Evde Saç Bakımı

02.06.2015
59
Evde Saç Bakımı

Saç Tiplerine Göre Bakım Önerileri

Saçlarınızın bakımlı ve canlı olması sosyal hayatınızda kendinize olan güveninizin daha fazla olmasını sağlamaktadır. Saçlarınızın güzel ve parlak görünebilmesi için düzenli olarak bakım uygulamalısınız, bunun için her saç tipine göre farklı saç bakım uygulamalarını gerçekleştirmelisiniz. Öncelikle saçlarınızda kırıklar bulunuyorsa bu kırıkları kestirmelisiniz ve ardından aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz saç tipine göre saç bakım uygulamalarını gerçekleştirerek saçlarınızın bakımını sağlamalısınız.

 

Kuru ve Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Bu tür saç yapısında saçların her gün yıkanması saçların daha kuru ve kıvırcık bir yapıya kavuşmasını sağlayacağından gün aşırı saçların yıkanması saçları normalde olduğundan çok daha kuru bir hale getirecektir. Haftanın 2 günü saçlarınıza parlaklık kazanması ve kuruluğunu gidermek için saç kremi ve saç yağları ile bakım uygulamanız çok olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Kuru ve kıvırcık saçlarınız varsa ve saç deriniz çok hızlı bir şekilde yağlanıyorsa şampuanı saç diplerinize uygularken, saç kremlerini ise saç uçlarınıza uygulamalısınız.

 

Yağlı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yağlı saçlar normal saçlardan daha çok yağlandıkları için daha çok yıkanmaları gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yağlı saçlar için özel olarak üretilmiş olan şampuanları seçmek olmalıdır. Bunun dışında yağlı saçlar için talk pudrası kullanarak kafa derinize parmak uçlarınız ile masaj uygulamalısınız. Ardından saçlarınızı bu şekildeyken tarayın ve pudranın iyice yayılmasını sağlayın.

Son olarak yağ azaltıcı aloe vera bakımını uygulayarak saçlarınıza özel bakım yapabilirsiniz. Özellikle saçlarınızda jöle ve biryantin kullanıyorsanız çok etkili sonuçlar verecektir.

 

İnce, Güçsüz ve Düz Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlarınız güçsüz, ince ve düz bir yapıya sahipse saçlarınız için bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Bebek şampuanları içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde güçsüz ve narin saçlar için bakım pigmentleri içermektedir. Eğer saçlarınızı güçlendirerek kıvırcıklaştırmak istiyorsanız saçlarınızı bebek şampuanı ile yıkadıktan sonra bigudi ile sarın ve 20 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Ardından bigudilerinizin daha kalıcı olmasını istiyorsanız buhar uygulayabilirsiniz.

 

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

Genellikle saçlara uygulanan işlemler sonrasında saçlar yıpranır ve eski canlılığını kaybederler. Genellikle kimyasal işlemler ve perma gibi uygulamalar saçların yıpranmasına neden olabilmektedir. Bazı saç yapılarında ise çevresel faktörler olan güneş ışınları ve hava kirliliği gibi faktörlerde saçların yıpranmasına neden olacaktır. Yıpranmış saçların ıslak kalması daha çok zarar görmelerine neden olacaktır, bu nedenle saçlarınızı iyice kurutana kadar geniş uçlu bir tarakla taramalısınız. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.