Hamilelikte Evcil Hayvan Beslemek

05.05.2015
62
Hamilelikte Evcil Hayvan Beslemek

Hamilelikte Evcil Hayvan Bakımı

Evcil hayvanlar hamile kalmadan önce evimize dahil olan sevimli dostlarımızdır ve artık ailemizden bir parça haline gelirler. Bu nedenle onlarda artık aile bireylerinden biri olmuştur ve evin vazgeçilmezleri arasında yer alırlar. Ancak bebek fikri hayatınıza girdikten sonra evde evcil hayvan bakımıyla ilgili bazı konularda çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Evde besleyeceğiniz evcil hayvanlarınızın bebeğinizin sağlığı açısından etkilerini birlikte inceleyelim.

 

Hamilelikte Evde Kedi ve Köpek Beslemek

Hamilelik dönemi çok hassas bir dönemdir ve vücudunuza alabileceğiniz olası mikroplar bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle kedi ve köpek tüylerinin bebekler üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini unutmayınız. Kedi ve köpek tüylerinde bulunan bakterilerin yetişkin bireyler üzerinde olumsuz etkileri bulunmamakla birlikte bebeklerin özellikle akciğer gelişimleri tam anlamıyla tamamlanmadığı için olumsuz semptomlara neden olabilmektedir.

Bu nedenle hamileliğiniz boyunca evcil kedi ve köpeğinizi evinizden uzak tutmak en faydalısı olacaktır. Veya evinizin özel bir bölümünde evcil hayvanınıza farklı bir alan yaratabilir ve bu alanın dezenfekte edilmesini sağlayarak her gün temizlikten geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

Hamilelikte Evde Kuş Beslemek

Hamilelikte veya normal zamanlarda kuşlardan insanlara bulaşması muhtemel olan en önemli enfeksiyon ‘Psittakozis’ olarak bilinmektedir. Neredeyse dünya üzerinde bulunan tüm kuş çeşitleri bu mikro organizmaları taşıyıcı olarak barındırmaktadır. Ancak bu mikrobun en çok papağanlarda bulunduğu tespit edilmiştir.

Bu mikrobun hamilelikte alınması halinde gribe benzer bulgular ortaya çıkar ve özellikle hasta yada ölü kuşlar ile temasta bulunulması ile ortaya çıkmaktadır. Son dönemlerde çok sık görülen kuş gribi enfeksiyonları ise, genellikle göçmen kuşlar ile taşınan bir hastalık olarak bilinmektedir. Kuştan insana geçişi çok nadir görülmekle birlikte genelde insandan insana geçişi çok daha hızlı gerçekleşmektedir.

 

Evde Kuş Beslerken Alınabilecek Önlemler

Evde besleyeceğiniz kuş cinsleri arasında fark gözetmeksizin sürekli olarak kafesin temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca kafesi temizleme işleminin ardından ellerin çok iyi şekilde yıkanması ve dezenfekte edilmesinde fayda var. Buna ek olarak hamilelik dönemi boyunca kuş ile çok yakından temasta bulunulması önerilmemektedir.

 

Hamilelikte Evde Kemirgen Beslemek

Genellikle evde hamile varken evde hamster benzeri kemirgen canlıların beslenmesi önerilmemektedir. Bu tür kemirgen canlılarda genellikle ‘lenfositik koriyomenenjit’ virüsü bulunmaktadır. Bu virüs bebek açısından ölümcül reaksiyonlara neden olabileceği gibi, yetişkinlerde sadece grip benzeri hafif reaksiyonlara neden olmaktadır. Bu nedenle yetişkinler tarafından kolay fark edilebilen bir durum olmadığı için genellikle anlaşılamayabilmektedir. Bu yüzden evde hamile varsa bu tür kemirgen hayvanların beslenmesi önerilmez.

 

Hamilelikte Sürüngen Beslemek

Özellikle son yıllarda çok yaygın olarak beslenmekte olan iguna gibi sürüngenler artık birer evcil hayvan olarak evlerdeki yerlerini almakta. Sürüngenlerin bağırsak yapıları içerisinde bulunan ‘salmonella’ adı verilen bakteri hamilelik döneminde problem teşkil etmektedir. Bu bakterinin vücuda bulaşması sonucu genellikle halsizlik, mide bulantıları, kusma gibi belirtiler görülmektedir. Genellikle tespit edilmesiyle birlikte çok kolay bir şekilde tedavi edilebilen bir durumdur.

Bu vürüs genellikle hamile kadınlar için risk teşkil etmektedir ve ciddi enfeksiyonların yanı sıra düşüklere kadar pek çok probleme neden olabilmektedir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.