Hamilelikte Cinsel Yaşam

13.04.2015
61
Hamilelikte Cinsel Yaşam

Hamilelikte Cinsel Yaşam

Gebelik tüm yaşam tarzını etkilediği gibi eşler arasında yakınlaşma derecelerini de büyük ölçüde etkileyen bir durumdur. Hamilelikte cinsel yaşamı etkileyen durumlar içerisinde sadece fiziksel değişime bağlı olarak bebeğin zarar görmesi veya hamileliğin riske girmesi yer almaz, aynı zamanda psikolojik faktörlerin de hamilelikte cinsel yaşamı çok büyük bir derecede etkileyebildiği tespit edilmiştir.

Eşler arasında yakınlaşma ve duyguların güçlenmesine yardımcı olan cinsellik bir çok gebelikte, hamileliğin seyri açısından olumsuz şekilde etkilenebilmektedir. Daha önce hiç doğum yapmamış ve ilk hamileliğini yaşayan kadınlarda cinsel ilişkilere karşı bir soğukluğun yaşanabilme ihtimali bulunmaktadır ve bu durum normal bir durum olarak kabul edilebilmektedir. İnsan psikolojisi içerisinde farkında olmasak bile soyun devam edebilmesi için bir cinsel istek ve dürtü yer almaktadır. Bu durum hamilelikte hissedilmez çünkü vücut amacına ulaşmış ve soyun devamı için hamilelik gerçekleşmiştir. Bu nedenle bazı kadınlarda hamilelikte görülen cinsel isteksizlik durumları insanı içinde var olan güdülerden dolayı kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Bunun dışında hamileliğin başlaması ile birlikte bir kadının sadece eşine karşı olan ilgisi bir anda annelik içgüdüsünün etkileriyle bebeği sahiplenme, koruma ve ona iyi bakma şeklinde duygularla değişime uğrar. Bu nedenle hamilelik boyunca yaşanan cinsel ilişkilerin bebeğin sağlığına zarar verebileceği düşüncesi annede cinsel isteksizliğe neden olabilir. Ancak yapılan tüm araştırmalar ve uzman görüşlerine göre, hamilelik boyunca yaşanan hiç bir cinsel ilişki bebeğin sağlığına ve hamileliğin gidişatına zarar vermemektedir.

Özellikle toplumumuzda yaygın olarak inanılan bir inanışa göre hamilelikte yaşanan cinsel ilişkiler bebeklerde sakatlık riskini arttırmakta ve anormal doğumların gerçekleşme ihtimali artmaktadır, oysa doktorlar tarafından yapılan açıklamalara göre gebelik döneminin başından sonuna kadar yaşanan cinsel ilişkilerde hiç bir risk faktörü bulunmamaktadır, aksine özellikle gebeliğin son dönemlerinde yaşanacak cinsel ilişkilerde salgılanan salgılar nedeniyle gebeliğin daha kolay şekilde gerçekleşebilmesi kanıtlanmış bir durumdur.

 

Hamilelikte Hangi Durumlarda Cinsel İlişki Yasaktır?

Ancak bazı durumlarda gebeliğin son dört haftası boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması önerilmektedir, bunun nedeni ise, erkeğin spermi içerisinde bulunan ‘prostaglandin’ maddesinin rahim kasılmalarını başlatma etkilerinin bulunabileceği ve vaktinden önce doğuma neden olabileceğidir. Bunun yanı sıra riskli gebeliklerde ve daha önce düşük gerçekleşmiş olan kadınlarda, orgazma bağlı olarak düşük görülebilme ihtimali yüksek olduğu için bu gibi durumlarda hamileliğin özellikle ilk 3 ayı içerisinde cinsel ilişki yasaklanabilir.

Erken doğum riski ve düşük riski bulunan kadınlarda cinsel ilişkiler doktorun incelemeleri sonucu yapılan tektikler ile belirlenebilir ve bu aşamada doktor onay vermeyecek olursa hamilelik boyunca cinsel ilişki gerçekleşememe durumu söz konusu olabilir.

Bunun yanı sıra bazı kadınlarda sıkça görülen genital enfeksiyonlar veya erkekte görülebilen enfeksiyon ve bakteriyel durumlar saptanacak olursa, bu durumda da cinsel ilişkilerin kısıtlanması söz konusu olabilir ancak bu gibi durumlar kolay tedavi edilebilen durumlardır ve tedavi sonrası yasaklar ortadan kalkar. 

 

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik boyunca yaşanan cinsel ilişkiler bebeğe kesinlikle zarar vermemektedir, ayrıca gebelikte yaşanan cinsel ilişkilerin doğumu kolaylaştırdığı bilinmektedir. Bu nedenle sağlıklı gebeliklerde eşler arasında yaşanacak cinsel ilişkilere bir yasak konulmaz. Hamilelikte cinsellik sırasında bebeğe hiç bir temas olması söz konusu değildir, sadece annenin zor pozisyonlarda bulunarak kendini zorlamaması tavsiye edilir. Bunların dışında doktorunuzun kontrolleri sonucunda yaşanabilecek bir olumsuz durum söz konusu değilse bir engel tespit edilmemiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.