Hamilelikte Bulantı Nedenleri ve Tedavisi

03.08.2018
127
Hamilelikte Bulantı Nedenleri ve Tedavisi

Hamileliğin ilk aylarında daha çok 6-16 haftalar arasında gebe kadınların pek çoğunda bazen sabahları, bazen de gün boyu süren bulantı sorunu olabilir. Hamilelikte bulantı genellikle hamilelik belirtileri arasında kabul edilir. Bulantıların nedeni hamilelikle birlikte kadının vücudunda meydana gelen hormonal değişimlerdir. Özellikle kanda giderek artan gebelik hormonu Hcg hamilelikte bulantı oluşmasına neden olur. İlk trimesterde kandaki Hcg hormonun miktarı fazla olduğundan bulantı sorunu daha fazla yaşanır. Daha sonraki aylarda kandaki Hcg hormonu düştüğünden bulantı sorunu da azalmaya başlar. Bulantı çoğu zaman adetin gecikmesiyle birlikte başlar. Ancak bazı gebe kadınlarda daha öncede bulantılar olabilir.

Hamilelikte bulantı daha çok ilk hamileliğini yaşayanlarda etkili olur. Ancak her hamile kadında bu risk vardır. Kadınların her hamileliği farklı olduğundan, aynı kadında iki hamilelik arasında bile farklı belirtiler olabilir. Yani ilk hamileliğinde bulanı sorunu yaşamayan bir kadının diğer hamileliğinde şiddetli bir bulantı sorunu olabilir.

Hamilelikte bulantı sorunu olan kadınlarda büyük olasılıkla kusma sorunu da ortaya çıkacaktır. Bu nedenle biraz kilo kaybeden gebe kadının endişeleri arasında bunun bebeğinin gelişimine zarar vermesi bulunur. Ancak aşırı derecede kilo verilmediyse, vücutta sıvı elektrolit dengesi bozulmadıkça anne karnındaki bebek bundan zarar görmez.

Uzmanlar hamilelikte bulantı ve kusma olduğunda gebeliğin sorunsuzca devam ettiğini kabul ederler. Bu sorunu yaşayan gebe kadınlarda düşük yapma riski de azalır. Bunun neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Fakat uzmanlara göre bulantı ve kusmanın bebeğe zararlı olabilecek bazı toksinlerin vücuttan uzaklaştırdığını ve bunun doğal koruma mekanizması olarak kabul edilmesi gerektiği kabul edilir. Buna rağmen bu görüşü destekleyen yeterli bilimsel bulgular bulunmamaktadır. Anne adayında hafif derecede bulantı olmaması ya da olmaması da gebelikte bazı şeylerin yolunda gitmediğini de göstermez.

Hamilelikte bulantı nasıl olur tedavisi

Hamilelikte bulantı sorunu olan anne adaylarının hamilelikte bulantı nasıl olur tedavisi nedir diye sorgulamalarına sıkça rastlanır. Ancak bunun altında yatan neden kesin olarak bilinmemektedir. Bulantının ortaya çıkmasının gebeliğe bağlı kanda Hcg, östrojen gibi hormonların artmasına, mol gebelik, çoğul gebelik gibi durumların yaşanmasına bağlanabilir. Hormonların beyinde olan bulantı merkezini uyardığı düşünülmektedir. Ayrıca hamilelikten kaynaklı fiziksel ve psikolojik stres, yorgunluk gibi etkenlerde gebe kadında bulantı sorununun ortaya çıkışını tetikleyebilir.

Hamilelik döneminde kadının kokuya karşı hassasiyeti de artar. Özellikle yemek, parfüm ve sigara gibi etkenlere karşı daha hassas olurlar. Başkalarının fark etmediği kokuları bile hissedebilirler. Bunun sorumlusu olarak ta östrojen hormonu görülür. Bu tür kokularda kadınlarda bulantı, öğürme ve kusma gibi sorunları tetikleyebilir. Bazı araştırmalarda gebe kadında olan bulantı ve kusma sorununda aynı zamanda mide ülseri nedeni olan h.pylori bakterisine rastlanmıştır. Ancak gebelik ile h.pylori bakterisi arasında da bir ilişki bulunamamıştır.

Hamilelikte bulantı nasıl olur hakkında bunlar dışında da görüşler bulunmaktadır. Bu etkenler arasında hamilelik döneminde vücutta karbonhidratların sindirme şekli, B6 vitamini eksikliği, bebeğin besin zehirlenmelerinden korunması için ortaya çıkan doğal bir mekanizma olduğu hakkında görüşler vardır.

Hamilelikte bulantı ne zaman

Hamileliğe adım atan kadınlar çevresinden duyduğu bulantı sorununa karşı hassas olurlar. Hamilelikte bulantı ne zaman başlar, bunu merak ederler. Çünkü hamilelik belirtileri arasında bulantı ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak bulantı sorunu her gebe kadında aynı şiddette olmaz. Hatta bazı kadınlarda bulantı olmayabilir. Hamilelikte bulantı genellikle gebeliğin 6. haftasından itibaren etkili olmaya başlayabilir.

Hamilelikte bulantı hapı isimleri

Hamilelikte bulantı sorunu olan gebe kadınlar bilinçsiz ilaç kullanmamalıdır. Hamilelikte bulantı hapı isimleri için doktorlarına danışmalarında yarar vardır. Her bulantı hapı hamilelikte kullanılmaz. Bebeğe zararlı olmayacak B6, B12 vitamini hapları bulantı için güvenle kullanılabilir.

