Gebelikte Sık İdrara Çıkma

27.01.2017
377
Gebelikte Sık İdrara Çıkma

Gebelikte sık idrara çıkma

Gebelikte tuvalete gerektiğinden daha sık gittiğinizi mi düşünüyorsunuz? Haksız sayılmazsınız gebelikte idrar sıklığı artıyor ancak ne zaman gelirse gelsin idrarınızı tutmayın. Gece veya gündüz fark etmeden idrarınızı geldiği zaman yapmalısınız. Gebeliğin erken belirtileri arasında sayılan idrar sık çıkma, gebeliğin ilk 3 ayında yoğun olarak gözleniyor. Bunun nedeni hormonal değişimlerdir. Hormonların böbreklere daha sıkı kan akışına neden olur. Böylece idrar torbasını normalden daha çabuk dolar. HCG adı verilen gebelik hormonu, pelvik bölgeye kan akışını hızlandırır. (Bu akışın başka bir artısı da hamilelik esnasında cinsel hazzın artmasıdır) Sık idrar çıkmak bebeğiniz için de iyi bir durumdur. Gereksiz yüklerden arınmak bebeğiniz için vücudunuzun daha iyi çalışmasına neden olur.

Hamilelikte sürekli idrar varmış hissi nasıl geçer?

Bu his hamileliğin ilk aylarında geçmeyebilir ancak bu hissi azaltmak için çeşitli önlemler alabilirsiniz.

İdrarınızı yaparken öne doğru eğilin: Alafranga tuvalete idrarınızı yapıyorsanız, idrarınızı yaparken öne doğru eğilmeniz mesanenizin tam olarak boşlamasını sağlar. Alaturka tuvaletlerde ise zaten idrarınızı tam olarak boşaltırsınız. Bu açıdan alaturka tuvaletlerin daha sağlıklı olduğunu söylemek mümkündür.

Kahve, çay ve alkolden uzak durun: kafein ve tanin içeren kahve çay gibi içeceklerden uzak durmalısınız. Bu hem strese neden olur hem de idrar çıkış sayınızı artırır.

Diğer nedenler: Hamilelikte sık idrar çıkma sorunu başka bir nedene bağlı olabilir. Bu nedenleri bulup ortadan kaldırırsanız idrara sıkma sıklığınızda azalacaktır. İdrar yolları enfeksiyonu, sistit, böbrek fonksiyonlarındaki sıkıntılar da sık idrara çıkmanıza neden olacaktır. Eğer bu tür hastalıkları tespit ederseniz idrar sorununda kurtulabilirsiniz.

İdrar Sıklığını azaltmak için sıvı alımını azaltmalı mıyım?

Asla böyle bir şey yapmamalısınız. Ne kadar sık idrar çıksanız da vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıları almalısınız. Çünkü hem sizin için hem de bebeğiniz için sıvılar hayati öneme sahiptir. Ancak tedbir amaçlı yatmadan bir süre önce sıvı alımını azaltabilirsiniz.

Gebelikte sık idrara çıkma kaçıncı haftada başlar?

Gebelikte idrar sıklığı 6. Haftadan itibaren başlar

Hamilelikte sık idrara çıkma ile cinsiyet ilişkisi

Hamilelikte idrara sık çıkmanızla bebeğin cinsiyeti arasında kanıtlanmış bir ilişki bulunmamaktadır. Sık idrara çıkıyorsan bebeğin kız olur ya da erkek olur düşüncesi hurafeden ibarettir.

Sık idrara çıkma hamilelik belirtisi olabilir mi?

Sık idrara çıkma hamilelik belirtisi olarak kabul edilir. Özellikle idrarınız koyu sarı renkteyse gebelik belirtisi olması ihtimali yüksektir.

Sık idrara çıkma doğum belirtisi midir?

Hamileliğin ilk 3 ayında sık idrara çıkma görülür. Sonraki 3 ayda yani 3 ila 6. Aylar arasında idrar sıklığı azalır. Ancak 6. Aydan sonra bebek büyür ve mesaneye baskı yapmaya başlar bu yüzden idrar sıklığı tekrar artar. Tek başına sık idrara çıkmak doğum belirtisi değildir. En net doğum belirtileri suyun gelmesi ve doğum sancılarının düzenli bir şekilde gelmesidir.

Sadece ihtiyacınız olan sıvıları alın gereksiz meşrubat tüketiminden kaçının yatmadan bir süre önce sıvı tüketimini bırakın idrarınızı yaparken acele etmeyin. Bütün bunlar sizi rahatlatacaktır. Ancak asla sıvı alımını azaltmayın. Günde en az 8 bardak su tüketin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.