Evde Kil Maskesi Yapımı

26.12.2014
65
Evde Kil Maskesi Yapımı

Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

 

Kil Maskesi

Düzenli şekilde cilce kil maskesi uygulamak çok kısa bir zamanınızı alacak ve cildinizi temizleyerek canlanmasını sağlayacaktır. Kil maskesi tüm ciltleri için sorunsuzca uygulanabilecek bir maskedir. Kil maskesi özellikle içeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde toksinleri atıcı etkiler yaratır, cildi besler ve sıkılaştırır. Uygulanışı çok ekonomik ve kolaydır.

 

Kil Nedir?

Kil malzemesi doğada kolaylıkla bulunabilen ve kendiliğinden oluşan bir maddedir. sulandırılmış aliminyum silika tarafından oluşan bir tortudur. Toprakta yer alan granit maddesinin aşınması işe meydana gelir.

Kilin rengini ve özelliklerini veren maddeler ise, çeşitli tuzlar, demir oksit, oligo elementler ve kalsiyumdan oluşmaktadır. Bu maddeler kil üzerinde terapi etkisi yaratmaktadır.

Kil cilde uygulandığında içerisinde yer alan bileşkeler sayesinde en derind eyer alan kirler bile kolaylıkla dışarıya çıkarılabilir. Kil cilt yapısı üzerinde bulunan sıvı yapısını dengede tutar ve yeniden oluşumu sağlayarak cildi yeniler. Kil alerjik reaksiyonlara sebep olmayacağı gibi anti iltihabik bir maddedir.

 

Kil Maskesi Uygularken Hangi Kil Kullanılmalıdır?

Kil maskesi uygulamak için kil temin etmek çok kolaydır ve doğadan kil toplamanıza gerek yok. Özellikle eczaneler ve bazı aktarlarda bulunan kil çeşitleri sayesinde çok rahat bir şekilde temin edebilirsiniz.

Kaliteli kil maskesi uygulamak istiyorsanız ince yapıda ve beyaz yada yeşil kil kullanmalısınız. Bazı durumlarda kalitesiz ucuz killer size verilebilir. Bu gibi ürünler tam anlamıyla parçalanmamıştır ve mikser ile parçalanması gerekmektedir. Pütürlü bir yapısı olmayıncaya kadar parçalanmalıdır.

Bunun dışında normal ve karma ciltler için en doğal olarak kullanılabilecek olan kil beyaz kildir. Diğer yandan yeşil kil çok güçlü bir terapi etkisine sahiptir ve cilt üzerinde kurutucu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenlerle yağlı ciltler için daha uygun bir yapısı bulunmaktadır.

Not: Kil maskesinden maksimum şekilde faydalanmak için haftada 2 kez uygulanmalıdır.

Kuru ciltlerde kil maskesi uygulanmadan önce dikkatli davranmak gerekmektedir. Kil maskesi kuru cilt yapısında ölü hücreleri temizler ve toksinleri dışarı atar. Kuru ciltler kil maskesi içerisine badem yağı ve zeytinyağı eklemelidir. Bu sayede cildin nem değerleri dengede tutulmuş olacaktır.

Kuru ciltlere cilt maskesi uygulandığında cilt yapısında aşırı gerilme ve çekilmeler görülecek olursa maske acilen temizlenmeli ve cilt nemlendirilmelidir.

 

Evde Hazırlayabileceğiniz Kil Maskesi Tarifi

Gerekli Malzemeler:

* 1 Çay kaşığı kadar kil

* 2 Adet asprinin tozu

* 1 Çay kaiığı limon

Hazırlanışı:

Asprinlerimizi eziyoruz ve  çay kaşığı kadar asprin tozu elde ediyoruz. Ardından kilin içerisine limon suyu ve asprin tozu ilave ediyoruz. Ardından asprin tozu ve limonlu kilimizi güzelce karıştırıyoruz. İyice karıştığına emin olduktan sonra cildimize sürüyoruz. Yaklaşık olarak 20 dakika cilt üzerinde beklettikten sonra ılık su ile cildimizden temizliyoruz. 

Bazı hassas ciltlerde kil maskesi cilt yapısı üzerinde ısınmaya yol açabilir. Cildinizde çok fazla ısınma hissedecek olursanız, maskeyi daha erken cildinizden temizlemelisiniz.

Kil maskesini sorunsuzca haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.