Gebelik Dışında Beta Hcg Değeri Neden Yükselir?

12.10.2016
430
Gebelik Dışında Beta Hcg Değeri Neden Yükselir?

Gebelik Olmadan Beta HCG Artışının Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle beta hcg testi nedir, açıklamak gerekirse; idrardaki veya kandaki hcg ( human chorionic gonadotropin) hormonunun seviyesini belirlemek için yapılır. Genellikle de, kadının hamile olup olmadığını anlamak için, doğumsal anormalliklerin kontrolünde ve dış gebelik varlığı söz konusu olduğunda kullanılmaktadır. Ayrıca, rahim kanseri ve erkeklerde görülen testis kanseri gibi kanser türlerinin de taranması için beta hcg testi uygulanır.

Beta hcg ‘nin oluşurken, sperm tarafından döllenen yumurtanın, rahim duvarına yerleşmesiyle, plesanta gelişir ve hcg salgılanır. Salgılanan beta hcg, kanda ve idrarda görülür ancak kandaki idrara göre daha erken dönemde tespit edilebilir. Kanda yapılan beta hcg tespiti, yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden yaklaşık 6 ile 12 gün sonrasında yapılabilir. Beta hcg testi genellikle, kanda hcg seviyesini belirler, idrarda ise, hcg ’nin varlığını veya yokluğunu göstererek, tespit edilir.

Gebelik dönemindeki bir kadının, her 2 günde beta hcg değerinde artış gözlenir ve bu beta hcg değerindeki artış hamileliğin son dönemlerine doğru yavaşlamaya başlar, daha sonra sabit değerde kalır. Eğer, gebelik sürecinde beta hcg değerinde bir artış yok ise, gebeliğin seyrinde bir sorun olması söz konusudur.

Normal hamile olmayan bir kadının, beta hcg değerleri 0-10 m1U/ml iken, hamile olan bir kadının, bu değerlerinin üzerinde olduğu gözlenir ve bu artış gebelik döneminde iki günde bir artarak ilerlemektedir. Ayrıca, beta hcg testi dış gebelik tespiti için de ayrı bir öneme sahiptir.

Şöyle ki; beta hcg testinde kısa sürelerde bir artış gözlemlenir, ama ultrason ile yapılan muayenede rahimde kese gözükmüyor ise, dış gebelik olduğu düşünülebilir. Bununla beraber, beta hcg testi sonucuna göre, mol hidatiform denilen hastalık için de, iyileşmenin olup olmadığına beta hcg değerlerine bakılarak, kontrol edilir. Bu türde olan problemlerin, daha önceden anlaşılabilmesi ve tedavi sürecinin erken uygulanabilmesi açısından, beta hcg testi ile ultrason takibi birlikte yapılmalıdır.

Beta hcg değerlerindeki artış, normal bir gebelik sürecinin ilerleyişi ile doğru bilgiler verirken, bebeğin sağlığı ile ilgili değerlendirmelerde doğru ve net bilgi vermediği gözlemlenmiştir. Yani, gebelik döneminde bebeğini kaybeden bir kadının, plesantadan düşük de olsa hcg hormonun salgılandığı görülmüştür. Bu nedenle bebeğin anne karnındaki sağlığı ile ilgili net bilgi vermemektedir.

Diğer açıdan, gebelik dışında olan beta hcg değerindeki artışlar, beraberinde başka problemleri getirebilir. Bunları kısaca sıralayalım.

 • Dış Gebelik : Hamileliğin rahim dışında gerçekleşmesi ile meydana gelir. Beta hcg testi ölçümlerinde, olması gereken değerlerdeki artışın, daha yavaş olduğu görülür. Ultrason ve beta hcg testinin birlikte takibi ile anlaşılmaktadır.
 • Kanser : Bazı kanser türlerinde Beta hcg değerleri yükseklik gösterebilir, yumurtalık kanseri, testis kanseri ve mesane kanseri gibi.
 • Mol Gebelik : Bu tür gebeliklerde kandaki beta hcg değerleri çok yüksek düzeyde olduğu görülmüştür.
 • Hipofizer hcg : Gebe olmayan bir kadında, hipofiz bezinde bulunan hücrelerin çok az miktarda da olsa hcg üretmesiyle ortaya çıkar.
 • Çoğul Gebelikler : Anne karnında, iki veya daha fazla sayıda bebeğin bulunması ile, kandaki beta hcg değerleri normale göre daha da yüksek seviyededir.

Bunların dışında, gebelik döneminde gözlenen, beta hcg değerlerindeki düzenli artışlar, hamileliğin yolunda gittiğini gösterirken, diğer taraftan da hamile olup, beta hcg değerinde düşüklük olması, anne veya bebek açısında bir sorun olduğunun sinyalini vermektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına, gebelik dönemindeki doktor kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Gül dedi ki:

  Benim idrarda 2 cizgi cikdi doktora gittim kan degerim 109 cikdi sizce hamilemiyim degilmiyim ve pembe rekli ithapim geliyor

 2. Nalan dedi ki:

  Merahaba ben adetim gecikince kan verdim ilk kanda gerim 0.27 cikti snrkinde 0.42 cikti 3de 1.64 cikti acaba hamile olma olasiligim varmidir.

 3. Canan dedi ki:

  Bugun gebelik icin kanverdim sonuc 11.94 cikti doktor kesin bisey demedi sinirdasin acaba hamilemiyim merak ediyorum

 4. eylül dedi ki:

  Regl tarihime 4 Gün varken kan testi yaptirdim sonuç 1.20 sizce artış olur mu? Hamilelik şüphesi olabilir mi

 5. melek dedi ki:

  meraba bana yardımci olursaniz çok sevinirim hamilemiyim değilmiyim diye kan tahlili yaptım 1326.00 çıktı bu ne demek kaç haftalik yada kaç günlük hamileyim lütfen bana yardımci olun\n

 6. ayşe dedi ki:

  kolay gelsin geçen gün doktorum 3 lü tama testi yaptırdı. \nAFP DEĞERİ 87.4\nHCG DEĞERİ 40341\nE3 DEĞERİ 1.06 \nçıktı doktorum birşeyde demedi bu değerler ne anlama geliyor bilgi verirmisiniz.

 7. Meltem Karakoç dedi ki:

  Beta hcg değerim \n0.100 çıktı yüksek mı yoksa bir sıkıntı mı var cevaplarsaniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

 8. Kübra dedi ki:

  Adetim normalde düzensiz 11 gün geçti 3 ğün ve 7 ğün geçtiğinde eczanedeki idrar testlerinden yaptım ikisindede cikmadı. Dün kan testi yaptırdım negatif cıktı ama doktor HCG değerinin 19.99 cıktını. Söyledi dört gün sonra tekrar kan testi yaptırın dedi şuan ben size ne var ne yok diye bilirim dedi. Ama negatif dedi. Acaba hamile ola bilirmiyim kassıklarım ve belim çok agrıyo.

 9. Sema dedi ki:

  Merhaba kan sonucunda 0.56 çıktı mr\’a gırıceğimden dolayı kontrol ettırmıstım sizce gebelık olabılırmı

 10. nuray nizamoglu dedi ki:

  Btg hormon testimin sonucu 1.48.cikti.doktorum tam anlamadim ama bir kese gorunuyo emin diilim dedi.test yaptirdi.sonuc yukardaki gibi.yasim 50 .tup bebek yaptiracagim.hazirliklarimi yaparken boyle bir sey oldu.koruyucu hap kullandim gecen adetimi geciktirdi.buay cok gec oldum ve cok az oluyorum.gecen ay 7 sinde olmustum.simdi 18 inde oda tarlusol verdi dr um o sekilde adet oldum acaba hamilemiyim.

 11. songul dedi ki:

  ben ilk adetime 9 gun olmasina ragmen bt hcg testi yaptirdim teste 1.20 oran cikti sizce hamilelik varmi adetime 5 gun kaladq idrar testi yaptirdim ama cikmadi bugun adetime son 5 ci kalan gun lutfen yardimci olursaniz sevinirim

 12. Ebru dedi ki:

  Adetim 12 gun gecikti beta hcg testi yaptirdim 144 cikti. O gun regl oldum. Ama gebelik var demislerdi.ayrica 11 aylik bebegim var emziriyrum.prolaktin hormonuyla alakali olabilir mi 144 cikmasi?

 13. Yazgülü dedi ki:

  hcg yüksek 17997 sonucu anlamadım Bana cevaplar mısınız ne oluyor Kaç haftalık hamileyim

 14. Yildiz Tetik Yildiz dedi ki:

  Hayirli aksamlar hocam ben 54 gun adet olmamistim ve en son adet tarihim 03.11.2017 aradan 54 gun gectikten sonra adet oldum beta hcg degerlerim 0.100 cikmisti. Sizce degerlerde yukselme olurmu doktorum hamile degilsin ama degerlerde yukselme olur demisti acaba dis gebelik olabilir mi veya degerler yukselirmi bu arada adetlerim duzensiz yumurtlama gunumu hesaplayamiyorum ne yapmaliyim Yuce Rabbim isteyen herkese hayirli saglikli evlatlar nasip etsin ins.

 15. Hatice dedi ki:

  Merhaba ,\nKan testinde beta hcg degerim 0.33 çıkmıştı 2 gün sonra gittigimde ise 0.65 e yukselmis. Bu sekilde artis olmasi normal midir ? Neden 2 katı birden degerim arotı hamilelik baslangicimidir ? Bilgilendire bilir misiniz rica etsem ?

 16. Gizem dedi ki:

  Adetime bir gün kala kan testi yaptırdım 0.30 çıktı adet olmadım 4. Gün testi tekrarladım 1.20 çıktı gebelik olabilir mi

 17. Burcu dedi ki:

  Merhaba hocam ben bekarım bi birlikteliğim yok ama hcg değerim 1,20 çıktı adetlerim çok uzun sürüyor bu değerim neden yüksek bu değer hamilelik değeri dedi doktor

 18. ELİF dedi ki:

  merhaba kolay gelsin ben geçen doktora gittim kan tahlili yaptılar değerlerim 11 cıkmıs ancak tam zamanımda adet oldum normal kırmızı kanla beraber kahve akıntıda geliyor pıhtı gibi cok az ara ara. ve basım cok agrıyor 1haftadır gögüslerimdede siskinlik ve acı var sizce ihtimal varmı hamilelik icin.?

 19. Funda dedi ki:

  0.8 ne oluyor