulunan yatak, yorgan veya döşekler yatak odalarında bulunmamalı.

* Günün diğer zamanlarında yatak odasında vakit geçirmemeli, yatak odası sadece uyku saatlerinde kullanılmalı.

* Yatak odalarında çok fazla karmaşa ve eşyaya yer verilmemeli ve sade şekilde döşenmeli.

* Günümüzde sıklıkla kullanılan bazalı yatakların alt kısımları çok zor temizlenmektedir. Bu nedenle altı açık olan bazasız yatakları tercih edin ve altlarında biriken tozları düzenli şekilde temizleyin.

* Yatak odalarınızda çok fazla tüy bırakan kilimlere yer vermemelisiniz, bunların yerine sade ve tüysüz kilimlerin tercih edilmesi önerilmektedir.

* Ayrıca yatak odalarında yüklükler içerisinde diğer yatak ve yorganlar ile, kitaplıklar olmamalıdır. Bu tarz eşyalar yatak odalarının olduğundan daha fazla tozlanmasına neden olmaktadır. Bunun dışında peluş eşyaların yatak odalarında bulunması toz yaratan bir diğer faktördür.

* Tozun oluşarak eve yayıldığı yatak odaları günlük olarak düzenli şekilde havalandırılarak, tozu alınmalıdır.

* Son olarak yatak odasında yer alan yatak, yorgan ve yastıklar 1 haftada veya 10 günde 1 kez olmak üzere 60 derecede düzenli olarak yıkanmalı ve biriken ev tozları ile mite’lar arındırılmalıdır.

 

Ev Tozlarına Karşı Oluşan Alerji Tedavisi Yöntemleri

Ev tozu alerjisini mümkün mertebe azaltabilmek için yukarıda yer alan önlemleri eksiksiz şekilde almanız gerekmektedir. Özellikle çocuklarda sıklıkla görülen ev tozu alerjilerine karşı en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi aşı yöntemidir.

Ev tozlarına karşı aşı tedavileri ile, vücudun ev tozlarına olan hassasiyetleri arttırılmış olur ve vücut evin içerisinde yer alan mite’lara karşı bir tolore sistemi geliştirmiş olur. Aşı tedavisi genellikle kesin çözüm olarak nitelendirilir ve hastalarda bir ömür boyu toza karşı korunma sağlar. Ev tozuna karşı aşı tedavisi sadece çocuklarda değil yetişkin bireylerde de çok etkili sonuçlar yaratmaktadır.

Ancak ev tozuna karşı doktorunuza başvurarak ondan gerekli direktifleri almadan asla aşı tedavisine başvurmayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.