Hamilelik Belirtileri Nelerdir

29.07.2018
94
Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik belirtileri, tüm kadınlar için özel olan gebelik döneminin başlangıcının işaretçisidir. İster planlı olsun, ister plansız olsun her hamilelik farklı belirtiler gösterebilir. Kadının ilk hamileliği olsa da, sonraki hamileliği olsa da hamilelik belirtileri farklı olabilir. Hamileliğin başlangıcıyla birlikte kadının vücudunda pek çok değişim olur. Kadının ruh hali de bu değişimlerden etkilenir. Hamilelik sürecinde anne adayı bir anda hüzün ve neşeyi, ağlama ve gülmeyi birlikte yaşayabilir. Bu yüzden kadının duygusal desteğe ihtiyacı olacaktır.

Kadınların pek çoğu hamileliği vücutlarındaki değişimlerden anlayabilir. Hormonlar kadını hamileliğe hazırlayacak değişimlere neden olur. Hamileliğin başlangıcında kadın için bu değişimler biraz zorlu olsa da, devamında buna alışacaklardır. Yumurtanın döllenmesinden sonra rahmin içine yerleşir. Gebelik ürünü rahme yerleşmeden önce kanda Hcg denilen gebelik hormonu belirlenemez. Döllenmenin başlangıcı tüplerde olur. Döllenen yumurta rahme gider ve rahim duvarına yerleşir. Gelişimini burada devam ettirir. Bu dönemde hamilelik belirtilerinin oluşması, gebelik testi yaparak gebeliği belirlemek sonraki adet döneminde olur. Sadece gebe kaldığına dair belirtilerin olması gebelik tanısına yardımcı olmaz. Hamileliğin belirlenmesi ultrason tetkikiyle bile 7-10 gün adet gecikmesi olduğunda sağlanabilir. Yani hamilelik ortalama 5 haftalık olduğunda belirlenebilir.

 

Hamilelik belirtileri akıntı

 

Hamileliğin ilk haftaları içinde yoğunluğu yumurta akı gibi olan servikal mukoza yani akıntı gelebilir. Daha önceden incelen mukoza incelerek, esnek ve şeffaf bir hale gelir. Bu döllenmenin ve gebelik ürününün rahme yerleşmesini kolaylaştıran gelişmelerdir. Hamilelik belirtileri akıntı ilk haftada görülen bir bulgudur. Hormonlar yüzünden döl yolundaki akıntı artar. Bu değişim gebelik süresince etkili olur. Son aylarda bazı gebelerde rahatsız edici akıntı da olabilir. Özellikle akıntı sorunu olmayan ve adeti gecikmiş beraberinde akıntısı olan kadınlarda hamileliği düşünmek yerinde olur.

 

Hamilelik belirtileri ilk hafta

 

Yumurtanın döllenmesiyle birlikte ilk haftalarda erken hamilelik dönemi yaşanmaya başlar. Hamilelik belirtileri ilk hafta hormonların yeteri kadar yükselmemesi nedeniyle her hamilelikte yeterince belli olmayabilir. İlk dört hafta içinde kadının hamile olup olmadığını anlaması mümkün olmaz. Ancak vücutta hormonların yükselmesiyle birlikte erken gebelik  belirtileri ortaya çıkabilir. Yumurta döllendiğinde ve gebelik meydana geldiğinde kadının vücudunda Hcg denilen gebelik hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon normalde kanda ve idrarda biraz bulunur. Gebelikte yükseldiği için kan ve idrar tetkikleriyle kadının gebe olduğu anlaşılabilir. 

Kadının bu erken dönemde hamile olup olmadığını anlaması için vücut ısısını takip etmesi faydalı olabilir. Gebelik hormonlarının etkisiyle vücut ısısının yükselmesi gebeliğe işaret edebilir. Doktorlar gebe kalmakta zorlanan kadınlara yumurtlama zamanının belirlenmesi için vücut ısısını takip etmeyi önerirler. Eğer vücut ısısı 2 haftadan daha uzun süre yüksek olursa bu hamilelik belirtisi olabilir.

 

Hamilelik belirtileri ilk ay

 

Hamile kalan kadınlarda ilk haftalardaki gelişmeler genellikle fark edilebilir. Özellikle gebelik  belirtileri ilk ay içinde kadının hissedebileceği şekilde kendini gösterir. Yumurtanın döllenmesiyle ve rahme yerleşmesiyle birlikte kadının vücudundaki gebelik hormonları iyice yükselmiş olur. Gebelik ürünü rahim duvarına yerleştiğinde açık renkte kanamalar olabilir. Bu dönem kadının ruhsal ve bedensel olarak dinlenmeyi isteyeceği bir süreçtir. Çünkü hormonların etkisiyle halsizlik ve yorgunluk hissi etkili olmaya başlar. Bu aşamada kadında mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerde görülmeye başlayabilir. Ancak hamileliğin kesin tanısı adetin gecikmesinden sonra yapılacak kan ve idrar tetkiki ile yapılabilir.

