Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanımı

13.07.2016
91
Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanımı

Gebelikte Ağrı Kesici İlaç Kullanımı ve Gebelik Üzerindeki Etkileri

Hamilelik sürecinde kadının her zaman ağrı kesici kullanmasına ihtiyacı olabilir. Hamilelik ağrı kesici kullanmaya engel bir etken değildir. Ancak hamilelikte ağrı kesici kullanmak için her zaman doktorunuza danışmalı, kesinlikle bilgisizce, bilinçsizce ilaç kullanmamalısınız. Ağrı kesici kullanımında en önemli unsur ilaçların içeriğindeki etken maddelerdir. Ağrı kesici olarak tanımlanan ilaçlar kesinlikle basit ilaç şeklinde görülmemelidir.

Hamilelikte anne adaylarının kullanacakları ağrı kesiciler mutlaka doktor tarafından belirlenmelidir. Hem ağrı kesicinin türü, hem de kullanım dozu doktor tarafından ayarlanmalıdır. Ağrı kesici ilacın ne kadar süreyle kullanılacağına da doktor karar vermelidir. Hamilelik dönemi kadınlarda baş ağrısından, diş ağrısına, bel ağrısına, bel fıtığına, travmalara, darbelere kadar çeşitli konularda ağrı kesici ihtiyacı olabilir. Bu durumlarda anne adaylarının mutlaka ağrı kesici ilaç kullanması gerekebilir. Burada önemli olan anne ve bebeğin sağlık durumuna sakıncalı olmayan ağrı kesici ilaçların kullanılmasıdır.

Hamilelikte ağrı kesici ilaç kullanımında en riskli dönem ilk üç aylık süreçtir. Bu dönemde özellikle aspirin, parasetamol gibi ağrı kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. Buna rağmen ağrı kesici kullanılması gerekiyorsa, bebeğe ve anne adayına zarar vermeyecek ilaçların doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Hamileliğin son üç aylık döneminde de, non steroid antienflamatuar olan ağrı kesici ilaçların kullanımı da zararlı etkilere neden olabilir. Bu tür ağrı kesici ilaçlar bebeğin suyunun azalmasına, ayrıca duktus arteriozus adındaki damarın kapanmasına neden olabilir. Bu yüzden hamilelikte ağrı kesici ilaçlar doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

 

Hamilelikte Kullanılacak Ağrı Kesici İlaçlar Nelerdir?

Hamilelik sürecinde en düşük zararlı etkisi olan ağrı kesici ilaçlar minoset, parol, tamol, Vermidon adlı parasetamol türevi ya da asetominofen türevi denilen ağrı kesici ilaçlardır. Fakat hiçbir hamile kadın doktor gözetimi olmadan bu ağrı kesicileri de kullanmamalıdır. Bazen aspirinin düşük dozda kullanımı da doktor tarafından uygun görülebilir. Bu doz miktarı genellikle günde 80 mg kadar olur. Aspirinin yüksek dozda alınması durumunda hamilelikte tekrarlayan düşükler gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Doğuma yakın dönemde aspirin kullanıldığı zaman bu ilacın trombosit agregasyonunu bozması nedeniyle kanamaya olan meyil artar ve bu süreçte aşırı kanama sorunu yaşanabilir.

 

Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanımı ve Etkileri Nelerdir?

Ağrı Kesici Özellikteki Bitkilerin Etkileri

Ağrı kesici olarak sadece kimyasal ilaçları kabul etmemek gerekir. Çünkü bazı bitkilerde aynı etkiyi gösterebilir. Bu yüzden hamilelikte bu tür bitkilerin kullanımından kaçınmak gerekir. Ağrı kesici etkisi olan bitkilerin gerek çay olarak, gerekse taze olarak tüketilmemesi gerekir. Gebelikte bunlarda anne ve bebek açısından zararlı olabilir.

 

Lokal Anestezik İlaçların Etkileri

Hamilelikte özellikle diş ağrısının giderilmesi için kullanılan bu ilaçlar açısından henüz yeterli bir çalışma yapılmamıştır. Lidokain, ediokain, prilokain tarzında lokal anestezik ilaçların hamilelik üzerindeki etkileri tam olarak bilinmediği için güvenilirliği konusunda bir şey söylemek hatalı olur. Bu yüzden bu konudaki kararı doktorun vermesi uygundur. Diş tedavileri bu nedenle hamilelikte gerekli olmadıkça ertelenmeli, öncelikle anne ve bebeğin sağlığı gözetilmelidir.

 

Migren İlaçlarının Gebeliğe Etkisi

Hamile kadınların migren sorunu bu dönemde de devam eder. Bu hastalar bilinen ağrı kesici ilaçlar dışında da ilaçlar kullanabilir. Bu ilaçların hamilelikte kullanımı konusunda kesin bir güven yoktur. Yani migren ilaçların gebeliğe etkisi konusunda, sağladığı fayda ve zarar gözetilerek karar verilmelidir. Kadın doğum uzmanı bu konuda nöroloji uzmanının da desteğini alarak hamile kadının kullanacağı ağrı kesici ilaçları belirlemelidir. Tedavi hamileliğe zarar vermeyecek şekilde düzelenmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.