Geç Döllenme (Geç Yumurtlama)

16.11.2016
125
Geç Döllenme (Geç Yumurtlama)

Geç Yumurtlama – Geç Döllenme Nedir?

Her kadının, adet döngüsüne bağlı olarak yumurtlama dönemleri farklılık göstermektedir. Düzenli adet gören bir kadın için, ortalama bu süre 28 gündür, yani adetin başlangıcından, bir sonraki adet başlangıcına kadar 28 gün geçmektedir. Bu şekilde, adet kanamasının başladığı tarihten 14 gün öncesinde yumurtlama gerçekleşir. Ancak, bu süre kişiden kişiye değişmektedir, herkesin tam 28 gün olmayabilir, çoğunlukla 21- 35 gün arası normal sayılmaktadır.

Öncelikle, normal zamanda yumurtlamanın gerçekleşmesi demek, düzeli adet gören herhangi bir kadının, bir sonraki adeti başlamadan önceki 14 günde yumurtlamanın olmasıdır. Açıklamak gerekirse;

  • Adet döngüsü 28 gün olan bir kadının, yumurtlama günü 14. gün olmaktadır.
  • Adet döngüsü 30 gün olan bir kadının, yumurtlama günü 16. gün olmaktadır.
  • Adet döngüsü 35 gün olan bir kadının, yumurtlama günü 21. gün olmaktadır.

Geç yumurtlama ise, kadınlardaki adet döngüsünün, 28 günden fazla olmasıyla yumurtlamanın daha geç oluşmasıdır.

Yani; gerçekleşmesi beklenen yumurtlama süresi 14 günü geçtiği zaman, buna bağlı olarak, bir sonraki adet kanaması da daha ileri bir tarihte başlayacak ve geç yumurtlamaya neden olacaktır. Eğer çiftler, bu durumda yumurtlama dönemine göre bebek yapmayı planlıyorlarsa, geç yumurtlama oluşması sebebiyle hamilelik sürecinden değişiklik olacaktır. Bulunduğu ay içersinde, geç yumurtlama yaşayan bir kadın, hamile kalsa bile adet görebilir ve hamile olduğunu anlamayabilir. Geç yumurtlamanın veya geç döllenmenin sağlık yönünden bir sakıncası yoktur. Ancak gebelik haftasının takibi açısından değişiklik göstermektedir.

Geç döllenme sonucunda gebe kalan kadının, adetine göre hesaplanmış olan gebelik haftası ile ultrasondaki gebelik haftası değişiklik göstermektedir.

Gebelik haftası hesaplanırken, adetin başladığı ilk gün dikkate alınır, fakat geç yumurtlama gerçekleştiğinden dolayı, ultrasondaki ile farklılık gösterir.

Çünkü, ultrasonda gebeliğin boyuna göre, gebelik haftası belirlenir. Şöyle ki; ultrasonda görünen gebelik boyu adetle ilgili olmayıp, sadece döllenmenin gerçekleştiği günle ilgilidir. İki hesaplama arasında, gebelik haftası ortalama 1 hafta kadar değişiklik gösterir. Gebelik ve doğum süreci açısından, ultrasonda hesaplanan gebelik haftasına göre anne adayının takibi yapılmaktadır.

Örneğin; düzenli adet gören bir kadının ayda bir kez adet gördüğünü düşünürsek, zamanında normal yumurtlama ile gebe kalması durumunda, son adet tarihine göre gebelik haftasının 7 hafta olduğu anlaşılmaktadır. Başka bir şekilde, aynı kadının geç yumurtlama ve geç döllenme sonucunda hamile kaldığını düşünürsek, 1 haftalık geç döllenme durumuna göre, son adet tarihine bakıldığında 7 haftalık gebe olduğu çıkar ama gerçekte gebelik ölçümlerine göre 6 haftalık olduğu çıkardı. Çünkü; döllenme 1 hafta sonra gerçekleşmiş ve hamilelik süreci 1 hafta geç başlamıştır. Bu nedenle, gebelik haftası hesaplanırken, geç döllenme durumuna göre, ultrasondaki ölçümler dikkate alınmalıdır. Diğer türlü gebelik haftasında yanılmalar olabilir, bu da doğum sürecini etkilemektedir.

Geç yumurtlama veya geç döllenme ile ilgili, halk arasında bazı söylentiler vardır, hamilelikte kanama, düşük ve sancılanmalara sebep olduğu düşünülmektedir. Ancak, uzmanlar tarafından bu söylentilerin hiçbir doğruluğu olmadığı, geç yumurtlamanın anne –bebek açısından bir risk taşımadığı ifade edilmektedir.

Aynı zamanda, halk arasında bilinen bir yanlış daha, geç yumurtlamanın bebeğin cinsiyetini etkilediği düşünülmektedir. Cinsiyetin belirlenmesinde, geç yumurtlamanın veya geç döllenmenin herhangi bir etkisi olmayıp, bebeğin kız ya da erkek olması ile ilgisi bulunmamaktadır.

Sadece geç yumurtlama, gebelik haftasının daha uzun olarak hesaplanmasına neden olmaktadır ve bu hesaplama muayene sonrasında ultrason incelemesiyle de, normal seyrinde doğuma kadar gözlemlenecektir. Geç döllenme ile oluşan hamileliğin takibi, anne adayının düzenli kontrollere gitmesiyle doğuma kadar risk olmadan, devam edecektir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.