Gebelikte Burun Kanaması

11.03.2018
63
Gebelikte Burun Kanaması

Gebelikte (Hamilelikte) Burun Kanaması

Burun kanaması hepimizin başına gelmiştir. Burun kanamalarının büyük çoğunluğu zararsızdır. Gebelikte burun kanaması sıkça rastlanılan bir durumdur. Gebelikte burun kanamalarının nedenlerine geçmeden önce burun kanaması nasıl oluşur ona değinelim.

Burun Kanaması Nasıl Oluşur?

Burun içinde kılcal damarlar bulunmaktadır. Burnun iç kısmında bu kılcal damarların zerini kapatan koruyucu bir tabaka bulunur. Bu tabaka ılık ve nemlidir. Özellikle soğuk ve kuru havalarda bu tabaka üzerindeki nemi kaybedince kılcal damarlardan kanama meydana gelir.  

Hamilelikte Burun Kanamasının Nedenleri

Gebelikte  burun kanamaları  diğer insanlara nazara daha sık görülür. Çünkü gebelikte vücutta dolaşan kan mitarı ve kan basıncı artar. Vücuttaki kan artınca burnumuzun içinde bulunan kılcal damarlar da bu kan artışın yarattığı baskıdan nasibini alır.  Kan basıncına dayanamayan ince kılcal damarlar çatlar ve burun kanaması meydana gelir. Üstelik anne adayı burnunu sert bir şekilde temizliyorsa, şiddetli sümkürme gibi burna zarar verecek davranışlarda bulunuyorsa burun kanaması daha da artar.  Gebelik kaynaklı kan basıncının neden olduğu kanamalar dışında birçok burun kanaması nedeni vardır bunlar:

 • Darbeler, travmalar:  Burna alınan darbeler, küçük çocukların burunlarını sert bir şekilde karıştırmaları, bazı kafa ve göz ameliyatları burun kanamasına neden olabilir.
 • Kuru Hava: burun kanamasının temel nedenlerinden biridir. Burun içindeki koruyucu tabakayı kuruttuğu için kılcal damarlar korumasız kalır ve kanama başlar.
 • Burun Kemiği Eğriliği: Burun kemeri dediğimiz burnun tam ortasında bulunan kemik bazen düzgün olmaz sağa ya da sola eğimli olabilir. Bu duruma septum deviasyonu adı verilir. Çok sık septum deviasyonu ameliyatı yapılarak burun estetiği operasyonu yapılır. Bu tür vakalarda burun deliklerinden biri ya da ikisi daralır hava akımı azalır ve nefes darlığı kanama gibi sonuçlar ortaya çıkar. 
 • Sümkürme: kuvvetlice sümkürdüğünüzde burnunuzdaki kılcal damarlar zedelenebilir. Ne kadar rahatlatıyor olsa da daha nazik sümkürmelisiniz.
 • Solunum Yolu Enfeksiyonları: solunum yolu enfeksiyonları burun içindeki mukoza tabakasının kurumasına yol açar bu da kılcal damarların zarar görmesine neden olur. 
 • Pıhtılaşma Sorunları: Hemofili vb pıhtılaşma rahatsızlığınız varsa burun kanaması aniden ortaya çıkabilir. Pıhtılaşma hastalığı kanın pıhtılaşmasını engeller. Bu nedenle burnunuz aniden kanamaya başlar zor duran kanamalarla karşılaşabilirsiniz.
 • Yüksek Tansiyon: hipertansiyon belirtisi olarak kabul edilen burun kanaması vücuttaki değişikliklerin ( tuz oranı, hormon seviyeleri vb) gelişmesi ile ortaya çıkar. 

Burun Kanamasından Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

 • Asla burnunuzu ve ağzınızı tıkayarak hapşırmayın. Bu durum burun kanamasına yol açabilir. 
 • Burnunuzun sık sık kuruması burun kanamasına neden olur. Bu yüzden burnunuzu nemli tutmaya çalışın. 
 • Sigara kullanımı ve  kirli havalarda bulunmak  da burun kanamasını hızlandırır.
 • Sümkürürken burnunuzu fazla zorlamayın.
 • Gece uyumadan önce kalorifer ya da soba yanına ıslatılmış havlu koyun. Böylece odanın nem seviyesi yükselecek burun kuruluğunu önlemiş olacaksınız.
 •  C vitamini takviyesi alın (doktor tavsiyesi ile)
 • Pis havaya sahip kapalı ortamlarda durmayın.

Hamilelikte Burun Kanaması Tehlikeli Mi?

Hamilelikte meydana gelen burun kanamalarının büyük kısmı zararsızdır. Ancak yine de doktora danışmanızda yarar vardır.

Hamileyken Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Standart yöntemlerle burun kanaması durdurulur. Oturarak dik durun ve başınızı hafif öne eğin bu esnada burnunuzu sıkın. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde durduğunuzda burun kanamanız geçecektir. Eğer geçmeyen burun kanaması söz konusuysa mutlaka bir doktora danışın. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.