 

Hamilelik belirtileri kadınlar kulübü

 

Özellikle ilk hamileliğini yaşayan ya da uzun süre hamile kalamamış olan kadınlar hamilelik belirtileri nelerdir bunu merak ederler. Hamilelik belirtileri kadınlar kulübü üyeleri tarafından sıkça araştırılır. Üyeler bunu kendi aralarında bile sorgular. Ancak her kadında ve her kadının her hamileliğinde olan belirtiler farklılık gösterebilir. Hamilelik belirtilerinin fazla olması ve kadınların yapısal özelliklerine göre etkili olması nedeniyle bir gebe kadında olan belirtinin diğerinde de olmasını gerektirmez. Her kadının hamileliği kendine özeldir.

Erken hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri her kadında farklı derecede ve farklı şekilde ortaya çıkabilir. Özellikle erken gebelik belirtileri kadınları heyecanlandıran değişimlerdir. Bu değişimlerin nedeni hormonlardır. Hormon dengesi değişmeye başladığında anne adayı atıştırmalıklara daha düşkün hale gelebilir. Bu nedenle vücudunda şişkinlik hissi ile birlikte kadının kilo aldığı izlenebilir. Hormonlar bazı kadınlarda kokulara karşı hassasiyete, bazen yiyeceklere karşı tiksinti duygusuna neden olabilir. Sigara, parfüm, şampuan, çeşitli yiyecekler karşısında kadında mide bulantı ve tiksinme gibi duygular meydana gelebilir.

Hamileliğin başlangıcında anne adaylarında sabahları uykudan kalkmada zorlanma, yorgunluk ve bitkinlik hissetme gibi belirtilerde olabilir. Kadın vücudunda genel bir halsizlik hisseder. Bunlar hamilelik belirtisi olabilir. Bu belirtilerin dışında hormonların yükselmeye devam etmesiyle kadının sindirim sistemi de yavaşlayabilir. Midede sindirime yardımcı olan asit salgısı artar. Dolayısıyla midede ve yemek borusunda asit nedeniyle yanma ortaya çıkabilir. Kabızlıkta hamilelik belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Sindirim sisteminin yavaşlaması nedeniyle bu etkilere maruz kalınmaması için lif oranı yüksek besinlerin kısıtlı tüketilmesi, sindirimi kolay yiyeceklerin tüketilmesine önem verilmelidir. Gün içinde bol miktarda da su içilmelidir.

 

Hamilelik belirtileri kasık ağrısı

 

Hamile kalan kadında ilk belirti genellikle adet gecikmesidir. Gebelik belirtileri kasık ağrısı ile ortaya çıkabilir. Adetin gecikmesiyle birlikte hamile kalan kadında aynı adet döneminde görülen bel ve kasık ağrısına benzer bir ağrı ortaya çıkabilir. Ancak kasık ağrısı tek başına hamileliği işaret etmez. Bu nedenle şüpheli hallerde kadının bir jinekoloğa görünmesinde yarar vardır. Yumurtalık kistleri, miyomlar gibi bazı etkenlerde kasık ağrısına neden olabilir.

 

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar

 

Hamile kalmayı isteyen kadınlar için hamilelik belirtileri ne zaman başlar oldukça önemlidir. Bu duyguyu bir an önce yaşamayı isterler. Hamilelik belirtileri arasında ilk bulgular adet gecikmesi ile başlar. Buna mide bulantısı, kusma, yorgunluk, halsizlik, kasıklarda ağrı, göğüslerde dolgunluk hissi gibi başka belirtilerde ortaya çıkabilir. Bunların etkili olması adet gecikmesiyle başlar. Çünkü adet gecikmesi öncesinde gebelik hormonları yeterince yükselmez. Hamilelikte ilk belirtiler için adet gecikmesi olmalı yani 4-5 hafta geçmesi gerekir. Kadının cinsel ilişkiye girdiği günden sonra bu belirtiler meydana gelmez. Bazen gebe kadında belirtiler 6-7 haftada ortaya çıkabilir.

Adet gecikmesi düzenli olarak adet gören kadınlarda en önemli hamilelik belirtisi olarak görülür. Ancak sadece adetin gecikmesi hamilelik tespiti için kesin sonuç almaya yetmez. Bazen kadınlar hamile kaldıklarında aynı adet kanamasına benzer kanamalarda olabilir.

 

En erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar

 

Hamile kalmayı isteyen kadınlar için en önemli beklenti en erken gebelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar olur. Her kadının kendine has metabolik, fizyolojik, fiziksel, biyolojik özellikleri vardır. Bu nedenle hamilelik belirtileri her kadında farklıdır. Belirtilerin sayıca fazla olması nedeniyle süreç konusunda bir genelleme yapılamaz. Anne adayları vücutlarındaki değişime karşı hassas olur dikkat ederlerse bunları hemen fark edecektir. Bu belirtileri fark edebilmek için genellikle adet gecikmesinin yaşanması gerekir. Bu süreçten itibaren gebelik hormonları kanda hızla yükseleceği için belirtiler daha hissedilir hale gelir. Bu süreç döllenmenin olmasından sonraki yaklaşık 4-5 haftada başlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.