Hamilelik Testi Nedir, Nasıl Yapılır

11.08.2018
96
Hamilelik Testi Nedir, Nasıl Yapılır

Hamilelik testi kadının hamile kalıp kalmadığını belirmek için yapılır. Hamile kalındığında vücutta Beta Hcg hormonu denilen gebelik hormonu salgılanır. Test sırasında kandaki Beta Hcg değeri ölçülerek hamilelik olup olmadığı belirlenir. Hamileliğin başlangıcında kan testiyle yapılacak ölçüm daha sonraki aşamalarda idrar testiyle de anlaşılabilir. Eğer idrarda bulunan Beta Hcg değeri yüksek çıkarsa hamilelik testi pozitif olur. Hormonun değeri düşük olduğunda ise test sonucu negatif yani hamilelik yoktur anlamındadır. Ancak idrarla yapılan test sırasında hormonun ölçümü her zaman sağlıklı olmaz. Uzmanlar bu yüzden evde yapılan hamilelik testi için en uygun zamanın adet kanamasının 1-2 hafta kadar gecikmesinden sonraki dönem olduğunu belirtirler. İdrarla yapılacak test sonrası hormonun seviyesi yüksek çıktığında, kadının bir doktora giderek hamilelik için detaylı sonuçlar verecek bir test yaptırması gerekir.

Kan testinde belirlenen yüksek orandaki Beta Hcg hormonu sadece hamilelikten dolayı yükselmez. Bu nedenle hamilelik testi sonrasında şüpheler varsa detaylı muayene gerekir. Çünkü bu gebelik hormonu dış gebelik, tümör ve boş gebelik gibi durumlarda da yüksek çıkabilir. Kadınlar idrarla hamilelik testi yaptıklarında sonuç pozitif çıkarsa, kanla hamilelik testi yaptırmalı ve hamilelik tetkiklerini de yaptırmayı ihmal etmemelidir. Detaylı bir araştırmayla gebelik hormonunun hamilelikten dolayı yükseldiği belirlenmelidir.

 

Hamilelik testi nedir, nasıl yapılır

 

Hamile kalmak isteyenler, hamile kaldığından şüphe edenler, adet gecikmesi yaşayanlar hamilelik testi nedir, nasıl yapılır bunu merak ederler. Hamilelik testi gebeliğin oluşmasıyla beraber vücutta salınmaya başlayan Beta Hcg hormonunun kanda ya da idrarda tespit edilmesini sağlayan bir testtir. Kadın gebe olmadığında bu hormonun değeri 5 mlU/ml ve altında çıkar. Kadın gebe kalırsa bu hormonun değeri 20 mlU/ml ve üzerinde çıkar. Bu şekilde hamilelik testi pozitif olarak değerlendirilir. Bu testi yapmak için kadının adet kanaması düzenini bakmak gerekir. Adet kanaması düzenli olanlarda adet tarihinin gecikmesinden sonraki 1-2 gün içinde yapılacak test pozitif çıkar. Adet düzeni düzensiz olanlarda ise daha sonraki günlerde test yapılmalıdır.

Hamilelik testi sonucu

Hamileliğin belirlenmesi için yapılan hamilelik testi sonucu pozitif ya da negatif çıkabilir. Test sonucu pozitif olursa hamilelik oluşmuş, negatif olursa hamilelik yok demektir. Bu test sırasında gebelik hormonu olan Beta Hcg değerine bakılır. Kanda yapılan hamilelik testinde belirlenen Beta Hcg hormonu değerlerine göre kadının gebelik haftası belirlenebilir. Gebelik haftalarına göre testte çıkacak hormon değerleri ise;

  • 3. gebelik haftası 10-50 mlU/ml
  • 4. gebelik haftası 5-425 mlU/ml
  • 5. gebelik haftası 20-7300 mlU/ml
  • 6. gebelik haftası 1080-56000 mlU/ml
  • 7-12 gebelik haftası 7650-290000 mlU/ml
  • 13-16. gebelik haftası 13300-250000 mlU/ml
  • 17-24 gebelik haftası 4000-165000 mlU/ml
  • 25-40 gebelik haftası 3650-117000 mlU/ml

Hamilelikte Beta Hcg hormonunun değerlendirilmesi sırasında bu değerlerin en düşüğü ve en yükseği dikkate alınır. Buna uygun şekilde ortalama bir değer belirlenir. Bu oran kadının hamilelik takibinde önemlidir. Hamilelik olduğunda bu hormon önce kanda, daha sonra idrarda yükselmeye başlar. Döllenmeyle birlikte 6-8 günde kandaki gebelik hormonu normalin iki katına kadar yükselir. Daha sonraki zamanlarda ise hormonun yükselme hızı yavaşlar.

