Güne İyi Başlamak İçin Öneriler

24.12.2014
59
Güne İyi Başlamak İçin Öneriler

Güne İyi Başlamak İçin Öneriler

Sabahları çok erken saatlerde uyanmak bir çok kişi için zor bir durumdur. Özellikle soğuk havalarda sıcak yatağımızı bırakmak istemeyiz. Ancak yoğun iş temposu ve güne erken başlama sorunluluğu bu durumun bir şekilde sonlandırılmasını gerektirir. Bu nedenle sabahları güne zinde ve uyku halini üzerimizden atmış olarak başlayabilmek için, sağlam bir uyanış gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Aksi halde tüm gün boyunca uyku mahmurluğu çeleriz ve bir türlü kendimize gelemeyiz.

 

Güne Zinde Bir Başlangıç Yapabilmek İçin Öneriler

Egzersiz Yaparak Güne Başlayın: Sabahları alarmınız çaldığında yataktan kalkarak pozitif bir başlangıç yapmak çok önemlidir. Çoğu kez alarmı erteleriz ve olumsuz bir yapıda yataktan uyanırız. Ayrıca yataktan çıktığımızda basit egzersizler uygulamak güne zinde başlamamızı sağlayacaktır. Kan dolaşımımızın daha hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlayacak olan egzersizler kesinlikle uygulanmalı.

Eğer vaktiniz az ise evinizde basit hareketleri uygulayın, ancak daha fazla zamana sahipseniz kesinlikle hafif tempo yürüyüş ve koşu programları uygulanmalıdır.

Sabahları egzersiz yaparak güne başlamak beyninize kan akışını hızlandırır ve zinde bir gün geçirmenizi sağlar.

İyi Bir Gün İçin İyi Beslenmelisiniz: Sabah kahvaltısı çok önemlidir ve kahvaltıda yeterli enerjiyi almak zorundasınız. Sabahları ağır hamur işi gıdalar tüketmek metabolizmanızı yavaşlatır ve kilo almanıza neden olarak, şişkinlik yaşayacağınız bir gün geçirmenize neden olur. Sabahları kahvaltı yapmaya vakit bulamıyor olabilirsiniz, o halde tam buğday ekmeği ile hazırlanmış sağlıklı besinlerden oluşan bir sandviç çantanızda bulunmalı.

Sabahları Soğuk Suyu Deneyin: Sabahları soğuk su ile temas etmek fikir olarak insanın içini ürpertiyor ancak güne zinde başlayabilmek için en azından yüzünüzü soğuk suyla yıkamalısınız. Bu sayede yüzünüzde bulunan kılcal damarlar kendine gelecek ve kan dolaşımınız hızlanacaktır.

Eğer soğuk su sizi rahatsız etmiyor ve alışkınsanız, sabahları duş almadan önce soğuk suyun altına girebilirsiniz. Tüm vücudunuzun zinde olmasını sağlayacak bu yöntem kaslarınızı uyaracak ve kan dolaşımınızı hızlandıracaktır.

Ancak soğuk havalarda soğuk su ile yıkandıktan sonra saçlarınızı ve bedeninizi çok iyi kurulamalısınız aksi halde hastalıklara davetiye çıkarabilirsiniz.

Sabahları Aydınlık Bir Odaya Uyanmalısınız: Son yıllarda gece yatarken güneşliklerin kapatılması ve sabahları karanlık bir odaya uyanmak adeta moda haline geldi. Oysa karanlık odada uyanmak size günün başladığı hissini vermeyecek ve yatağınızdan bir türlü kalkamayacaksınız. Bu nedenle sabahın ilk saatlerinde güneşin tam anlamıyla odanıza girmesi çok önemlidir. Ayrıca güneşin faydalı etkilerinden yararlanıp zararlı etkilerinden uzak durabileceğiniz tek zaman sabah saatleri yani güneşin zararsız olduğu saatlerdir. Bu nedenle sabah saatlerinde çayınızı balkonda içerek hem ayılabilir, hem de güneşten maksimum şekilde fayda elde edebilirsiniz.

* İyi Bir Gün İçin Düzenli Uykunun Önemi: Düzenli uyku günlük 7 saat ile 8.5 saat arası olmalı. Uyuduğunuz sırada ortamın sessiz ve yatağınızın rahat olması gerekmekte. Sağlıklı bir uyku güzel bir günün habercisidir. Uykusuzluk geçici hafıza problemlerine, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve depresyona kadar pek çok problemin habercisidir

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.