Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

25.05.2015
302
Hamilelikte Folik Asit Kullanımı

Gebelikte Folik Asit Kullanımı ve Faydaları

Özellikle hamile kalma kararı aldığınızda yani henüz hamile kalmadan önce folik asit alımına başlamak gerekmektedir. Folik asit bebeğin özellikle sinir sistemi ve hücre gelişimi üzerinde etkili bir vitamindir. Öncelikle folik asit nedir birlikte inceleyelim.

Folik asit B grubunda yer alan vitaminlerden biridir ve suda kolaylıkla çözülebilen bir vitamindir. Bu vitaminin işlenmiş gıdalar ve ilaçlarla alındığı şekline folik asit denilirken, aynı vitaminin doğal besinlerle ve mevsim yeşillikleriyle alındığında adı folat olarak nitelendirilmektedir.

B vitamini türevi olan folik asit, hücre yapı taşlarının, sinir sistemi dokularının ve kan hücrelerinin gelişmesinde çok önemli bir role sahiptir. DNA adı verilen vücut şifremizin oluşumunda çok önemli görevler üstlenmektedir.

 

Folik Asitin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Folik asit bebek vücudunda kemik iliğinin gelişmesi, vücutta protein sentezi sağlanması ve hücre çoğalması gibi pek çok faydaları bulunmaktadır. Ayrıca hücre bölünmesinin daha hızlı gerçekleşmesi ve fetal gelişme ve büyümeyi desteklemektedir. Özellikle RNA ve DNA üretimi üzerinde bulunan kritik önemi nedeniyle yeterli oranda folik asit alınmasının önemi çok büyüktür.

Hamilelik döneminde yeterli oranda folik asit alınmadığı taktirde bebeğin sinir sisteminin yeterli oranda gelişmediği tespit edilmiştir. Sinir sisteminin olumsuz şekilde gelişmesi ve yetersiz semptomlar göstermesi beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde anne adayının yeterli oranda folik asit alması ve bebek dünyaya geldikten sonra bebeğe folik asit verilmesi önerilmektedir.

 

Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Genellikle hamilelik öncesi pek çok kadında folik asit eksikliği görülmektedir. Gebeliğin başlamasıyla birlikte vücutta folik asit eksikliği daha çok artmaktadır. Gebelik öncesi ve gebelik devam ederken düzenli şekilde folik asit ilaçları tüketmek ve içeriğinde folik asit içeren besinlerin tüketilmesi çok önemlidir.

 

Folik Asit Alımı Ne Zaman Başlamalıdır?

Folik asit bebeğin gelişim sürecinde çok önemlidir ve bebeğin yaşamsal fonksiyonları olan beyin ve kemik gelişimi konusunda çok büyük önem taşımaktadır. Eğer planlı bir gebelikse, gebelik başladığında folik asit alınmaya başlanmalıdır. Ortalama hamileliğin 3 ay öncesinde folik asit alınmaya başlanması önerilen bir durumdur. Hamileliğinizin 3 ay öncesinden başladığınız folik asit alımına hamileliğinizin 3. ayına kadar günlük ortalama 400 mikrogram kadar alınarak devam edilmelidir.

Ancak folik asit vücutta depolanmamaktadır ve bu nedenlerden dolayı günlük olarak düzenli kullanılması önerilmektedir.

 

Folik Asit Eksikliğinin Bebeklerde Yol Açacağı Problemler

Hamile olduklarını bilmeyen anne adayları hamile kaldıkları sırada folik asit eksiklikleri yaşayacak olurlarsa bebeklerde sinir sistemi anormallikleri ve kemik iliği gelişmemesi gibi pek çok farklı soruna neden olabilmektedir. Bu olumsuz etkilere neden olmamak için hamile kalmadan yaklaşık olarak 3 ay öncesinden folik asit desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sayede hamileliğe kadar geçecek 3 aylık süreç içerisinde anne adayının folik asit dengesi sağlanmış olacaktır.

Özellikle son dönemlerin en önemli problemlerinden biri olan tavşan dudak, yarık damak ve kalp ritmi bozukluklarının folik asit alımında eksikliklere bağlı olarak görüldüğü saptanmıştır.

 

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

Folik asit eksikliği bir miktar arttığında anemi yani kansızlığa kadar pek çok farklı belirti ile karşımıza çıkmaktadır. Tedbir almayan folik asit eksikliği gören bireyler zamanla anemik duruma gelmektedir.

Folik asit eksikliğinin en önemli belirtileri içerisinde nefes darlığı, yorgunluk, uyuşukluklar, cilt renginin solgunlaşması gibi pek çok farklı belirti göstermektedir. Bunun dışında dolik asit eksikliği dudak kenarlarında çatlaklıklara neden olarak dil yapısında kırmızılık ve ağrılara yol açabilmektedir. Bazı durumlarda psikolojik olarak hafif depresif etkiler görülebilmekle birlikte, bazı durumlarda ise sinir hasarına yol açabildiği görülmektedir.

