Grip Olan Anne Bebeğini Emzirebilir Mi?

05.03.2015
72
Grip Olan Anne Bebeğini Emzirebilir Mi?

Grip Olan Anne Bebeğini Emzirebilir Mi?

Havaların soğuk olduğu şu günlerde bebeklerini emziren annelerin en büyük problemlerinden bir tanesi nezle, grip gibi soğuk algınlıkları olarak bilinmektedir. Özellikle mevsim geçişlerinde çok fazla yaşanan bu tür soğuk algınlıkları özellikle bebeklerini emziren lohusa annelerin en korkulu dönemleri arasında yer alıyor. Burada bebeklerini emziren annelerin en büyük korkularından biri bu tür soğuk algınlıklarının bebeklere de geçmesidir. Özellikle emzirmeye ara verilen bu gibi rahatsızlıkların sonucunda bebeklerin gelişim süreçleri sekteye uğramaktadır. Fakat uzmanlar bebeklerini emzirmeye ara veren annelerin yanlış yaptığını açıklıyorlar ve kontrollü bir şekilde bebeklerini emzirmeye devam etmeleri gerektiğini açıklıyorlar.

 

Grip Olan Anne Bebeğini Emzirdiğinde Grip Bebeğe Geçer Mi?

Anne sütü bebek üzerinde doğal bir bağışıklık sağlamaktadır. Grip olan anneler kesinlikle sütlerini kesmemelidir. Anne sütünün içerisinde yer alan gribe karşı antikorlar annede grip enfeksiyonu bulunsa bile bunun bebeğe geçişini engelleyecek niteliktedir. Anne sütünün bebek için en önemli özelliği ilaç olması ve bebeğin hastalıklardan korunmasını sağlamaktadır.

 

Emziren Anneler Grip Olduklarında İlaç Kullanmalı Mı?

Bebeklerini emziren anneler kesinlikle soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmamalıdır. Soğuk algınlığı geçiren annelerin doktorlarına danışarak basit tedavi yöntemlerini uygulamaları uygun olacaktır.

 

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütü bebeğin zihinsel, fiziksel ve beyin gelişimini olumlu şekilde etkilemektedir. Kanserden, kalp ritmine ve bebeğin kan dolaşımına kadar pek çok kilit noktayı besleyen anne sütü bebeğe her açıcan çok büyük fayda sağlamakta ve gelişim hızını yaklaşık olarak ikiye katlamaktadır.

Bebeklerde bulunan orta kulak iltihaplarında bile anne sütünün koruyucu etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeplerden dolayı bebeklerin ilk 6 aylık dönemlerinde sadece anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. anne sütünün geldiği sürece bebeklerinize yaklaşık olarak 2 – 2.5 yaşına kadar anne sütü verebilirsiniz.

 

Grip Olan Anneler Nasıl Emzirmelidir?

Grip olan anneler bebekleriyle ilgilendikleri sırada tamamı ile steril olmalı ve elleri başta olmak üzere bebeğe temas eden tüm bölgelerini dezenfekte etmelidirler. Özellikle burun akıntısı, hapşırık, göz yanması, burun tıkanıklığı ve kırıklık hisseden annelerin bebekleri ile direkt olarak nefes temasında bulunmamaları gerekmektedir.

Grip olan annenin bulunduğu evi sürekli olarak havalandırmalısınız, ayrıca annenin göğüs uçları ile giysilerinin çok iyi şekilde dezenfekte olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Son olarak eve misafirlerin gelişinden sonra kesinlilşe odalar havalandırılmalı ve bu sayede damlacık yoluyla bulaşan grip enfeksiyonları arındırılmalıdır.

 

Emziren Anneler Grip Olmamak İçin Nasıl Beslenmelidir?

Emziren anneler beslenmelerine son derece dikkat etmelidirler. Düzenli ve dengeli şekilde beslenerek gerekli vitaminleri fazlasıyla alan anneler kolay kolay soğuk algınlıklarına yakalanmamaktadır. Bol bol su içilmeli ve istirahat edilmelidir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.