Hamile Kalmayı Kolaylaştırmanın Yolları

12.08.2015
65
Hamile Kalmayı Kolaylaştırmanın Yolları

Hamile Kalmayı Kolaylaştırmanın Yolları

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için, çiftlerin her şeyden önce belirli süre düzenli olarak cinsel ilişkiye girmeleri ve cinsel ilişkinin korunmasız şekilde yapılması gerekir. Çiftler açısından gebe kalamama durumunda yani kısırlık teşhisi yapılabilmesi için, bir yıllık süre verilmektedir. Ancak bu süreden sonra neden gebeliğin elde edilemediği araştırılır ve tedaviye başlanabilir. Hamile kalmayı kolaylaştırma amacıyla çiftlerin bazı uygulamalara dikkat etmesi gerekir.

 

Hamile Kalmak İçin Yeterli Sürede Cinsel İlişkide Bulunulmalı

Hamile kalmak isteyen çiftler düzenli olarak cinsel ilişkide bulunuyorsa, 3 ay içinde % 50 oranında gebeliği elde edebilir. Eğer 6 ay süreyle düzenli cinsel ilişkide bulunulursa, bu oran % 75 seviyelerine çıkar. Ancak bazı çiftlerde bu konuda daha şanslı olabilir. Hamile kalmaları hemen ilk ay içinde gerçekleşebilir. Bunun sağlanması için bazı etkenlerin birlikte olması gerekir. Çiftler kısırlık teşhisi için aranan 1 yıl süreyle düzenli ilişkide bulunursa, % 85 oranında gebelik elde edilebilir. Kalan çiftler için kısırlık teşhisi yapılması mümkün olabilir. Bu yüzden hamile kalmayı kolaylaştırmak için, belirli süre korunmasız düzenli cinsel ilişkide bulunulmalıdır.

 

Cinsel İlişkinin Düzenli Olarak ve Doğru Şekilde Yapılması Gerekir

Bazen herhangi bir sorun olmasa da, çiftler hamile kalmayı başaramaz. Bunun en önemli unsuru, cinsel ilişkinin düzenli olmaması kadar, doğru şekilde yapılmamasıdır. Düzenli cinsel ilişki haftada yaklaşık olarak 2 defa yapılmalıdır. Eğer bu sağlanamıyorsa, adet dönemi sırasında yumurtlamanın olduğu günlerde 2-3 günde 1 defa cinsel ilişki olmalıdır. Bu düzeni sağlamamış olan çiftlerin kısırlık teşhisi de konamaz. Düzenli bir cinsel ilişki programı için, kadınların yumurtlama zamanlarını bilmesi ve buna uygun cinsel ilişkide bulunması gerekir.

Cinsel ilişkinin düzenli olması tek başına hamile kalmayı kolaylaştırmaz. Buna eşlik eden cinsel ilişkinin doğru şekilde yapılması da gerekir. Normalde cinsel ilişkinin pozisyonu hamille kalmayı kolaylaştırmaz. Fakat cinsel ilişkide erkeğin kadının vajinasına boşalması şarttır. Hamile kalmayı kolaylaştırmak için, kayganlaştırıcı maddelerin kullanılmaması gerekir. Bunlara dikkat edilirse, çiftler daha kolay hamile kalabilir.

 

Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak İçin Kadının Yaşının İlerlememesi Gerekir

Hamile kalma ve kadının yaşı birbirine önemli şekilde bağlıdır. Çünkü kadının yaşı ilerledikçe yumurtalıklarındaki yumurta hücresi rezervi azalmaktadır. Kadınlar doğumla birlikte belirli sayıda yumurta rezerviyle doğarlar. Kadın 35 yaşını geçince bunun etkisi daha fazla olur. Hem yumurta hücresi kalitesi düşer, hem de yumurta hücresi azalır. Bu nedenle hamile kalmayı kolaylaştırıcı etkenler içinde, kadının yaşı önemli bir konuma gelmektedir. Erkeğin yaşının ilerlemiş olması, hamile kalmak için fazla etkili olmaz. Ancak sigara içme, alkol kullanma gibi etkenler sperm kalitesinin bozulmasına neden olabilir. Bu durumda yine hamile kalmak için önlem alınmalıdır. Bunun dışında erkekler spermlerini yaşamları boyunca üretebilir.

 

Hamile Kalmak İçin Püf Noktaları

Hamile kalmak isteyen çiftler yaşam tarzlarını gözden geçirmesi, gereken düzenlemeleri yapması ve stresten uzak kalması gerekir. Bunun dışında var olan hastalıkların tedavisi de yapılmalıdır. Çiftler devamlı şekilde kullandıkları ilaçları da değerlendirmelidir. Çünkü bazı ilaçların hamile kalmayı zorlaştırıcı etkileri olabilir ya da hamilelik elde edilse bile, sağlıklı bir gebelik oluşmaz.

Çiftlerin her gün cinsel ilişkide bulunması da sakıncalıdır. Zaten spermler kadının vücudunda 3 gün süreyle canlı kalabilir ve gebelik sağlanabilir. Bu kadar fazla sayıda cinsel ilişkinin olması, sperm kalitesini düşürecek ve hamile kalmayı zorlaştıracaktır. En doğrusu yumurtlama dönemine yakın cinsel ilişkide bulunmaktır. Bu dönemin belirlenmesi için gerekirse evde uygulanabilen yumurtlama testleri yapılabilir. Cinsel ilişki sonrası hemen ayağa kalkmamak, vajina içini yıkamamak hamile kalmayı kolaylaştıran etkenlerdir. Ancak tüm bu sayılanların bir arada olması her şeyden önemlidir.

 

Yumurtlama Döneminizi Hesaplamak İçin Tıklayın

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.