Eyeliner Nasıl Çekilir?

14.12.2015
123
Eyeliner Nasıl Çekilir?

Eyeliner Çekmenin Püf Noktaları

Çekici ve buğulu gözlere sahip olmanın en kolay yolu doğru uygulanmış bir eyeliner ile mümkün olmaktadır. Doğru uygulanan eyeliner, kişinin bakışlarını dahi etkilemektedir. Bunun için eyeliner çekmenin püf noktaları bilinmeli ve doğru tekniklerle uygulanmalıdır.

Eyeliner, gözlerin daha belirgin ve daha çekici hale bürünmesini sağlayan ufak bir uygulamadır. Göz kapaklarına dikkatsizce uygulanan eyeliner, doğru etkiyi yaratmayacaktır. Bunun için birkaç defa pratik yaparak eyeliner çekmenin püf noktalarını öğrenmek mümkün olmaktadır. Gözlere eyeliner uygularken göz tipine göre bir tercih yapmak oldukça doğru olacaktır.

 

Eyeliner Çekmenin Püf Noktaları Nelerdir?

  • Eğer eyeliner çekmeyi bilmiyorsanız ya da henüz buna alışkın değilseniz uygulanması gereken ilk şey pratik yapmaktır. Kendi el becerinize uygun bir eyeliner tercih ederek bu pratik uygulamalara başlamak gerekir.
  • Gözlere eyeliner uygulamadan önce göz kapaklarına primer adı verilen göz makyajı bazı uygulanmalıdır. Gözlere doğru şekilde uygulanmış olan göz makyajı bazı üzerine eyeliner uygulanır.
  • Eyeliner çekmenin püf noktalarından biri de eyeliner tüpünün eğik bir şekilde tutulması gerektiğidir. Ayrıca eyeliner fırçasını eyeliner şişesine sürekli sokup çıkarmak, şişenin içerisine hava girmesine neden olur. Bu da şişe içerisindeki boyanın bir süre sonra kuruyup kullanılmamasına sebebiyet verir. Şişe içerisindeki boyanın fırçaya gelmesi için fırçayı şişeye sokup çıkarmak yerine şişenin kapağı kapalıyken iki avuç arasında sürtünme işlemiyle döndürülmelidir. Böylece hem şişe içerisindeki boyanın çalkalanarak hareket etmesi sağlanır hem de ellerin vermiş olduğu sıcaklıkla şişe içerisindeki boyanın daha sürülebilir bir kıvama gelmesi sağlanır.
  • Eğer eyeliner sürme işinde henüz yeniyseniz göz kapağınızın bir ucundan elinizde çekerek gergin deri oluşturabilirsiniz. Gerilmiş olan göz kapağına eyeliner uygulaması daha kolay yapılacaktır. Bu şekilde ellerin titremesiyle ortaya çıkabilecek görüntü bozukluklarının giderilmesi de mümkün olur.
  • Eyeliner sürerken kendi tekniğinizi oluşturmak eyeliner çekmenin püf noktaları arasındadır. Bunun için elinize kolay gelen bir yöntem tercih etmeli ve bunu uygulamalısınız. Bazı kadınlar göz kapaklarının ortasından başlayarak eyeliner çekerler ve bu şekilde bir teknik oluştururlar. Daha sonra kalan diğer yarısı tamamlanır. Bazı kadınlar ise göz kapaklarının göz pınarıyla birleştiği yerden başlayarak eyeliner çekerler. Size en uygun gelen tekniği geliştirerek alıştırma yapabilirsiniz.
  • Eyeliner çekerken tek bir darbeyle çekmek oldukça zordur. Bu tekniği geliştirmek uzun süre alabilir. Bunun yerine küçük darbelerle eyeliner çekmeyi deneyebilirsiniz.
  • Özellikle yuvarlak yüz hatların asahip kişilerde kuyruklu eyeliner modeli oldukça hoş durmaktadır. Kuyruklu eyeliner modeli için ilk önce göz kapağı üzerine küçük çizgilerle birleşen uzun bir eyeliner çekilir. Daha sonra göz kapağının bittiği yerden şakak kısmına doğru, yukarı yönde bir kuyruk çekilir.
  • Eğer eyeliner sürme işinde henüz çok yeniyseniz ellerinizin titremesi ve bunun sonucu olarka kötü bir görüntü oluşması olasıdır. Eyeliner çekmenin püf noktalarından biri de böyle durumlar için göz kapaklarına uygulanacak olan bantlardır. Göz kapaklarınızın bitimine uygulayacağınız bu bantlarla etrafa bulaştırmadan eyeliner çekmek mümkün olacaktır. Bunun için öncelikle cilde çok yapışmayan bir bant tercih etmeniz gerekir. Eğer elinizdeki bantın yapışkanlığı çok güçlüyse önce parmaklarınızla birkaç defa dokunarak yapışkanlığını yumuşatın. Daha sonra göz kapağının göz pınarıyla birleştiği noktadan kaşın bitimine doğru, çaprak ve yukarı yönde bant yapıştırılır. Kuyruk modeli için de göz kapağının bittiği dış kısımdan şakak kısmına doğru, yukarı yönde bir bant yapıştırılır. Oluşturulan şablon içerisinde eyeliner sürülür. Eyeliner sürme işlemi bittikten kısa bir süre sonra bantları çıkarmanız mümkündür.

 

Göz Şekline Göre Eyeliner Çekmenin Püf Noktaları

Büyük gözlere sahip kişiler kuyruklu eyeliner modellerini tercih edebilirler. Küçük gözlü kadınlar ise göz kapağından ince başlayıp kalın devam eden, hafif kuyruğu olan modelleri tercih edebilirler. Düşük göz yapısına sahip olan kişilerin çekecekleri eyeliner modeli oldukça ince bir çizgi halinde olmalıdır. Çekik gözlü kadınlar ise kuyruklu eyeliner modelleri tercih etmemelidirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.