 

Folik Asit İçeren Yiyecekler

Folik asit en doğal şekilde yeşil yapraklı mevsim sebzeleri ve meyveleri ile elde edilebilmektedir. Bunun dışında böbrek, karaciğer, birada kullanılan bira mayası, badem, ceviz, fıstık, fındık, yumurta ve tüm mevsim yeşilliklerinde bol miktarda bulunmaktadır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. ümran s. dedi ki:

  4 aylık hamileyim doktorum bana imom omega diye bir hap verdi eczanede de bulamadık fazla kullanan da yok etrafımda sizce almalı mıyım?Tereddütte kaldım çok

 2. anneleronline dedi ki:

  Ümran Hanım, doktorunuzun verdiği ilaçları eksiksiz olarak kullanmalısınız. iMom Omega hamilelikte kullanılan bir ilaçtır. Omega 3 yağ asidi ve diğer mineral ve vitaminleri içeren bir takviyedir.

 3. Kübra ç. dedi ki:

  Merhba 2aylık hamleyim doktor folik asit falan hiç vermedi bugün başka bir doktra gittim imom omega verdi… bebekte bir sorun oluşurmu daha önceden kullanmadığım için…? Şu noktada ne yapmalıyım yardımcı olursanız memnun olurum

 4. anneleronline dedi ki:

  Gebelikte folik asit kullanımı önemli rutinlerden biridir.Bu konuyla ilgili kendi doktorunuza veya başka bir kadın doğum uzmanına danışmalısınız. Gebelikte 3. ayın sonuna kadar folik asit hapı kullanımı önerilmektedir. Bunun yanında folik asit içeren gıdalar da tüketilmelidir. İmom Omega kullanımına doktorunuzun önerdiği şekilde devam edebilirsiniz.
  Verdiğimiz linklerden Folik asitin hangi besinlerde bulunacağına dair bilgiye ulaşabilirsiniz:
  https://www.anneleronline.com/hamilelikte-faydali-besin-gruplari
  https://www.anneleronline.com/hamilelikte-beslenme

 5. senem dedi ki:

  Dr um bana imom omega verdi henuz hamile degilim. Gebelige engel.olur mu bu vitaminler.

 6. anneleronline dedi ki:

  Doktorunuzun uygun gördüğü şekilde kullanabilirsiniz, imom omega hamilelikte de kullanılan bir vitamin takviyesidir.

 7. Sumeyye dedi ki:

  Benım 8 zinci gebeliğim yaşayan bir kızım var şimdi tekrar hamikeyim son adet gumun 30 nısan yaklaşik 3 haftalik hamile gozukuyorum kan deyerim 945 ama kese gozukmedi normal mi

 8. Seval dedi ki:

  Bende 2 aylık hamıleyım bebeğimi öğrendiğimde 1 aylıkdı folık asit verdi doktorum 1 aydır kullanıyorum ama ağızda acılık oluyor acaba vıtamınden dolayımı

 9. Mera dedi ki:

  İyi günler doktorum imom omega hapı kullanıyorum ne zaman bitecek? Doğuma kadar mı bitecek? Yardım ederseniz sevinirim

 10. Cansu dedi ki:

  Merhaba 6 haftalık gebeyim.Planli bir gebelik olmadigi icin oncesinde folik asit kullanmadim.5. Hafta da doktorum folio kullanmami soyledi gebelik oncesinde folik asit kullanmadigim icin suanda kullanmamin bir anlami yok mu?Ayrica hamileligin ilk aylari oldugu icin mi istahsizlik ve bulanti yasiyorum yoksa ilaçtan mi bilemiyorum.İlaci kullanmaya başladıktan sonra şikayetlerim başladı.Yardimci olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkurler

 11. Hacer dedi ki:

  İkinci gebeliğimdeyim birinciyi düşük yaptım şimdide 6 ila 7 haftalık gebeyim dr bana decavit verdi başka bişey vermedi .cuma günü bebeğin sıvısının azaldığını . bugün ise ultrason da bebeği göremediği için düşük yaptığımı söyledi ama kan değerinde düşüş yok kan tahlilinde bebek görünüyor dedi beta HCG 3640 . perşembe günü aldığım sonuçta ise beta HCG 2821. Bn ne yapmalıyım

 12. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba ilk tedavimde gebe kalamadim ikinciside biraz ümitsiz gorunuyor bu yuzden doktorum bana yumurtaliklarin yorulmus dedi ve imom kullanmami onerdi sizde kullandiniz mi

 13. Yasemin dedi ki:

  Merhaba benim adetimden 5 gün geçti eczaneden test alıp yapmıştım pozitif çıktı fakat daha kan testi daha yaptırmadım şuan 7 gün geçti benim korkum folik asit ilacina daha başlamadım kan testi yaptirmadigim için eğer hamile isem bi zararı olur mu folik asit icmedigi m için en kısa zamanda kan testi yaptiracam cevap lütfen

 14. Kübra dedi ki:

  5 haftalık hamileyim doktorun folik asit kullanmam gerektiğini söyledi ama diğer iki çocuğumdada pek kullanamadım bunda da kullanmasam bişey olurmu

 15. Ayten Gündüz dedi ki:

  Bir Bilgi verin lütfen \n

 16. Ayten Gündüz dedi ki:

  Bir Bilgi verin lütfen \n