Hamilelikte Bitki Çayı Tüketimi

15.02.2015
70
Hamilelikte Bitki Çayı Tüketimi

Hamilelikte Bitki Çayı Kullanımı ve Zararları

Hamilelik vücudunuzda oluştuğu andan itibaren artık tükettiğiniz besinler sadece sizi etkilemez, aynı zamanda vücudunuzda gelişmekte olan fetüs üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Gebelikte bitki çayı tüketimi genellikle doktorunuza danışarak tüketebileceğiniz bir besin olmakla birlikte, sabah uyandığınızda yaşayacağınız mide bulantılarını engelleyici etkileri bulunmaktadır.

Ayrıca hamilelikte bitki çayları çok etkili olmakla birlikte sürekli olarak kullanılan bazı ilaçlarla birlikte tüketildiğinde etkileşime geçerek zararlı etkiler gösterebilmektedir.

 

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketimi

* Hamilelik döneminde bitki çayı tüketimi çok özen isteyen bir durumdur ve bazı anne adaylarına fayda sağlayan bitki çayları bazı anne adayları üzerinde olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Özellikle dışarıdan hazır olarak satın alabileceğiniz poşet veya kutularda demlenmiş olarak satılan bitki çayları hamilelik dönemi içerisinde pek tüketilmemesi gereken ve doğal olmayan çaylardır.

* Hamilelikte bitki çayı tüketimi aktarlarda satılan doğal bitki çayı yaprakları kullanılarak hazırlanmalı ve tüketimi konusunda kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde bazı bitki çayları hamilelikte düşük riskine kadar ağır sonuçlara sebep olabilmektedir. Çünkü vücut çok hassas bir dönemindedir ve bazı bitki çayları bu hassas dönem içerisinde yıpratıcı etkilere neden olabilmektedir.

* Hamilelikte bitki çayı tüketimi konusunda çok fazla bilimsel araştırma bulunmamakla birlikte anne adaylarına en faydalı olan bitki çaylarının, papatya çayı, melisa çayı, zencefil çayı, ahududu çayı gibi pek çok çayın hamilelik sırasında pozitif fayda sağladıkları görülmektedir.

* Hamilelikte önerilmeyen çaylar ise, içeriğinde bol miktarda kafein bulunan yeşil çay, oolong çayı, siyah çay gibi çaylardır. Bu çaylar içeriklerindeki kafein etkileri ile fetüse ulaşır ve bebeğin gelişimine olumsuz etkiler sağlayabilmektedir.

 

Hamilelikte Faydalı Olan Meyve Çayları Nelerdir?

* Hamilelikte taze meyveler kullanılarak hazırlanmış olan meyve çaylarını tüketmek en etkili yöntemdir. Evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu bitki çayları hem doğal hemde çok lezzetli olacaktır, üstelik hamilelikte meyve çayı tüketimi rahatlatıcı etkilerde yaratmaktadır.

* Özellikle çay olarak hazırlayacağınız ve maksimum fayda elde edeceğiniz meyve çayları portakal, elma, armut gibi meyvelerin çaylarıdır.

 

Hamilelikte Meyve Çayı Hazırlanışı

* Elma, portakal veya armut gibi meyveleri ince dilimler halinde doğruyoruz ve suyun içerisine atarak güzelce kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra suyunu çay olarak tüketebiliriz. Lezzet katmak için içerisine tarçında ilave edebilirsiniz.

 

Bitki Çaylarının Faydaları ve Zararları

* Bitki çaylarının tamamını faydalı veya zararlı olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı bitki çayları fetüsün gelişmesine katkı sağlarken bazıları ise fetüsün gelişmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle doktorunuza danışmalı ve vücut ritminize ve bebeğinize en faydalı olan bitki çayları ve meyve çayları hakkında detaylı bilgi almalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.