Hamilelik testi yap

Adet gecikmesi yaşayan doğurganlık çağındaki kadınların ilk aklına gelen hamile olup olmadığıdır. Hamilelik testi yap ve ilk aşamada hamileliği bu yolla belirle. Ancak daha sonra mutlaka bir jinekoloğa görünmelisiniz. Hamilelik testi gebelik hormonun kanda ve idrarda yükselip yükselmediğini belirlemeye yardımcı olur. Hormonun yüksekliği testin pozitif çıkmasıyla belli olur. Daha sonra bir doktora giderek gebelik tayini yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Limonla hamilelik testi

Adet gecikmesi yaşayan kadınların evde hamilelik testi yapmalarına sıkça rastlanır. Bazıları eczanelerden aldıkları hamilelik testlerini kullanırken, bazıları doğal ürünlerle test yapmayı deneyebilir. Limonla hamilelik testi yapılması da bunlardan biridir. Test için ihtiyacınız olan sadece idrarınızı koyacağınız derin bir kap ile bir adet limondur. Daha sonra kabın içine idrarınızı yaparak, üzerine ikiye kestiğiniz limonun bir parçasını sıkmak olacak. Bunu yaptıktan sonra limon ve idrarın etkileşimini gözlemleyebilirsiniz. Limon idrarın içinde kabın dibine doğru çöküyorsa bu hamile olduğunuzu gösterecektir. Limon tortuları kapta idrarın yüzeyine çıkar dibe çökmezse bu testin negatif çıktığını yani hamile olmadığınızı gösterir.

Evde hamilelik testi nasıl yapılır

Hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen kadınların evde hamilelik testi nasıl yapılır bunu sorgulaması oldukça doğaldır. Özellikle hamile kalmayı çok isteyenler bu konuda aceleci olurlar. Doktoruna gitmeyi bile bekleyemezler. Ev tipi hamilelik testleri günümüzde oldukça doğru sonuçlar vermektedir. Buna rağmen bazen kadının adet döngüsünden kaynaklanan sorunlardan ya da teknik hatalardan dolayı hatalı sonuç alınabilir. Bu yüzden hamilelik testinizi doktorunuzun yapması daha güvenlidir.

Hamilelik testi kaç günde belli olur

Hamile olup olmadığını testle öğrenmek isteyen kadınlar hamilelik testi kaç günde belli olur bunu merak ederler. Test sonucunda hatalı bir sonuç almamak için testin zamanında yapılması gerekir. Gebe olmayan bir kadında Beta Hcg hormonu değeri 0-10 mlU/ml aralığında seyreder. Yumurta hücresi ve sperm döllendiğinde yani hamileliğin oluşmasından itibaren bu hormonun seviyeleri de artmaya başlar. Yapılan kan testinde Beta Hcg hormonu düzeylerine bakılır. Döllenmenin gerçekleşmesinden sonra 6. Günden başlayarak gebelik hormonu düzeyi artmaya başlar. Önce kanda yükselen Beta Hcg hormonu birkaç gün içinde idrarda da artmaya başlar. Bu süreçten itibaren idrarla yapılacak hamilelik testi ile de gebelik tayini yapılabilir.

Hamilelik testi pozitif

Eğer yapılan hamilelik testi pozitif çıkarsa yapılacak muayenede gebelik kesesinin görülmesi gerekir. Bu nedenle testi yapan kadının doktora gitmesi gerekir. Çünkü test sonucunda belirlenen Beta Hcg denilen gebelik hormonu sadece hamilelikte yükselmez. Gebeliğin tayini için detaylı tetkiklerin yapılması, ultrason muayenesi ile gebelik kesesinin izlenmesi gerekir. Adet gecikmesi nedeniyle yapılan hamilelik testi negatif çıkarsa yine adet düzensizliğin nedeninin araştırılması için kadının jinekoloğa gitmesi tavsiye edilir.

Beta Hcg hormonu sadece hamilelik tespitinde değil, dış gebelik tanısında da önemlidir. Gebe kalındığı andan itibaren bu hormonun seviyesi kanda yükselmeye başlar. Hamilelik testinde hormon değerlerine bakılır ve gebelik tayini yapılabilir.

Hamilelik testi al

Günümüzde evde bile kolaylıkla yapabileceğiniz hamileliği belirleyecek kullanımı kolay güvenilir testler bulunmaktadır. Hamilelik testi al ve bunu evde kolaylıkla uygulayarak hamile olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz. Adet gecikmesinden sonraki 7 günden itibaren eczaneden aldığınız bu testleri evde kendiniz uygulayabilirsiniz.

Evde hamilelik testi yapanlar

Evde hamilelik testi yapanlar testin sonucu pozitif çıksa da, negatif çıksa da jinekoloğuna görünmelidir. Hamilelik test pozitif çıktığında hamileliğin kesin tanısının konması için muayenede gebelik kesesinin izlenmesi gerekir. Bunun nedeni test sonucunda yüksek çıkan Beta Hcg hormonunun gebelik nedeniyle yükselip yükselmediğinin belirlenmesi içindir. Çünkü bu hormon başka nedenlerden de yüksek çıkabilir. Testin sonucu negatif çıkarsa yine doktora gitmekte yarar vardır. Çünkü bu testi yapan kadınların muhtemelen adet gecikmesi yaşıyor olmasıdır. Adet gecikmesi hamilelik dışı nedenlerden de olabilir. Bunun belirlenmesi için doktora görünmenizde yarar vardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.