Güzel Tırnaklara Sahip Olmanın Yolları

30.03.2016
304
Güzel Tırnaklara Sahip Olmanın Yolları

Daha Güzel ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Bakım Önerileri

Güzel ve bakımlı eller, iletişim kurarken bile karşıdakinin dikkatini çekecek niteliktedir. Konuşma esnasında vücut diliyle kullanılan temiz ve güzel görünümlü eller, kişinin kendine olan özgüvenini artırır. Özellikle tırnak bakımı hem sağlık hem de estetik açıdan oldukça önemli bir konudur. Çünkü tırnaklar, kirlenmesi muhtemel bölgelerin başında gelir. Gün içerisinde tırnaklar çok defa kullanılmakta; birçok nesneye değip kirlenebilmektedir. Bu şekilde cilde değen tırnaklar cilt problemlerine yol açabilir. Çünkü cildin de temiz dokunuşlara ihtiyacı vardır. Ayrıca bakımı yeterince yapılmamış olan tırnaklar oldukça kötü bir görüntü oluşturacak ve estetikten uzak kalacaktır.

 

Temiz ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Ne Yapmak Gerekir?

Temiz, güzel, sağlıklı ve bakımlı tırnaklara sahip olmak için cilt bakımıyla etkili bir bakım kürü uygulamak doğru olacaktır. Yani yalnızca tırnaklara bakım yapmak yeterli olmaz. Ellerdeki ve ayaklardaki derinin yeterli nemlenmesine özen gösterilmelidir. Özellikle ayak tırnaklarının daha sağlıklı ve güzel görünebilmesi için mutlaka hava almasına özen gösterilmelidir.

 • Cildin yeteri kadar nemlendirilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Doğal nemlendirme için bitkisel ürünlerden faydalanmak da etkili olacaktır.
 • Egzersiz yaparak vücuttaki kan dolaşımını dengelemek ve hızlandırmak da önemlidir. Ayak egzersizleri için ayak parmaklarıyla herhangi bir objeyi tutmaya ve kaldırmaya çalışmak oldukça etkili bir yöntemdir. Ayak tabanına yapılan masajlar da etkili olmaktadır. Ellere de hoş kokulu bir kremle ya da bitkisel yağlarla masaj yapmak doğru olacaktır.
 • Vücuttaki vitamin eksikliği tırnaklarda lekelere ya da tırnak kenarlarının soyulmasına neden olabilir. Bu yüzden kan tahlili yaptırarak eksik olan değerlerin normal seviyeye getirilmesine özen göstermek gerekir. B ve E vitamini içeren besinler tüketmek de önemli bir konudur.
 • Gün boyunca ayaklar ayakkabı içerisinde kapalı kalabilmektedir. Bu da bir süre sonra havasızlığa neden olur. Eğer ayakta terleme sorunu varsa bu havasızlık bir süre sonra kötü koku oluşturur. Bu durumu önlemek için ayakların havalandırılmasına maksimum önem gösterilmelidir. Bu şekilde oluşabilecek enfeksiyonların da önüne geçilmiş olur.
 • Tırnak bakımında en önemli noktalardan biri de tırnakların kesim şeklidir. Ayak tırnaklarını kare olacak şekilde kesmeye özen göstermek gerekir. Aksi takdirde yuvarlak bir hatla kesilen ayak tırnağı batma sorununa yol açabilmektedir. El tırnakları ise yuvarlak hatlarla kesilebilir. Ancak herhangi bir el tırnağında batma problemi varsa mutlaka köşeli kesim yapmaya özen gösterilmelidir.
 • Ayakkabı seçimi ayak tırnağı için önemli bir konudur. Ayak parmaklarını ve tırnaklarını rahatsız etmeyecek bir ayakkabı seçmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca deri ayakkabılar hava giriş çıkışını sağlayabildiği için tercih edilebilir.
 • Sirkeyle el ve ayak temizliği yapmak da mümkündür. Tüm zararlı bakteri ve mikropların uzaklaştırılması için bir pamuk yardımıyla ayaklara ve ellere sirke sürmek gerekir.

 

Tırnakları Beyazlatan ve Sertleştiren Limon Maskesi

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • Yarım limon suyu

Yapılışı: Her iki malzemede bir kap içerisinde karıştırılır. Daha sonra bu karışım el ve istenilirse ayak tırnaklarına 15 dakikalık masaj şeklinde uygulanır. Masaj işleminden sonra el ve ayaklar ılık su yardımıyla yıkayıp durulanır ve kurutulur. Bu bakım kürü haftada iki defa uygulanabilir. Tırnaklarda sertleştirici bir etki yapan limon maskesi, kırılmaların önüne geçmiş olur. Aynı zamanda tırnakların beyazlamasına da olanak tanır.

 

Tırnakları Besleyen Bal Maskesi

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Yapılışı: Her iki malzeme de bir kap içerisinde iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışım tırnaklara ve parmaklara masaj yaparak sürülür. Bu şekilde 15 dakika bekledikten sonra yıkanıp kurutulur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.