Hamilelikte bulantı nasıl giderilir

Gebe kadınların özellikle ilk aylarda karşılaştığı bulantı ve kusma sorunu alınacak bazı önlemlerle hafifletilebilir. Hamilelikte bulantı nasıl giderilir, neler yapılmalı bu konuda sizlere bazı bilgiler vereceğiz. Öncelikle bulantıyı tetikleyecek yemek, parfüm ve sigara kokusundan uzak kalınmalıdır. Yemekler sık aralıklarla az miktarda yenmelidir. Bunun amacı midenin boş kalmaması içindir. Bulantı olduğunda kuru ekmek, kraker, leblebi gibi atıştırmalıklardan tüketmek faydalı olacaktır. Daha çok sabahları bulantı sorunu yaşandığından yataktan çıkmadan bunlardan yemek sorunu iyice azaltacaktır. Ayrıca gün içinde yeterli sıvı almak ve dinlenmekte bulantı sorununu hafifletecektir.

Son zamanlarda yaygınlaşan hamilelik bulantıları için satılan bilekliklerin de bileğin iç kısmına basınç uygulayarak sorunu giderdiği ileri sürülür. Bunun temelinde yatan acupressure tekniğidir. Bazı hamileler bilekliğin faydalı olduğunu belirtmektedir. Bilekliğin bir zararı olmadığı düşünüldüğünde hamilelikte bulantı için kullanılmasında da sakınca görülmemektedir.

Alınacak önlemlerle hamilelikte bulantı sorunu azalmadığında ilaç tedavisi uygulanabilir. Hamilelikte bulantı için en çok bulantı gidericiler ile antihistaminikler kullanılır. Ancak her bulantı gideren ilaç hamilelikte uygun olmaz. Bebek için zararlı olmayacak ilaçlar kullanılabilir. Hamile kadınlar sadece doktorunun önerdiği bulantı giderici hapı kullanmalıdır. Bunun dışında hamilelikte bulantı için B6 ve B12 vitamini hapları kullanılabilir. Bunlar hamilelik bulantısında bebeğe zararlı olmayan en etkili ilaç gruplarıdır.

İlaç tedavisine de cevap vermeyen ve şiddetli bulantı, kusma sorunu devam eden hamile kadınların hastaneye yatarak tedaviye alınmaları uygundur. Özellikle ağızdan beslenemeyen ve yeterli sıvı almayan gebe kadınlar bu tedaviye alınmalıdır. Tedavide kadının elektrolit ve sıvı eksikliği giderilir. Bu nedenle damardan sıvı desteği verilir. Ancak bu sıvının dengeli oranda elektrolitlerden, asit baz dengesini sağlayabilecek maddelerden oluşması gerekir. Bunun yanında gebe kadının enerji ihtiyacını karşılaması için içeriğinde karbonhidratta bulunması gerekir. Bulantı kesilene kadar kadına ağızdan bir şey verilmez.

Hamilelikte bulantı olmaması

Hamilelikte bulantı olmaması anormal bir durum olarak görülmez. Çünkü her hamileliğin verdiği tepki farklıdır. Her hamile kadında bulantı olacak gibi bir genelleme yapılamaz. Ancak hamilelikte bulantı olması uzmanlar tarafından sorunsuz bir gebeliğin olduğunu gösterdiği de kabul edilir.

Hamilelikte bulantı ilacı kullananlar

Hamilelikte bulantı ilacı kullananlar bunu doktor tavsiyesi ile yapmalıdır. Çünkü hamile kadınlar her bulantı ilacını kullanamaz. İlaçların bebeğe zarar vermeyecek türden olması çok önemlidir. Bulantı ilacı kullanan gebe kadınların sorunu geçmediği takdirde hastanede tedavi edilmesi gerekebilir. Özellikle kusma sorunu olanlar ve kilo kaybı yaşayanlar bu tedaviye alınmalıdır.

Hamilelikte bulantı ilacı metpamid

Hamilelikte bulantı ilacı metpamid kullanmak için doktorunuza danışmalısınız.  Metpamid bulantı ilacı hakkında fazla veri bulunmasa da B grubu ilaçlar arasında yer aldığından doktorunuz uygun görürse kullanabilirsiniz.

Hamilelikte bulantı ne zaman kesilir

Günlük yaşamda bile midesi bulananlara yapılan yorumların ilki hamile misin olur. Bu hamilelik ile bulantı arasındaki bağlantıyı en iyi gösteren yakıştırmadır. Araştırmalarda hamile kadınların çoğunda bulantı sorunu olduğu belirlenmiştir. Hamilelikte bulantı ne zaman kesilir, bu tamamen kadının yapısına ve hamileliğin özelliğine bağlıdır. Bazılarında hafif derecede bulantı sorunu yaşanırken, bazı kadınlarda hastaneye yatacak şiddette bulantı sorunu yaşanabilir. Yakınmalar daha çok sabahları etkili olur. Gebelik hastalığı olarak tanımlanan bu sorun hamileliğin genelde 6. haftasında başlar, 16. haftasına kadar azalarak etkisini yitirir. Nadiren hamilelik süresince etkili olan bulantı sorunu olabilir.

Gebelikte mide bulantısı için ilaç isimleri

Hamilelikte bulantı tedavisinde fenotiyazinler, ondensatron, H1-reseptör blokörleri gibi ilaçlar genellikle B-C grubunda yer alır. Bunların gebelikte kullanımı sakıncalı olmaz. Gebelikte mide bulantısı için ilaç isimleri doktorunuzdan öğrenilebilir. Zofran, metpamid gibi bulantı ilaçları gebelikte bulantı için doktora danışılarak kullanılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR