Hamilelikte Bilinmesi Gereken Özel Bilgiler

12.12.2014
75
Hamilelikte Bilinmesi Gereken Özel Bilgiler

Hamile Bayanların Bilmesi Gereken Bilgiler

Hamile olduğunuz haberi aldığınız ilk an dünyalar sizin olur ve içinizi tarifi olmayan bir heyecan kaplar. Ancak 9 ay boyunca yaşayacağınız bu sürecin nasıl ilerleyeceğini ve sizi nelerin beklediğini tam anlamıyla bilemezsiniz. Bu 9 aylık hamilelik dönemi içerisinde hangi davranışları yapabilecek ve nelerden uzak durmanız gerekecek, bununla ilgili detaylı bir inceleme gerçekleştirdik ve sizlere sunuyoruz.

 

 

Hamilelikte Kaç Kilo Alınır?

* Hamileliğiniz boyunca bebeğinizi karnınızda taşıdığınız 9 ay içerisinde yaklaşık olarak 9 kilo ile 13 kilo almak çok normal ve ideal bir durumdur.

* Ancak yukarıda belirtilen alt ve üst sınırların dışında kalan kilolar bebeğin ve sizin sağlıklı gelişiminiz açısından zararlı olabileceğinden doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 

Hamileyken Egzersiz Yapılır mı?

* Hamilelik sırasında hafif tempolu egzersizlerin yapılması, sağlıklı kalabilmeniz ve bebeğinizi en iyi şekilde taşıyabilmeniz açısından çok önemli bir durumdur.

* Ancak çok ağır tempolu sporlar hamile bayanların vücut ritimlerinde değişimlere neden olabilir ve aşırı hareketliliğe bağlı olarak bebeğin karın içerisindeki oluşumu riske girebilir.

* Bu nedenle hafif tempolu 30 dakika ile 45 dakikalık yürüyüşler hamile bayanlar için en idealidir.

 

Hamileyken çalışılır mı? İş Hayatı Nasıl  Olmalı?

* Doktorunuzun sağlıklı olduğunuzu belirtmesiyle birlikte çalışma hayatınızda bir aksamanın olması söz konusu değildir.

* Ancak hamile bayanların kan şeker değerleri çok önemli olduğundan aşırı yorgunluklar en istenmedik durumlardan bir tanesidir. Ayrıca stres altında yaşayan annelerin erken doğum riskinin yükseldiğini de belirtmekte fayda var.

* Bu nedenle işinizin yorgunluk ve stres oranını değerlendirerek en doğru karar siz ve doktorunuz verecektir. 

 

Hamileyken Banyo Nasıl Yapılır?

* Hamilelik dönemi ve lohusalık döneminde banyo yapmak zaralı değil aksine faydalı bir durumdur. hamileyken vücudun rahatlaması ve dinginleşmesi, gözeneklerin açılması ve ferahlama sağlayan banyo, lohusalık döneminde ise, süt nedeniyle şişen göğüslerin sakinleşmesi, kan dolaşımının hızlanarak daha çok süt üretiminin sağlanması ve vücudun rahatlaması için çok önemlidir.

 

Hamileyken Cinsel İlişkiye Girilir mi?

* Doktorların genel olarak tüm hamile bayanları bilinçlendirmek için yapmış olduğu açıklamalarda, hamileliğin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkiye girmenin bir zararı olmadığıdır. Aksine hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girmek, salgılanan sıvıların bileşenleri sayesinde doğuma hazırlayıcı bir etki oluşturmaktadır.

* Yani doktorunuzun önerdiği hassasiyetleri göz önünde bulundurarak hamilelikte cinsel ilişkiye girilebilir.

 

Hamileyken Göğüs ve Göbek Bakımı Nasıl Olmalı?

* Hamilelik döneminde karın bölgesi gerginleşeceğinden çeşitli çatlakların oluşması çok normaldir.

* Hamileliğin ardından lohusalık döneminde ise bebeğinizin durmadan emerek deforme ettiği meme başlarında yoğun şekilde çatlaklar görülebilir ve bu çatlaklar bebeğinizi emzirme sorunlarına kadar pek çok probleme neden olabilir.

* Bu nedenle hamileler ve lohusalar için özel olarak üretilmiş olan çatlak giderici krem ve bakım setlerini uygulayabilirsiniz. Tedavi işe yaramayacak olursa bebeğinizin beslenmesini aksatmamak için bir cilt doktoruna başvurmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.