Hamile Kalmanın Yolları

06.09.2018
101
Hamile Kalmanın Yolları

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için hamile kalmanın yolları önemlidir. Hamile kalmak için en uygun zaman, hamile kalmayı kolaylaştıran pozisyonlar her zaman merak edilir. Bir yıl boyunca korumasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çiftlerde gebelik oluşmaması halinde ya da yaşı 35 yaşından büyük olan kadınlarda 6 ay gebelik elde edilememesi halinde çiftlerde kısırlık sorunu olabileceği dikkate alınır. Bu çiftlere kısırlık tedavisi uygulanmalıdır. Bu çiftlerde hamile kalmanın yolları fazla etkili olmaz. Aksine zaman kaybına neden olabilir. Bu yüzden kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin en kısa sürede tedaviye başlaması önerilir.

Kısırlık sorunu olmamasına ve korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen bir yıl boyunca hamile kalamayan çiftler için ise hamile kalmayı kolaylaştırabilecek öneriler faydalı olabilir. Bunlara uyulmasına rağmen bir yılda gebelik elde edilemezse yine doktora giderek destek alınmalıdır. Yaşı 35 ve üzerinde olan kadınlar için bu süre 6 ay olarak uygulanmalıdır. Çünkü yaş ilerledikçe gebeliğin oluşması hem doğal yollardan hem de yardımcı üreme yöntemleriyle oldukça zor olur. Kadınların geçen 6 ayda bile mevcut yumurta rezervleri azalacaktır.

Hamile kalmanın yolları nelerdir

Hamile kalmak isteyenler için hamile kalmanın yolları nelerdir, bu önemli bir etkendir. Çiftler hamile kalmayı istiyorlarsa öncelikle yumurtlama dönemine yakın zamanda cinsel ilişkide bulunmalıdır. Evde kolaylıkla hesaplayabileceğiniz yumurtlama testleri sayesinde yumurtlama zamanınızı belirleyebilirsiniz.  Bu süreçte haftada 2-3 kez düzenli olarak cinsel ilişkide bulunulması hamile kalma şansını yükseltecektir. Ancak bunun için her gün cinsel ilişkiye girilmesi gerekmez. Çünkü erkek spermi 3 gün canlı kalabilir. Cinsel ilişkinin bu aralıkla olması yeterlidir. Ayrıca erkeklerde sperm sayısı az olursa her gün cinsel ilişkiye girmek, spermlerin birikmesine engeldir. Döllenmeye yetmeyen spermle cinsel ilişkiye girilirse gebelik elde edilemez. Bu yüzden spermlerin birikmesi açısından cinsel ilişkide 2-3 günlük ara vermek hamile kalmayı kolaylaştıracaktır. Böylece sayı olarak fazla ve hareketli spermler olacak ve hamile kalma olasılığı yükselecektir.

Erkeğin cinsel ilişkide tam boşalmadan sonra çıkması, kadının da ilişki sonrası 15 dakika kadar sırt üstü yatması hamile kalmayı kolaylaştıracaktır. Cinsel ilişkiden hemen sonra ayağa kalkmak, tuvalete gitmek spermlerin yumurtaya ulaşmadan dışarıya akmasına neden olacaktır. Kadın bir süre sırt üstü yatarsa, dışarıya akanlar dışındaki spermler gebeliği oluşturabilir. Hamile kalmakta zorlanan çiftler buna dikkat etmelidir. Yumurtayı bir tane sperm döllese bile, spermlerin en güçlüsü içeride kalmalıdır.

Hamile kalmayı kolaylaştıran herhangi bir cinsel ilişki pozisyonu yoktur. Yani cinsel ilişkide hamile kalabilmek için pozisyonun önemi olmaz. Erkeğin içeriye boşalması, kadının da sırt üstü bir süre yatması yeterli gelecektir. Cinsel ilişki sonrası vajina içi de yıkanmamalıdır. Bu aynı zamanda vajinanın Ph dengesini de bozar ve enfeksiyonlara uygun ortam hazırlar.

Cinsel ilişkide kayganlaştırıcı ürün kullanılmamalı, gerekiyorsa su bazlı kayganlaştırıcılar tercih edilebilir. Ayrıca bu ürünlerin kullanım amacı bu olmalıdır.  Ayrıca hamile kalmak isteyenler bu süreçte alkol ve sigaradan uzak durmalıdır. Fazla kilo sorunu olan çiftlerinde diyet ve egzersizle bunlardan kurtulması faydalı olacaktır.

Hamile kalmanın yolları arasında gebe kalmayı kolaylaştıracak içeceklerin, bitkisel çayların yeri yoktur. Bunları kullanmak gebe kalmanızı sağlayacak bir etki yapmaz. Çiftlerin hamile kalma sürecinde kullanabileceği bir ilaçta bulunmaktadır. Demir hapları, folik asit ya da multi vitamin hapları da işe yaramaz. Ancak kısırlık tanısı konmuş çiftlerde ilaç tedavisi uygulanabilir. Hamile kalmayı isteyen çiftlerin stresten uzak kalması işlerini kolaylaştıracaktır.

