Gebelik Testi (Hamilelik Testi)

23.11.2015
330
Gebelik Testi (Hamilelik Testi)

Gebelik Testi (Hamilelik Testi)

Eczanelerde uygun fiyata satılan idrarda hamilelik testleri hemen her kadın tarafından tercih edilen bir hamilelik belirleme yöntemidir. Çünkü bu testi uygulayan kadın hamileliği ilk olarak yalnızca kendisi öğrenmektedir. Bu da birçok kadın için özel anlam taşımaktadır. Hamileliğin daha net değerlerle kanıtlanması için kan testi uygulanması gerekir.

İdrarda uygulanan gebelik testinin doğru sonuç vermesi için öncelikle beklenen adet tarihinin en az 1 gün geçmiş olması gerekir. Yaşanan cinsel ilişkiden hemen sonra ya da birkaç gün sonra bu gebelik testini uygulamak sonuç vermeyecektir. Çünkü gebeliğin oluşması sırasında Beta HCG adı verilen hormon zamanla yükselir ve ilk olarak kanda görülür. Kanda yükselmesi halinde idrarda da görülmektedir. İdrarda görülme tarihi beklenen adet tarihinin geciktiği tarihlerdir. Bu nedenle idrarda gebelik testi yapmak için adetin gecikmesi beklenmelidir.

Evde uygulanabilen idrarda hamilelik testleri nadiren doğru sonucu vermeyebilir. Bu durumda ya hamilelik testi kitinde arıza olabilir ya da anne adayının hormon seviyesi henüz idrarda ortaya çıkacak değerde değildir. Bu durumda gebelik ihtimalinden şüphelenen kişi kan testi uygulaması yaptırmalıdır.

Beta HCG hormonu yalnızca hamilelik olduğunda salgılanan bir hormondur. İdrarda uygulanan hamilelik testi kitleri bu Beta HCG hormonuna duyarlı testlerdir. Beta HCG hormonunun kanda ya da idrarda görülebilmesi için yumurtanın döllenerek rahim içerisine yerleşmiş olması önemlidir. Aksi halde bu hormon salgılanmaz. Eğer kadında döllenme olmuşsa, yumurtlama döneminden yaklaşık 6 ila 10 gün sonra rahimde yerleşme görülür. Buna bağlı olarak Beta HCG hormonu salgılanır. Bu hormon ilk olarak kanda yükselir. İdrarda da görülebilmesi için ek bir zamana ihtiyaç vardır.

Piyasada satılan idrarda gebelik testi kitlerinin hassasiyeti 20 50 mlU/mL değerleri arasında yer almaktadır. Yani eğer kadındaki Beta HCG hormonu bu değerlerin altındaysa gebelik testi negatif olarak sonuç verir. Oysa ki gebelik oluşmaktadır. Bu nedenle yapılan kan testleri gebelik sonucunu daha net bir şekilde ortaya koyar. Test kitinin sahip olduğu hassasiyet, gebeliği daha erken teşhis etmeye yarar. Erken gebelik testi kitlerinin sahip olduğu hassasiyet çok daha yüksektir. Yani daha düşük değerlerdeki Beta HCG hormonunu test kitine yansıtarak sonucu ortaya koyar.

Herhangi bir eczaneden alınan idrarda gebelik testlerinin uygulaması, paket arkasında resimli şekilde gösterilmektedir. Doğru sonucu almak için gerekli şartlar yerine getirilmelidir. Testte en doğru sonucu verecek olan orta idrardır. Bunun için idrarın ortalarındayken örnek alınması daha doğru olmaktadır. Bu örnekten damlalık yardımıyla idrar alınarak birkaç damla test kitine damlatılır. Eğer gebelik testi kiti idrar içerisine batırılarak öğreniliyorsa bu şekilde yapılmalıdır. Test sonucu yaklaşık 5 dakika içerisinde belirecektir. 10 dakikadan fazla bekletilen test kitleri doğru sonucu yansıtmaz.

Eğer beklenen adet günü yalnızca birkaç gün geçmişse, idrar örneği almadan önce 4 saat idrarı tutmak gerekmektedir. Adet gününün gecikmesi 10 güne yaklaşmışsa idrar tutmadan da test uygulanabilir.

