Gebelikte Beslenme Önerileri

30.12.2014
167
Gebelikte Beslenme Önerileri

Hamilelik İçin Beslenme Önerileri

Hamilelik dönemi tüm fiziksel özelliklerinizin ve hormonlarınızın değişime uğradığı bir durumdur. Düzenli şekilde kilo almalı ve sağlıklı beslenmelisiniz, bu sayede bebeğinizin gelişimin tamamlamasını sağlamış olacaksınız. Bu nedenle sağlıklı beslenmeniz bu dönemde eksik beslenerek diyet uygulamak çok yanlış bir davranış olacaktır. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek için ancak belli kriterlere dikkat ederek başarıya ulaşabilirsiniz. Bu sayede sağlıklı beslenerek düzenli olarak aldığınız kilolar, doğum sonrası lohusa döneminde kolayca verilebilecek nitelikte olacaktır.

 

Gebelikte Beslenme Önerileri

* Hamilelik dönemi çok hassas ve sorumluluk isteyen bir dönemdir. Bu dönem içerisinde sadece kendiniz için değil bebeğiniz için de beslenmeniz gerekmektedir. Bu sebeple yanlış bir beslenme ile risk almak yerine doktorunuza danışarak kontrollü şekilde beslenmek en doğrusu olacaktır. Doktorunuzun vücut semptomlarınızı tam olarak inceleme altına alabilmek için doktorunuza tüm besin cetvelinizi açıklamalısınız.

* Bu dönemde kilo vermek adına kısıtlayıcı bir beslenme programı izlemek yerine, sağlıklı bir beslenme programı ile gerekli vitamin ve mineralleri doğru olarak alabilmek çok önemlidir. Bu sayede sağlıklı şekilde almanız gerektiği kadar kilo almış olacaksınız.

* Hamilelik döneminde normalin aksine ‘Aş Ermek’ gibi bir durum söz konusudur. Burada vücudunuzu kontrol altında tutmak çok önemlidir. Bazı besinlere aş erdiğinizde bunları çok aşırı tüketmek yerine 1 porsiyon tüketmek yerinde olacaktır. Genellikle aş erme durumlarında ortalama olarak 3 porsiyon tüketildiği görülmüştür.

* Hamilelik dönemi ağır sporlar için uygun olmayan bir dönem olabilir ancak doktorunuzun önereceği hafif tempolu spor programlarını uygulayarak sağlıklı şekilde form tutabilirsiniz. Bunlar için hafif tempolu yürüyüşler günlük  20  – 30 dakika kadar uygulanabilmektedir.

* Hayatınızın tüm dönemlerinde ve en çok hamilelik döneminde düzenli uyku, stresten uzak bir yaşam, bol su tüketimi ve düzenli beslenme ile sağlıklı kalabilir ve kilonuzu dengede tutabilirsiniz.

* Ayrıca sağlıklı beslenmenin en önemli formu olan yeşil yapraklı meyveler ve vitamin açısından zengin olan tüm meyveleri tüketmelisiniz. Ancak burada mevsiminde olan hormonsuz ve doğal ürünlerin tercih edilmesi çok önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler ve meyvelerle beslenerek sağlıklı bir hamilelik geçirebileceğiniz gibi fast food ürünler bebeğinizin ve sizin sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

* Hamilelik döneminizde doktorunuz önerse bile hiç bir diyet listesini uygulamamalısınız. Hamilelikte diyet düşük doğum riskine kadar pek çok problemi beraberinde getirmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.