Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Ramazan aynın gelmesiyle birlikte hamileler oruç tutabilir mi, gibi soruların arttığı görülmektedir. Ramazan ayı İslam dünyası ve ülkemiz açısından ayrı bir öneme sahiptir. Tıbben oruç tutmanın fiziksel ve ruhsal sağlığa faydalı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Oruç tutmak vücuttaki organların dinlenmesine, iradeye hâkim olmanın sonucu olarak kişide özgüven artışına neden olmaktadır. Bu açıdan hamilelerin oruç tutma konusunda istekli olduğunu görebiliyoruz. Ancak oruç tutmak hamileler için uygun mudur, bunun da doğru bilinmesi gerekmektedir.

Oruç tutmak kişinin daha sağlıklı olmasına neden olurken beslenmede yapılan hatalar ciddi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden hamileler oruç tutarken kendilerinin ve bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde beslenmelidir. Oruç tutmak isteyen anne adayları bunu doktoruna danışarak yapmalıdır.

Hamileler oruç tutabilir mi, oruç tutarken hamileleri bekleyen sorunlar nelerdir?

Hamileler açısından bazı dönemler oruç tutmak için uygundur. Özellikle kış ve sonbahar aylarında günler kısa olduğu için hamilelerin oruç tutması için uygun bir dönemdir. Yaz ayları ise oruç süresinin uzun olduğu bir süreçtir. Vücutta sıvı kaybına neden olacağından hamileler açısından bazı sorunlar gündeme gelebilir.

Oruç tutan hamilelerde görülebilecek en önemli sorunlar arasında vücutta aşır sıvı kaybı yani dehidrasyon, açlık süresinin uzunluğundan dolayı yağ dokularının yıkılması nedeniyle oluşan ketosis, kan şekerinde düşme sayılabilir.

Hamilelikte özellikle bebeğin iyice büyüdüğü beşinci aydan itibaren kalori ihtiyacını ile bebeğe geçen şeker oranında artış olur. Anne adayının vücudundaki şeker yerine konmadığı takdirde ani şeker düşmesi adı verilen hipoglisemi sorunu yaşanabilir. Anne adayı bu durumda şekerli bir sıvı içemediği takdirde olumsuz etkiler meydana gelebilir. Bu hem anne aday hem de bebek açısından riskli bir durumdur.

Oruç tutma sırasında uzun süren bir açlık süreci yaşanır. Bu süreçte vücuttaki yağ depolarındaki yağlar yakılır. Dolayısıyla keton adı verilen atıklar kana karışır. Ketonlar kan dolaşımı yoluyla plasentaya geçebilir ve bebeğe kadar gidebilir. Oruç tutan hamileler doğru beslenmediği takdirde ketonlar bebeğin başta beyin gibi önemli organlarını olumsuz etkileyebilir.

Hamilelerin Oruç Tutabileceği Uygun Dönemler

Anne adayları hamilelik aylarına göre oruç tutarken bazı durumlara dikkat etmelidir. Orucun hamileliğe olan etkilerini bilmelidir.

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde genellikle bulantı ve kusma gibi sorunlar anne adaylarının yeterli beslenmesine engel olabilir. Bu dönemde hamilelerin oruç tutması başta sıvı yetersizliği olmak üzere hipoglisemi gibi diğer sorunlar gündeme gelebilir. Bu yüzden anne adaylarında aşırı halsizlik, bayılma gibi tepkiler görülebilir.

Üç aylık dönemden sonraki ikinci trimesterde anne adayları açısından daha rahat bir hamilelik yaşanmaktadır. Bu yüzden hamilelerin oruç tutması için en uygun dönem üçüncü aydan beşinci aya kadar olan süreçtir. Son trimester ise bebeğin kilo aldığı ve hızla büyüdüğü dönemdir. Bu aylarda anne adayının oruç nedeniyle uzun süre aç kalması kan şekerinin düşmesine, sıvı kaybı nedeniyle sorunlara, az kilo alımına, hatta bebeğin kaybına bile neden olabilir. Bu yüzden hamileler oruç tutmak için doktoruna danışmalı ve en uygun dönemleri tercih etmelidir.

Hamileler oruç tutabilir mi, anne ve bebek açısından oruç tutmanın sakıncaları nelerdir?

Hamilelerin oruç tutarken yaşayabileceği sorunlara değindik. Bunlar genel sağlığı yerinde olan anne adaylarında görülebilecek başlıca problemlerdir. Anne adayında hamileliğin dışında sağlığını etkileyecek başka sağlık sorunlarının olması halinde, oruç bunların tetiklenmesine neden olabilir. Özellikle hipertansiyon, şeker hastalığı, kansızlık, erken doğum riski gibi sağlık sorunları orucun etkisiyle risk oluşturabilir. Anne adayında bu tür problemler varsa oruç tutması son derece sakıncalıdır. Buna rağmen oruç tutan hamilelerde baygınlık hissi, aşırı baş dönmesi, bayılma gibi bulgular ortaya çıkarsa gecikmeden şekerli sıvı alarak uzanmaları ve doktoruna bilgi vermeleri gerekir. Bu durumda önlem alınmaz, vücuda şeker ve sıvı desteği sağlanmaz ise anne adayında beyin problemleri, halüsinasyon görme gibi sorunlar yaşanabilir. Bebeklerde ise kan şekerinde ani düşme nedeniyle kalp ritminin bozulması, daha ciddi durumlarda bebek kaybına kadar gidebilir.

Hamileler oruç tutarken nelere dikkat etmeli, nasıl beslenmeli?

Hamileler uygun aylarda oruç tutmuş olsalar bile bazı kurallara dikkat etmeli, beslenmede önerilere uymalıdır.

Öncelikle oruç tutan anne adaylarının yeterli miktarda sıvı alması önerilir. Önerildiği gibi günde 2 litre sıvı almalıdırlar. Sıvı olarak suyu tercih etmeleri gerekir. Bunun yanında vücutta eksilen elektrolitlerin sağlanması için de soda içmelidirler.

Hamilelerin oruç tutarken Ramazanda iftar ve sahur vakitleri arasında kafeinli içeceklerden uzak durmaları gerekir.

Beslenmede tüketilen yağ miktarı azaltılmalı, kızartmadan uzak durulmalıdır. Daha çok sebze ve meyve tüketimine yönelmek gerekir. Folik asit içeren, C vitamini bakımından zengin, demir ve kalsiyum ihtiyacını karşılayacak yiyecekler tüketilmelidir.

Anne adayları günlük kalori ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmeli, kalori ihtiyacını karşılayacak besinleri iftar ve sahur arasına yaymalıdır.

Hamileler oruç tutarken dinlenmeye ayrı bir önem vermeli, aşırı hareket, egzersizden uzak durmalıdır.

Hamileliğin özellikle son aylarında bebek hareketlerinde azalma olduğu görülürse mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Hamileliğin son aylarında oruç tutan anne adayların mutlaka daha sık kontrollere gitmesi tavsiye edilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Asya dedi ki:

    Bebek annenin çocuk