Hamilelikte Doktor Seçimi

19.10.2017
85
Hamilelikte Doktor Seçimi

Gebelikte Doktor Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Bebeğinizin dünyaya gelmesi hayatınızın en önemli anlarından bir tanesidir. Hamileliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren kendinize çok iyi bakmalı ve bu sayede bebeğinizin gelişiminin en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlamalısınız. Bu aşamada hamileliğiniz boyunca ve bebeğiniz dünyaya geldikten sonra kesinlikle güvenebileceğiniz çok iyi bir doktor eşliğinde kontrollerinizi ve bebeğinizin kontrollerini gerçekleştirmelisiniz. Hamilelikte doktor seçimi üzerinde çok fazla düşünülmesi gereken bir durumdur ve hamileliğinizin rahat bir şekilde geçebilmesi için iyi bir doktora güvenmek istersiniz. 

Bazı durumlarda başkalarının önerdiği doktorların sizin beklentilerinize karşılık vermediği görülmektedir. Bu nedenle beklentilerinizi çok iyi şekilde belirlemeli ve doktor seçiminizi bu şekilde sağlamalısınız. 

Hamilelikte Doktor Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Faktörler

Doktorunuza Güvenmelisiniz

Her zaman güven duyabileceğiniz ve onun yanında kendinizi ve bebeğinizi güvende hissedebileceğiniz bir doktorunuz olmalıdır. Doktorunuzun oluşabilecek olumsuz reaksiyonlar karşısında vermiş olduğu kararlar ve rutin kontrollerinizde aldığı kararlar sizin güven duygusunu kazanmanızda etkili olacaktır. Ayrıca doktorunuzun sizin için almış olduğu kararlar sizin ve bebeğinizin geleceğini doğrudan etkileyeceği için bu noktada en doğru kararı vermek çok önemlidir. 

Yeterli Tecrübeye Sahip Bir Doktor Seçmelisiniz

Tıp bilimi sürekli olarak gelişen bir bilim dalıdır ve teknolojik gelişmelerin takip edilerek kullanılması çok önemlidir. Bunun yanı sıra hamilelik konusunda tecribe sahibi olan doktorların tercih edilmesinde fayda var.

Alanında uzmanlaşmış olan doktorların problemler karşısında daha kolay çözüm üretebileceğini ve problemleri bertaraf edebileceğini unutmayın. 

Doktorunuzun Size Olan Yaklaşımı Çok Önemlidir

Doktorunuzun sizinle iletişim kurarken size ne kadar önem verdiğini anlayabilirsiniz. Bu noktada sizinle konuşurken sizi çok iyi dinleyen ve problemlerinizi çözmek için sorunun derinine inen bir doktoru tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Doktorunuz soru sormanıza izin veriyor mu? sizinle ne kadar ilgili? ve sormuş olduğunuz sorulara ne kadar cevap verebiliyor, gibi konuları dikkatle incelemeli ve kararınızı vermelisiniz. 

Bunun dışında hamileliğinizin rutin seyri hakkında doktorunuzun size detaylı şekilde bilgi vermesi ve sizi oluşabilecek tüm olumsuz reaksiyonlara karşı uyarması gerekmektedir. Hamileliğinizin seyri boyunca karşı karşıya kalabileceğiniz tüm aşamaların detaylarını öğrenmek en büyük hakkınızdır. Ayrıca tedavinizde size çeşitli alternatifleri tarafsız bir şekilde açıklamalı ve kolaylıkla iletişim kurabileceğiniz yeniliklere açık bir doktor olmalıdır. 

Sizinle İletişim Kurabilmeli

Bazı doktorlar çok akademik bir dille konuşmaktadır ve bu durum hasta doktor arasındaki ilişkinin tam anlamıyla gerçekleşmesine engel olan bir durumdur. Bu nedenle doktorunuz size açıklamalarda bulunurken ona anlayabileceğiniz bir dilden açıklama yapmasını belirtmelisiniz. 

Doktorunuza Dilediğiniz Anda Ulaşabilmelisiniz

Hamilelik gibi her an riskli durumların gerçekleşebilme ihtimali olan bir dönemde doktorunuza istediğiniz her an ulaşabilmelisiniz. Bu durum sadece sizin için değil aynı zamanda bebeğiniz içinde hayati önem taşımaktadır. Bazı sorunların doktorunuza gitmeden evden çözülebilme durumu olabileceği için doktorunuza aradığınız her an kolaylıkla ulaşabilmelisiniz. 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.