Hamilelikte Depresyon

12.12.2014
71
Hamilelikte Depresyon

Hamilelik Döneminde Depresyon Nedenleri ve Belirtileri

Hamilelik dönemi hayatınız boyunca hiç karşılaşmadığınız fiziksel değişimlerin yaşandığı bir dönemdir ve bu fiziksel değişimler bazen bebeğin dünyaya gelme sevincini bile gölgeleyecek seviyelere ulaşabilir. Özellikle hamilelik döneminde görülen depresyonların ana nedenleri arasında, hamile kalmadan önce yapılan aktivitelerin aynı rahatlıkla yapılamıyor olması yer alabilir.

Sosyal hayatta yaşanan değişimler, iş hayatından zorunlu şekilde uzak kalmak, yapılan tüm ağır tempolu aktivitelerin son bulması ve dingin bir hayat geçirmek harekete alışmış hamilelerin depresyona girme nedenleri arasında yer alabilir. Depresyonun tanımına bakacak olursak 15 gün boyunca neşesiz, isteksiz ve mutsuzluk hissinin yaşanması ve buna elle tutulur somut bir nedenin gösterilememesi durumudur.

Hamilesiniz ve depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız asla endişelenmeyin, sadece hamile bayanlar değil tüm bayanlar hayatlarında en az 2 kez depresyon durumunu yaşarlar ve bu ruh hali açısından normal kabul edilen bir durumdur.

Hamilelikte depresyon görülmesinin bir diğer nedeni de kiloda görülen değişimler, uyku düzensizlikleri, aşırı yorgunluklar, vücut ritimlerinde meydana gelen ani değişimler, duygusal anlamda yaşanan aşırı hassaslık durumları gösterilebilmektedir. Bu belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız hemen panik yapmanıza gerek yok, bunlar hamileliği normal belirtileridir ancak bu belirtilerin sonucu olarak hamilelikte depresyon görülme olasılığı artmaktadır.

 

Hamilelikte Depresyona Girme Nedenler Şu Şekilde Sıralanabilir.

* Anne adaylarının ailelerinden gelen duygusallık dereceleri ve geçmiş depresyon öyküleri.

* Eş ve diğer aile bireylerinin yeterli oranda ilgi alakasını görememek.

* Özellikle dünyaya gelecek olan bebeğin geleceği ile ilgili kaygılar ve endişeler.

* Evliliğe hazır olmadan evlenmek ve doğuma hazır olmadan hamile kalarak doğum yapmak zorunda olmak.

* Kurulan ailenin henüz finansal anlamda bebek için yeterli alt yapıyı sağlayamayacak olması.

* Daha önce yaşanmış olan doğumların olumsuz sonuçlanmasına bağlı endişeler.

 

Hamilelik Döneminde Depresyon Yaşayan Anne Adayları Ne Yapmalıdır?

* Pek çok anne adayı hamilelik döneminde aşırı mutlu olması gerektiğini düşünür ve bu nedenle hamilelik döneminde depresyon yaşasa bile bunu yakın çevresine açıklayamaz ve içinde tutarak iyice içinden çıkılmaz bir durumun oluşmasını sağlar.

* Bazı durumlarda hamile bayanların bu durumu sadece özel doktorlarına açıklayabilmesi ve ailelerinden gizlemesi sonucunda, iyice çaresizliğe ve yalnızlığa kapılan anne adayları, sağlıksız gebelik dönemleri geçirerek beslenme alışkanlıklarına kadar pek çok alışkanlıklarında değişim yaşarlar. Bu durum bebeğin sağlıklı şekilde gelişmesini engeller.

Hamilelikte depresyonun çok normal bir belirti olduğunu aklınızdan çıkarmadan, bu tür belirtileri hissediyorsanız kesinlikle öncelikle en yakın aile bireyleriniz ile paylaşmalı ve ardından güvenebileceğiniz bir doktora danışarak gerekli şekilde ruhsal terapiler almalısınız. Bu durumun üstesinden gelebilmek için ancak aile bireylerinin size yardım etmesiyle kolay çözümler üretilebilir.

* Ayrıca doğum gerçekleştikten sonra yaşanan aşırı yorgunluk, bitkinlik ve fazla kilolara bağlı olarak yaşanan depresyonlar, verilen kilolar ve bebeğin eve kattığı heyecan ile kısa sürede atlatıldığı tespit edilmiştir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.