Gebelikte Tiroid (TSH) Hormonu Düşüklüğü

14.01.2016
150
Gebelikte Tiroid (TSH) Hormonu Düşüklüğü

Gebelikte TSH Düşüklüğü

TSH hormonu Tiroid Stimülan Hormon adının kısaltılmış halidir. Bu hormonun Türkçe adı ise Tiroid Uyarıcı Hormon olarak geçmektedir. Bu hormon beyindeki hipofiz bezinin ön tarafından salgılanmakta olan bir hormondur. TSH hormonunun salgılanması, TRH hormonu tarafından planlanıp uygulanmaktadır. TRH hormonu ise hipotalamustan gelen bir hormondur. TSH hormonunun tiroid bezine etki ettiği bilinmektedir. Tiroid bezinden ise tiroid hormonları olarak bilinen t3 ve t4 salgılanır.

TSH hormonunun normal değeri 0,25 – 5 mIU/ml değerleri arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda TSH hormonunda düşük ya da yüksek değerler ortaya çıkar. Bu duruma neden olan belli başlı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörler aşağıda belirtilmiştir.

 

Hamilelikte Tiroid (TSH) Yüksekliğine Neden Olan Durumlar

 • Guatr hastalığı,
 • Hipofiz adenomu,
 • Ektopik TSH üretmekte olan tümtlerin varlığı,
 • Primer hipotiroidi (guatr hormonlarındaki düşük değer),
 • Hashimato tiroidi,
 • Hipotiroidi hastalarının alması gereken ilaçların yetersiz dozda olması.

 

TSH Hormonunun Düşmesine Neden Olan Durumlar

 • Primer hipertiroidi (guatr hormonlarındaki yüksek değer),
 • Toksik adenom,
 • Hipofizer hipotiroidizm,
 • Hipotiroidi hastalarının alması gereken ilaçların fazla dozda olması.

 

Gebelikte (Hamilelikte) TSH Değeri Nasıl Olmalıdır?

Gebeliğin ilk 3 ayında (ilk trimester) olması gereken TSH değeri normal değerlerde ya da düşük seviyede olabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde TSH değerinin normal sınırlar içerisinde kalması önemli bir konudur. Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde anne adayında Beta HCG hormon değeri eğer çok yüksek seviyede olursa tirotropik etki ortaya çıkar. Bu şu demek oluyor; Beta HCG hormonunun TSH hormonuyla gösterdiği yapısal benzerlik hipofiz bezinden t4 seviyesinde yükseliş olarak algılanır. Bu da TSH salgılanmasını azaltan bir oluşumdur. Gebeliğin ilk 3 aylık sürecinde TSH düşüklüğünün nedeni bu şekilde açıklanmaktadır.

Gebelikte TSH değerleriyle ilgili tahlil değerlendirilmesi için öncelikle mutlaka muayene olunması gerekmektedir. Bu sebeple önce Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanını bilgilendirmeli daha sonra bu uzman doktorun da bilgisi dahilinde bir Endokrinolog tarafından muayene olunmalıdır.

 

Gebelikte TSH Düşüklüğü ve Hamileliğe Etkisi

Gebelikte TSH düşüklüğü, hipotiroidi tiroid hormonları olarak bilinen sT3 ve sT4 değerlerinin normal değerlerden düşük olması durumudur. Bu durumda tiroid bezi görevini doğru şekilde yerine getiremez. Bu olay gebeliklerin %1 – 2’lik bir kısmında görülmektedir.

Gebelikte TSH düşüklüğünün anne adayında bir takım etkileri görülür. Bu etkileri şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır;

 • Unutkanlık,
 • Halsizlik,
 • Saçların dökülmesi,
 • Derinin kuruması,
 • Uykusuzluk hali,
 • Kilo alma,
 • Yorgunluk hissi gibi şikayetlerdir.

Gebelik dönemi boyunca anne adayının tiroid hormonlarının üretimi artış gösterir. Bunun nedenlerinden biri bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmektir. Hipotiroide neden olan en büyük faktör iyot eksikliği olarak bilinmektedir. Eğer kişi yeterli iyot tüketimi gerçekleştiremiyorsa bu durumda tiroid bezinde aşırı şekilde büyüme meydana gelebilir. Bu durum dışarıdan da fark edilir bir hale gelir. Gebelik döneminde ise anne adayının ihtiyaç duyduğu iyot miktarı artış göstermektedir. Emzirme döneminde de bu ihtiyaç artışı devam eder.

 

Gebelikte Tiroid Hormon Seviyeleri Nasıl Olmalıdır?

Gebelik dönemi boyunca anne adayındaki östrojen hormonu artış gösterir. Bu da Tiroid Bağlayıcı Globulin (TBG)’nin artmasına neden olur. Bu durum T4 seviyesindeki artışı da tetikler. Bu yüzden gebelik dönemi boyunca total T4 seviyesindeki artış normal olarak değerlendirilmektedir. Ancak gebelik döneminde serbest T4 (sT4, fT4) değerinde artış olması normal olarak kabul edilmemektedir. Total T3 ve serbest T3 (sT3, fT3) değerleri için de aynı durum geçerlidir.

Gebeliğin ilk üç ayında Beta HCG hormonundaki artış nedeniyle TSH değerinde de belli bir miktar artış görülür. Bu durum normal olarak değerlendirilir. Ancak gebeliğin ilerleyen dönemlerin TSH değerinin normal bir seviyede seyretmesi gerektiği önemli bir konudur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. anneleronline dedi ki:

  Gebelikle beraber tsh değerleri değişim gösterebilmektedir fakat tsh hormonu bebeğin gelişimini etkilediğinden mutlaka doktorunuzun kontrolünde ilaç tedavisi uygulanarak normal aralıkta olması sağlanmalı ve periyodik kontroller aksatılmamalıdır.

 2. Mrrve dedi ki:

  Merhaba 7 haftalık hamileyim kan hormon sonuçlarında tsh sonucu 7.81 çıktı bunun anlamı nedir ve bebeğime risk oluşturabilcek bi durum mu bilgi verebilir misiniz ?

 3. Handan dedi ki:

  Merhaba 13haftalik hamileliğim de tsh degerim 2.60 çıktı kadın doğum dr um dahiliyeye sevk etti ve 25mg ilaç kullandim\nBaşka bir uzman kadın doğum dr ise ilaca gerek olmadığını söyledi sizin fikriniz nedir ?

 4. Kader dedi ki:

  10 haftalık hamileyimkirk yaşındayımTSHhormonum 0,05 değerinde çıktı.Ne yapmaliyim

 5. ozlem dedi ki:

  29+5 tsh degerim 2.85 cikti cokmu dusuk

 6. Özlem dedi ki:

  Mrb benim TSH 0.025 cokmu dusuk ne yapmaliyim 15haftalik gebeyim