Hamilelikte Baş Ağrısı

27.12.2014
84
Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelik Döneminde Başağrıları ve Nedenleri

Hamilelik döneminin özellikle ilk zamanlarında baş ağrıları çok sık görülür. Hamilelikte görülen baş ağrıları farklı tiplerde nitelendirilmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayında ve son 2 ayında baş ağrıları daha şiddetli şekilde görülür. Görülen baş ağrılarının ana sebebinin ani hormonel değişiklikler olduğu belirtilmektedir.

 

Hamilelikte Görülen Baş Ağrısı Tipleri Nelerdir?

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Hamilelikte görülmesi en normal ve en sık görülen baş ağrısı tipidir. Anne adaylarında baş bölgesinin iki yanından sarılı gibi bir ağrı görülür. Genellikle hamileliğin ilk dönemine bağlı olarak yaşanan stres, uykusuzluk ve depresyon ile birlikte görülebilen normal bir durumdur. Gün içerisinde yeterli oranda dinlenir ve düzenli şekilde hafif egzersizler uygularsanız bu tip baş ağrısını engellemiş olursunuz. Ayrıca düzenli ve öğününde beslenerek ve stresi hayatınızdan atarak vücudunuzda bu tip strese bağlı baş ağrısı semptomlarını yaşamamış olursunuz.

 

Hamilelikte Migren Baş Ağrısı

Migren her 100 bayandan 20’sinde görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle tek taraflı olarak yaşanan bir ağrıdır. Zonklamaya neden olur ve genellikle şiddetli görülür.Bunların dışında migren ile birlikte ışığa karşı aşırı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlar görülmektedir.

Gebelik ilk 3 ayı tamamladıktan sonra migren riski azalmış olur. Ayrıca hamilelikle birlikte hormonlarda görülen aşırı değişiklikler migrene bağlı baş ağrısını tetiklemektedir.

Migreni olanların her gün B vitamini ve magnezyum oksit alması gerekmektedir. Bunun dışında migrenin normal tedavisinde kullanılan ilaçlar hamileyken asla kullanılamaz. Ayrıca bol miktarda su tüketmek migrenin olumsuz etkilerini hafifletmektedir.

 

Preeklempsi – Gebelik Toksemisi

Şiddetli bir baş ağrısı olarak görülür ve genellikle hamileliğin 2. ve 3. ayından itibaren görülmektedir. Hamile bayanların ortalama olarak % 10’unda görülmektedir. Bu tip baş ağrısı zonklama şeklinde görülmektedir. Görülme nedenleri ve baş ağrısına karşı görülebilen semptomlar ise ani ve fazla kilo alımı, görme bozuklukları, yüz ve ellerde şişmeler ve karın ağrısı şeklindedir.

Bu tip semptomlarla karşı karşıya kalırsanız acilen doktorunuza başvurmalısınız.

 

Hamilelikte Görülebilen Diğer Baş Ağrısı Nedenleri

* Hamilelikte damarlarda baskı ve buna bağlı olarak artan basınç baş ağrısına neden olabilir.

* Vücut yapısındaki değişikliklere bağlı olarak hormonlarda gözlemlenen aşırı değişimler baş ağrılarına neden olabilmektedir.

* Son olarak baş bölgesinde görülen hamileliğe bağlı basınç baş ağrısının bir diğer nedenidir.

 

Başağrısını Tetikleyen Gıdalar Hangileridir?

* Alkol

* Kafeinli içecekler

* Çikolata

* Mayalı hamur işi gıdalar

* Yer fıstığı

* Badem

* Suni tatlandırıcılar

* Eski kaşar

* Hormonlu gıdalar ve takviyeli besinler

 

Not: Hamilelik döneminde yaşadığınız baş ağrıları aşırı şiddetlendi ve her türlü yöntemi uyguladığınız halde geçmiyorsa, ense bölgesinde sertliğe neden oluyorsa,kuvvet ve his kaybı olacak seviyede şiddetliyse, yüksek ateş ve baş dönmesi görülüyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.