Hamilelikte Çalışma Hayatı

30.04.2015
80
Hamilelikte Çalışma Hayatı

Çalışan Hamileler İçin Öneriler, İş Hayatı ve Gebelik

Hamilelik hayatınızın en mutlu dönemidir ve bu dönem içerisinde yaşayacağınız tüm anlar, hayatınız boyunca bir anı olarak hafızanızda yer edecektir. Bebeğinizi dünyaya getirirken sosyal alışkanlıklarınız ve sosyal çevrenizden bir miktar uzaklaşma durumunda kalabilirsiniz, ancak çalışmak gibi zorunlu bir eylemi gerçekleştiren anne adayları için işlerinden uzak kalma durumu söz konusu olamıyor ise, çalışmak ve hamilelik bir arada yürütülmesi gerekmektedir. Özellikle bebeğinizin sağlığını riske atacak hareketlerden kaçınmak üzere hamilelik boyunca çalışmak konusunda çok dikkatli ve özenli davranmanız gerektiğini unutmayınız.

 

Çalışan Kadınlarda Hamilelik En Fazla Ne Kadar Ertelenmelidir?

Çalışan kadınlar hayat mücadelesinin içerisinde yer alırlar ve ekonomik özgürlükleri ile sorumlulukları çok daha fazladır. Bu nedenle çalışan bir kadının hamile kalarak işinden uzak kalması işlerinin düzenli bir şekilde işleyişi açısından oldukça zorlu bir duruma yol açabilmektedir. Ancak bir kadının hamile kalma durumu 35 yaşını aştıktan sonra riskli döneme girecektir ve buna bağlı olarak çalışan anne adaylarının hamilelik planlarını 35 yaşından daha ileri dönemlere ertelememeleri önerilmektedir.

Sorumluluğu çok fazla olan çalışan anne adayları işlerini düzene sokarak hamile kalmadan en az 1 sene önce tüm sistemlerini organize etmeleri ve işten uzak kalacakları dönem içerisinde işlerin aksamadan devam edebilmesini sağlamalarında fayda olacaktır.

Sadece çalışan kadınlarda değil tüm kadınlarda hamilelik ertelendikçe ve yaş ilerledikçe sadece hamile kalma ihtimali düşmüyor, aynı zamanda hamilelik sürecinde oluşabilecek riskli durumların yaşanma ihtimalide artış göstermektedir.

 

Çalışan Kadınlarda İşin Ağırlığının Bebeğe Zararı Olabilir mi?

Çalışan kadınlara verilen sosyal haklar incelendiğinde, anne adaylarının hamilelikleri boyunca riskli durumlarla karşılaşmayacakları şekilde izin hakları ve süt izinleri bulunmaktadır. Bu izinlerini kullanan ve istirahat eden anne adaylarında iş koşullarının her hangi bir olumsuz duruma yol açması söz konusu değildir. Bu izinler haricinde hamileliğin henüz başlangıcında ağır işlerde çalışan annelerin bebekleri risk grubunda yer almamaktadır ancak izin hakları olduğu halde çalıştırılan ve çalışmak zorunda kalan anne adaylarında ise bu durum daha farklı ilerlemektedir.

Her bünye ve hamilelik süreci farklı şekilde ilerleyeceğinden, hamileliğinizin gidişatına göre çalışma hayatınıza yön verebilirsiniz. Burada önemli olan doktor kontrollerinizde incelenen değerlerinizin hangi grupta olduğudur. Bazı hamilelik süreçleri riskli hamilelik olarak nitelendirilir ve buna bağlı olarak hamilelikte minimum seviyede hareketliliğe izin verilir, ancak bazı bünyelerde ise hamilelik minimum şikayet ile geçirilmektedir.

Ne olursa olsun iş şartlarınızı düzene sokmalı ve hamileliğiniz boyunca devletin size tanımış olduğu izinleri eksiksiz olarak kullanmalısınız. Aksi taktirde hamileliğiniz boyunca bebeğinize ve kendinize zarar verme ihtimaliniz olacağından bu izinleri kullanmak hayati önem taşımaktadır.

 

İşyerinde Kullanılan Elektronik Cihazlar, Bilgisayarlar ve Makinalardan Yayılan Dalgalar Hamileliğe Zarar Verir mi?