İdrarda gebelik testi sonucu eğer sadece kontrol yazan yerde belirmişse sonuç negatiftir. Kırmızı çizgi, hem kontrol yazısı hem de sonuç yazısı altında belirmişse sonuç pozitiftir. Sonuç çizgisi çok hafif derecede belli oluyorsa sonuç yine pozitiftir. İkinci çizginin çok zor görülmesi, hamileliğin ilk haftalarında olduğunuz ve buna bağlı olarak Beta HCG hormonunun daha az seviyede olduğu anlamına gelmektedir. Hamileliğin ilerleyen günlerinde bu ikinci kırmızı çizgi çok daha belirgin olacaktır. Eğer hamilelik şüphesi varsa ve sonuç negatif ya da pozitif çıkmışsa her iki durumda da 2 gün sonra testi yenilemekte fayda vardır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. dilan dedi ki:

  Test yaptrdm 17. 28 çıktı

 2. anneleronline dedi ki:

  Gebelik testi sonucuna göre gebelik ihtimali olabilir, mutlaka doktorunuza test sonucu ile başvurarak tam teşhisin yapılması gerekmektedir.

 3. Ozgenur dedi ki:

  Merhaba tüp bebek transferin 5,günü progestan tahlilini 60 misin üstünde çıktı hamilemiyim

 4. naz dedi ki:

  Selam.44 günlük hamileyim hcg2479 progesteron 21.28 kese 5.43 mm fakat bos kese.bebeği daha göremedim.su an bi sorun var mi ve en son kaç haftalikta bebek gorulur

 5. Mufide dedi ki:

  Merhaba hocam adetimi 20gun geçti kan testi yaptırdım 25 çıktı 1hafta sonra kanamam oldu tekrar kan testi yapıldı 9.5 çıktı acaba düşük mü oldu açıklar mısınız lütfen

 6. Sümeyye dedi ki:

  Mrb benim adetim 4gun gecti ve bende suan kasik bel agris mide yanmasi ozellikle gece cok rahatsiz oluyurum sonra karnim sisiyo bide surekli gazim oluyo bu gaz olayi 2 haftadir var test yapmaktan korkuyorum cunki her yapisimda uzucu sonuc almaktan biktim bu yuzden size sormak istedim eger siz evet hamile olma ihtimaliniz yüksek derseniz o zaman test yapicam nolur cabuk cvp verin cok merak ediyorum

 7. Rabia dedi ki:

  Merhaba dün kasık ağrısından dolayı acile gittik yapılan kan testi sonucu hcg hormonum 43.26 çıktı doktor ilaç vermedi iki gün sonra tekrar gel dedi bu ne demek oluyor

 8. Burcu dedi ki:

  Merhaba,\n\nEn son 27 kasımda regl oldum 2 gün sürdü bitti 1 gün sonra tekrar yarım gün oldum ve bitti kolsişin ilaç kullanıyorum bugün 25 aralıkta hastalanmam gerekiyordu olmadım 23 kasımda test yaptım negatif çıktı fmf hastası olduğum için şuan çelktiğim kasık ağrılarım ondanmı değilmi ayırt edemedim geçen haftada sürekli mide yanması yaşadım ne zaman test yaptırmalıyım acaba.

 9. Ebru dedi ki:

  Ben iki defa adet oldum kendimi hamile hissedyrm diye ikinci adetimde kan testi yaptırdım 1.9 hamilelik var mı acaba anlayamadm?

 10. Gülbahar dedi ki:

  27.02.2017 değer 480.9 çıktı 02.03.2017 değer 2250.0 çıktı iki çocuk olabilirmi

 11. Ayşe dedi ki:

  Sonuç 1.20 \n0.5 negatif dedi doktor test de pozitif kafam karışık

 12. Ayse dedi ki:

  14 gündür adet olmazdım iki kere kan testi yaptırdım biri 1,3 ikincisi 1,20 çıktı idrar testinde ikinci çizgi hafif çıktı birkaç kere de daha yaptım biri belirgin çıktı ona güvenerek kan testi yaptırdım hamile olmadığım çıktı ama ben belirtilerini yasiyorum

 13. tugba buyukyazici dedi ki:

  mrb adetim 10gun gecti bugun adet gordum aama fazla degil cok kasiklarimda agri var acaba hamilemiyim

 14. Ayşe güreli dedi ki:

  Adet günüm kahverengi leke geliyor kan tahlili sonucu 2.1gebelik varmı yok mu

 15. Lerzan dedi ki:

  Merhaba ben iki haftadır korunmuyorum ve hayatım da bir ilk olarak geçen hafta sadece bir günlük sancılı kanama gördüm sonraki iki günde de hafif lekelenme Lee görüyorum beta HCG 0.45 gebelik yok dendi ama tahlilden iki gün sonra normal adet tarihimdi bir gün geçti hala tık yok bel ve karın ağrısı hariç bilemedim tekrar mı gitsem HCG sonradan yükselirmi yada o yaşadığım kanama düşükmüydü