Hamilelikte Diş Ağrısı ve Tedavisi

30.03.2018
73
Hamilelikte Diş Ağrısı ve Tedavisi

Gebelikte Diş Ağrısı Sorunu ve Tedavisi

Eğer planlı bir hamilelik düşünüyorsanız ve ağzınızda çürük varsa hamile kalmadan önce dişlerinizle ilgili tüm sorunları çözmeniz çok mantıklı olacaktır. Ancak hamilekte diş ağrısı çekiyorsanız bazı çözüm önerileri sunabiliriz.

Hamilelik esnasında aniden diş sorunları ortaya çıkabilir çünkü östrojen ve progesteron hormonları ağızdaki bakterilerin artışına neden olur. Bu durum diş ve dişetlerine zarar verebilir. Gebeliğin ilk aylarında kusma ve mide bulantısı çok görüleceğinden, mide sıvıları ağza gelebilir. Bu sıvılar diş çürümesini hızlandırır. Gebelikte ortaya çıkan diş sorunlarından dolayı halk arasında “Her gebelik diş götürür“, “Hamile iken diş doktoruna gidilmez“, “Bebekler annesinin dişlerinden kalsiyum alır” gibi batıl inanışlar vardır.

Gebelik döneminde dişler daha savunmasızdır. Bebek annedeki vitamin ve minerallerden faydalanır. Ancak gebe kalanların dişinin çürüyeceğini düşünmek yanlış bir inanıştır.

Diş Hekimine Ne Zaman Gidilmeli?

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi gebelik olsun olmasın dişlerimizi günde en az iki kere fırçalamalıyız. Eğer gebelik planı varsa bir diş hekimine görünüp gerekli tedbirleri almalıyız. Eğer dişle ilgili bir operasyona ihtiyaç varsa ve bu operasyon gebelik sonrasına ertelenebiliyorsa erteleyebilirsiniz.  Ancak o kadar vaktiniz yoksa en azından hamileliğin 4. ve 6. Ayları arasında diş tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Son trimesterda ise gebe anne diş hekimi koltuğunda rahat edemeyeceğinden en uygun zamana aralığı 4 ile 6. Aylar arasıdır. 

Gebelikte Diş Ağrısının Çözümü

Hamilelikte lokal anestezi ile diş tedavisi
Eğer geçmişten gelen çürükleriniz varsa erteleyebilirsiniz. Ancak aniden bastıran bir diş ağrısı söz konusuysa bu diş sinirlerini de etkileyen ciddi bir durumdur. Kanal tedavisi gerekebilir. Bu durumda kadın doğum doktorunuzun da fikrini alarak bir diş hekiminde anestezi olarak tedavi olabilirsiniz. Diş ağrılarınızı antibiyotik ile tedavi etmemelisiniz.  Diş ağrılarınızı evde tedavi etmek istiyorsanız “hamilelikte diş ağrısına ne iyi gelir” sorusuna yanıtlarımız şöyle…

Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karanfil yağı, dişin ağrıya kısmına çok az konulabilir. Karanfil yağı yerine karanfil tohumları da işe yarar bu tohumları havan içinde döverek hafif ıslatıp püre haline getirebilir bu püreyi de ağrıyan dişinizin üstüne koyabilirsiniz. İnternette diş ağrısı ile ilgili doğal çözüm yolları adı altında birçok bitki adı önerilmiş. Ancak siz bu bitkileri doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Hamilelikte Diş Röntgeni Çektirmek Zararlı Mı?

Hamilelikte diş röntgeni çektirmek 1-2 film olmak kaydıyla zararlı değil. Çünkü karna uzak bir mesafeyi çekiyorsunuz. Ancak yine de bebeğin ışın almasını engellemek adına röntgen ihtiyaç olmadıka kullanılmamalıdır. 

Gebelik Gingivitisi nedir?

Hamileliğin ilk dönemlerinde  diş etlerinde kızarıklıklar veya şişlikler görülebilir. Bunlar östrojen ve progesteron hormonlarından kaynaklanan durumlardır.  Diş etleri çok hassaslaşır ve kanama yapar. Bu durumun adı tıp literatüründe “Gebelik Gingivitisi” olarak bilinir. 

Hamilelikte Diş Çürükleri NedenArtar?

Bunun 3 temel nedeni vardır.

  • Progesteron ve östrojen hormonlarının etkisi,
  • Gebeliğin getirdiği aşırı ve sık yeme tatlı teme alışkanlığı,
  • Kusma ve mide bulantısından dolayı mideden ağza gelen safranın diş ve dişetlerine zarar vermesi.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.