Hamilelikte Aşermek

30.03.2015
92
Hamilelikte Aşermek

Hamilelikte Aşerme

Hamilelik içerisimnde anne adayının yaşadığı farklı semptomlar arasında en önemlilerinden biri aşerme olarak bilinmektedir. Örneğin kış aylarında erik istenebilirken yazın ortasında ise kışın yetişen meyve, sebze veya diğer besinler istenilebilmektedir. Özellikle bazı durumlarda aşerilen besinlere ulaşmak mümkün olmayabilir ve bu durum anne adayı ile eşinin sıkıntılı bir duruma düşmesine neden olmaktadır.

Bazı durumlarda aşerme farklı şekillerde koku çekme isteği veya daha faklı duyularla hissedilen istekler olarak karşımıza çıkabilmektedir. Hamilelikte aşerme üzerine merak ettiğiniz pek çok detayı sizler için araştırdık.

 

Aşerme Neden Olur? Neden Aşeririz?

Aşerme genellikle farklında olmadan ve isteksiz şekilde bir anda gelen bir duygu olarak tanımlanmakta ve hamilelikte aşerme durumu meydana geldiğinde akla gelmeyecek pek çok şeyin istenilmesi anlamına gelmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre aşerme hamileliğin vazgeçilmez bir parçası ve yaklaşık olarak gebeliklerin % 90’ında aşerme durumunun söz konusu olabildiği belirtiliyor.

Ancak aşerme konusunda belirli bir yiyecek listesinden bahsetmek mümkün olamıyor. Pek çok farklı hamile kadın üzerinde yapılan araştırmalara göre çok farklı yiyecek veya maddelere karşı aşermelerin görülebildiği saptanmıştır. Ancak genel olarak mevsim dılında kalan meyve veya yiyeceklerin istendiği tespit edilmiştir. Doktorlar bu durumun bir çeşit bilinç altı uyarılması olduğunu ve genellikle o anda bulunamayacak cisimlere karşı istek olabileceği tespit edilmiştir.

Bunun dışında hamilelik boyunca değişen hormonel dengeler koku ve tat duyuları üzerinde değişimlere neden olabiliyor. Bu durum hamilelikte olduğu gibi menapozda da aynı şekilde iştah değişimlerinin yaşanmasına neden olabilmektedir. Her hamile bayan farklı derecelerde aşermeye karşı uyarılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı aşerme nedenleri tam olarak tespit edilememektedir.

Dünya üzerinde ortalamalar ele alınarak yapılan araştırmalara göre hamile bayanların yaklaşık olarak % 40’ı tatlı yiyeceklere aşerirken, % 34’lük kesim ise tuzlu besinlere karşı aşermektedir. Diğer yandan % 16’lık ufak bir kesim ise baharatlı besinlere karşı aşermektedir. Ancak baharatlı besinler bazı hamile adaylarına doktorları tarafından önerilmemektedir. Bu nedenle aşerdiğiniz besinler ağır besinler veya keskin besinlerse kesinlikle doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.

 

Aşerme Ne Zaman Başlar?

Gebelikler incelendiğinde aşermenin yaklaşık olarak gebeliğin 3. ayından itibaren görüldüğü tespit edilmiştir. Ancak aşerme hamileliğin 5. ayından itibaren görülüyorsa genellikle bu durum psikolojik nedenlerden dolayı kaynaklanıyor demektir. Aşerme genel olarak hamilelikte görülen doğal ve normal bir durum olarak değerlendirilir ve vücudun çeşitli sinyalleri olarak adlandırılmaktadır. Bebeğin ve annenin hormonel dengeleri açısından aşerilen besin mutlaka tüketilmelidir. Ancak çok imkansız durumlarda bu besinler bulunamıyorsa benzer besinlerin tüketilmesi önerilir. Örneğin canınız baklava istedi ancak bulamıyorsanız yerine kadayıf veya benzeri tatlıları tüketmeniz mümkün.

Hamilelikte aşerilen besinler veya benzeri besinler tüketilmediğinde hormonel açıdan olumsuzluk söz konusu olabilmekle birlikte hormonel denge açısından aşerilen besinler bebeğin gelişimine de katkı sağlıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.