Günümüzde yer alan teknolojik mevzuatlar gereğince tüm dünya üzerinde tasarlanan ve kullanılan elektronik cihazlardan yayılan radyofrekans dalgalarının hamilelik süreci boyunca bebeklere her hangi bir zararı olduğu tespit edilmemiştir. Ancak ne olursa olsun bebeğiniz hayatınızın en önemli varlığı ve bebeğinizin güvenliği açısından özellikle radyasyon yayabileceğinden şüphe ettiğiniz cihazlardan uzak durmanızda fayda var.

Hamilelik sürecinde özellikle cep telefonlarıyla konuşmak en zararlı durumlardan bir tanesidir. Cep telefonları konuşma olmadığı zaman pek fazla radyo dalgası yaymaz ancak konuşma sırasında 10 kata kadar daha fazla radyo dalgası yaydığı tespit edilmektedir. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca mümkün olduğu kadar cep telefonu ile görüşmekten kaçınmalısınız.

 

Çalışan Anne Adayları Nasıl Beslenmelidir?

Çalışan kadınlar genellikle sabah erkenden evden çıkarlar ve düzenli bir kahvaltı yapamazlar, genellikle atıştırmalıklarla güne başlayabilen çalışan kadınlar hamile kaldıklarında ise bu durum risk teşkil edebileceğinden, daha dengeli bir beslenme programı uygulamaları gerekmektedir. Ayrıca bu durum sadece kahvaltıda değil öğlen yemeğinde de aynı şekilde olmalıdır. Genellikle öğlenleri hazır fast food yemekler tüketen çalışan kadınlar, hamile kaldıklarında daha sağlıklı ve vitamin ve mineral açısından daha zengin besinleri tüketmelidir.

Burada her çalışan anne adayı kendi çözümünü kendi üretmelidir ve doktorunun önereceği besin değerlerinden oluşan besin tablolarını oluşturarak öğünlerine daha çok özen göstemek zorundadır. Özellikle kahvaltı için biraz daha erken kalkmak, öğlen yemekleri için fast food yerine ev yemeği yapan yerlerde yemek yemek çok faydalı olacaktır.

 

Hamilelikte Günlük Ne Kadar Araba Kullanılabilir?

Hamilelikte kan şekeri ve tansiyon gibi değerler hareketlilik gösterebileceğinden mümkün olduğu kadar araba kullanılmaması önerilmektedir. Özellikle çalışan anne adayları işe giderken kendi araçlarını kullanacak olursa ve iş yorgunluğuda günlük yorgunluğa eklenecek olursa tansiyon ve kan şekeri değerlerinde değişimler olur ve bu durum hamilelik açısından riskli bir durumdur.

Çalışan annelerin bu nedenle işlerine servis ile gidip gelmeleri önerilmektedir. Hamileliğin 30 haftasından sonra hamilelik artık son dönemine gireceğinden anne adaylarının araba kullanmaları önerilmemektedir.

 

Doğum Öncesi İznine Ne Zaman Çıkılır?

Doğum izni hamileliğin 32. haftasında başlayan bir süreçtir, ikiz doğumlarda ise bu süreç 30. hafta başlamaktadır. Ancak doktorlarından sağlık onayı alan anne adaylarının 32. ve 37. haftalar arası kullanabilecekleri izin haklarını kullanmama hakları olabileceği bilinmelidir, ancak burada doktorunuzun onayı çok önemlidir. Ancak bebeğinizin anne karnında çok hassas bakıma ihtiyacı vardır ve bu nedenle doğum izninizin tamamını kullanmanızda fayda var. Özellikle risk grubunda olan anne adaylarının izin konusunda çok daha hassas davranmaları gerekmektedir.

 

Çalışan Anneler Doğumdan Sonra Tekrar Ne Zaman Çalışabilir?

Doğumun ardından 8 hafta kadar anne adaylarına izin verilmektedir. Yasal zorunluluk gereği verilen bu izin hakkının ardından anne adayının süt izni kullanabileceği şeklinde yasal bir mevzuat daha bulunmaktadır. Buna göre günde 1.5 saat verilen süt izni her gün eve gidip gelme şeklinde uygulanamayacağı için haftanın 1 günü işe gelmeme şeklinde düzenlenebilmektedir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.