Evde Doğal Saç Açma Yöntemleri

22.12.2015
178
Evde Doğal Saç Açma Yöntemleri

Evde Saç Rengini Açmanın Doğal Yolları

Saç rengindeki doğallık kişiye hoş ve zarif bir görüntü katar. Bazen saç renginde değişiklikler yapmak istenir. Bu değişiklikler saç boyası, saç açıcılar, keratinler gibi kimyasal maddeler olunca saçık doğal yapısı bozulmakta ve zamanla sağlığını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu da bakımsız bir saç görüntüsü ortaya çıkarır. Bu tür kimyasal ürünler saçın matlaşmasına da neden olabilmektedir. Bu kimyasal ürünler yerine evde doğal yöntemlerle hazırlayabileceğiniz saç açıcı maske tariflerini uygulamak mümkün olmaktadır. Bu maske tarifleri hem doğal, hem besleyici hem de canlandırıcı özelliğe sahiptir. Bu sebeple herhangi bir yan etkileri de bulunmaz. Ancak unutmamak gerekir ki doğal yollarla açılan saçlar, kimyasal ürünlerle açılan saçlara göre daha az açılma gösterirler. Çünkü kimyasal ürünler kadar güçlü içeriklere sahip değillerdir. Bu sebeple periyodik aralıklarla birkaç defa bu doğal maske tariflerini uygulamak doğru olacaktır. Bu sayede istenen sonucun elde edilmesi mümkündür.

Aşağıda tariflerini vermiş olduğumuz doğal saç açma tekniklerini uygulamadan önce saçınızın kendi renginde olduğundan emin olmanız gerekir. Çünkü üzerinde saç boyası olan saçlara uygulanan doğal maske tarifleri etkili bir sonuç vermezler.

 

Papatya Suyu İle Saç Rengi Açma Tekniği

Papatya suyu ile saç açma tekniği çoğu kişi tarafından bilinen doğal bir yöntemdir. Uygulaması oldukça kolay olan bu yöntem 4 – 5 günlük periyotlarla birkaç defa uygulandığında çok daha etkili bir sonuç ortaya çıkaracaktır. 3 haftadan sonra elde edilen saç rengi maksimum açıklığa ulaşmış demektir.

Malzemeler:

 • 1 bardak su,
 • 1 avuç papatya

Yapılışı: Öncelikle papatyalar su içerisine atılarak 10 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra ılınması beklenir ve ardından süzülür. Süzülen papatyalar herhangi bir işe yaramaz; saçın rengini açacak olan papatya suyudur. Kuru ya da nemli saça papatya suyu uygulanır. Ancak kuru saça uygulandığında daha etkili bir sonuç vermektedir.

Papatya suyunu saça uygulamak için 3 farklı yöntemi kullanabilirsiniz;

 • Tarak papatya suyuna batırılır ve bu tarakla saç taranır.
 • Saç atkuyruğu şeklinde toplanır ve papatya sucu toplanan saç uçlarına uygulanır.
 • Tüm saç papatya suyuyla yıkanır.

Papatya suyunu saça uyguladıktan sonra açık havaya çıkmak gerekir. Çünkü güneş ışınları papatya suyuyla etkileşime girerek saç renginde açılma sağlayacaktır. Saçlar kuruyana kadar güneşte durmak faydalı olacaktır. Saçlar kuruduktan sonra güzelce yıkanır.

 

Limon İle Saç Rengi Açma Tekniği

Limon suyu ile saç rengi açma tekniği doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki limonun asidik yapısı saça ve saç derisine zarar verebilir. Bu durumun yaşanmaması için mutlaka suyla karıştırılması gerekmektedir.

Malzemeler:

 • 3 adet limon suyu
 • Limon suyu miktarınca saf su

Yapılışı: Eşit ölçülerdeki saf su ve limon suyu karıştırılır. Daha sonra bir sprey şişesine konarak saça kolayca uygulanması sağlanır. Limon bilindiği üzere asidi bol bir meyvedir ve mutlaka suyla seyreltilmesi gerekir. Bu karışımı saç diplerine çok fazla sıkmamaya özen göstermek gerekir. Bunun yerine saç uçlarına doğru uygulamak daha iyi olacaktır. Saçlar limon suyu ve saf su karışımıyla tamamen ıslatıldıktan sonra güneşe çıkarak (yaklaşık 3 saat kadar bekleyerek) kuruması sağlanır. Sonucu birkaç saat sonra fark etmek mümkün olacaktır.

 

Zeytinyağı İle Saç Rengi Açma Tekniği

Bu maske tarifi hem saçın rengini açmaya yardımcı olur hem de saçın ihtiyacı olan nemi saça kazandırır.

Malzemeler:

 • Hakiki zeytinyağı

Yapılışı: Bol miktarda zeytinyağı saç derisine masaj yaparak tüm saça uygulanır. 2 saat kadar güneş altında kuruttuktan sonra ister yıkanır ister öylece bırakılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. gizem dedi ki:

  Merhebalar benim sac dibimm. Şuanda köyü kestane uçlarında sarı röfle var koleston platin rengi saç boyasi aldm sizce nasıl olur sonrasında saç rengim

 2. anneleronline dedi ki:

  Saçı önce açıcıyla açmalısınız direk platin sarısı boya ile kestane tonlarındaki saç üzerinde platin rengi elde edemezsiniz.

 3. sevım dedi ki:

  saçım 2senedir kndim ewde boyuorum ilk kuaförde yaptrdm platin deqil sarıydı platn istiorum koleston açıcıda kullandm iki kez olmadı koleston 12yle boyuyorum nasıl yapabilirm