Kolay hamile kalmanın yolları

Bazı çiftler için biran önce hamile kalmak ve çocuk sahibi olmak önemlidir. Özellikle evliliği ertelemiş olan ve evlendikten sonra çocuk sahibi olmayı ertelememek isteyenler için kolay hamile kalmanın yolları faydalı olabilir. Kolay hamile kalabilmek için öncelikle düzenli olarak ve korunmasız şekilde cinsel ilişkiye girilmelidir. Bunun yanında yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmekte gerekir. Bunları uygulamanız halinde birkaç ay içinde hamile kalabilirsiniz. Hamile kalmamanız halinde bir doktora giderek gebe kalamamanın nedeninin araştırılmasını sağlayabilirsiniz.

Hamile kalmanın yolları video

Biran önce hamile kalmayı isteyen çiftler bunları yazılı ve görsel bilgilerin verildiği internet sitelerinden araştırma yaparak öğrenebilir. Hamile kalmanın yolları video tanıtımlarıyla pek çok sitede bulunmaktadır. Bunları izleyerek öğrenmek daha kalıcı bilgiler edinmenize yardımcı olur.

Hamile kalmanın yolları kadınlar kulübü

Hamile kalmanın yolları kadınlar kulübü üyeleri tarafından da sorgulamaktadır. Üyeler birbirinin bilgilerinden de yararlanmaktadır. Hamile kalmayı başarmış üyeler diğerlerine deneyimlerini paylaşmaktadır.

Gizlice hamile kalmanın yolları

Bazen çiftlerin ikisi birden çocuk sahibi olmayı istemeyebilir. Bazıları çocuk sahibi olmak için erken olduğunu düşünebilir. Bu durumda çocuk isteyen eş gizlice hamile kalmanın yolları hakkında araştırma yapabilir. Kadınlar bu konuda şanslıdır. Çünkü yumurtlama dönemlerini takip ederek bu süreçte eşiyle korunmasız cinsel ilişkiye girebilirler. Uygun koşullar oluştuğunda kadın haile kalabilir. Erkekler için bu biraz daha zorludur.

Yüzde yüz hamile kalma yöntemleri

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için önerilen yüzde yüz hamile kalma yöntemleri faydalı olabilir. Çiftlerin düzenli olarak korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmeleri bu önerilerin başında gelmektedir. Çiftlere verilen 1 yıllık süre kısırlık teşhisi için önemlidir. Bu süreçten sonra neden gebeliğin oluşmadığı araştırılır ve tedaviye başlanabilir.

Düzenli bir cinsel ilişki çiftlerde 3 ayda yarı yarıya gebeliğin elde edilmesini sağlayabilir. 6 ay içinde de bu oran % 75 düzeyine çıkar. Çiftlerin bazıları bu konuda daha şanslı olur ve ilk ayda hamile kalabilirler. Kadınların hamile kalabilmeleri açısından yaşında önemi büyüktür. İlerleyen yaşlarda kadınların hamile kalması da zorlaşır. Bunun nedeni kadının yumurta rezervinin yaşla birlikte azalmasıdır. Ayrıca yaşla beraber yumurta kalitesi de düşer. Hamile kalmada erkeğin yaşının bir önemi yoktur. Çünkü erkekler yaşamları süresince sperm üretimi yaparlar. Erkekte sadece sigara içme, alkol alışkanlığının olması gibi nedenler sperm kalitesini düşürebilir.

Hamile kalmanın yolları 2017

Hamile kalmayı isteyen çiftlerin hamile kalmanın yolları 2017 araştırmasında benzer sonuçlara ulaşacağını söyleyebiliriz. Düzenli cinsel ilişkide bulunan, korunma yöntemi kullanmayan ve yumurtlama dönemini takip eden çiftler kısırlık sorunu bulunmuyorsa, daha kolay hamile kalacaktır.

Hamile kalmanın püf noktaları

Hamile kalmanın püf noktaları arasında çiftlerin yaşam tarzlarını gözden geçirerek düzenlemesi, stresten mümkün olduğu kadar uzak kalması bulunmaktadır. Çiftlerin sürekli kullandıkları ilaçlar ve hastalıklarda gözden geçirilmelidir. Hastalıkların gebe kalmaya engel olması halinde tedavi edilmesi, ilaçlarında gebe kalmayı olumsuz etkilemesi halinde muadili ile değiştirilmesi gerekir.

Ayrıca çiftlerin hamile kalabilmek için her gün cinsel ilişkiye girmemesinin sakıncalı olduğunu belirtelim. Spermler kadının vücuduna girdiğinde zaten 3 gün canlı kalabiliyor. Sperm kalitesi ve hareketliliği açısından cinsel ilişkinin 2-3 günde bir olması en sağlıklısıdır. Ayrıca yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmesi de gerekir. Yumurtlama dönemi dışında kadının hamile kalması olanaksızdır. Hamile kalmak için her etkenin bir arada olması gerekir.

Hamile kalmamanın yolları

Bazı çiftler hamile kalmayı çok isterken, bazı çiftlerde hamile kalmamanın yolları nelerdir bunun araştırmasını yaparlar. Hamile kalmak istemeyen çiftler kadının yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmemelidir. Cinsel ilişkide kondom, prezervatif, doğum kontrol hapı, rahim içi araç gibi korunma yöntemleri kullanılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.