Hamilelikte Görülen Rahatsızlıklar

17.12.2014
66
Hamilelikte Görülen Rahatsızlıklar

Hamilelikte Görülebilen Rahatsızlıklar Nelerdir?

Hamilelik dönemi tüm fiziksel özelliklerinizin değişime uğradığı bir dönemdir ve bu dönemde bazı rahatsızlıklar görülebilmektedir. Özellikle kalp damar rahatsızlıkları daha sık şekilde görülebilmektedir. Bunun nedeni ise hamileliğin beraberinde kalp damarlarında oluşan baskılardır.

 

Hamilelikte Oluşan Rahatsızlıkların Nedenleri

* Kalp damar üzerinde meydana gelen baskının, anne adayının tansiyonunda ani değişimler oluşmasına neden olmasıdır.

* Bu durum kalp yükünün fazlalaşmasına ve buna bağlı olarak oksijen ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

 

Hamilelikte Oksijen İhtiyacının Artma Nedenleri

* Hamilelikte organlara basınç oluşmasıyla birlikte fetüsün büyümesi söz konusudur. Buna bağlı olarak fetüste yer alan hücrelerin birim başına oksijen tüketimi artmış olur.

* Hamilelikle birlikte sadece fetüs değil memeler ve diğer dokularda da büyüme gözlemlenir. Buna bağlı olarak dokuların oksijen ihtiyacıda artmış olur.

 

Hamilelikte Görülen Yorgunluk Hissi

* Yine kalp damar sistemi üzerinde görülen yoğun baskı nedeniyle, hamileliğin özellikle başlarında anne adayları kendilerini yorgun ve bitkin hissedebilmektedir.

* Bunun yanı sıra psikolojik anlamda yaşanan duygu değişimleri ve düşünceler annenin ruhsal olarak yorulmasına neden olmaktadır.

* Diğer yandan vücutta meydana gelen fiziksel değişimlere bağlı olarak kas ve iskelet yapısında meydana gelen değişimler ve hormonlarda görülen değişimler yorgunluk hissini tetiklemektedir.

 

Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılmalar

* Hamilelikte bazı durumlarda beyine yeterli oranda kan gidemeyebilir. Bu durumda baş dönmesi ve bayılma gibi çeşitli semptomlarla karşılaşılabilmektedir.

* Genellikle uzun süre sırt üstü şekilde yatan anne adaylarının çok ani şekilde kalkması sırasında yaşanan bu durum, kanın vücudun belirli bölgelerine toplanması ve ani hareketlerle diğer bölgelerin kansız kalabilmesine bağlı olarak görülmektedir.

* Bu nedenle hamilelik süresince yavaş hareketlerde bulunmak en doğrusudur.

* Kısa süreli baş dönmeleri normaldir ancak bu durum uzun süre devam edecek olursa kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

 

Hamileliğe Bağlı Olarak Kan Basıncı Yükseklikleri

* Hamilelik döneminde vücut normalden daha fazla su tutar ve buna bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde ödem oluşur. Genellikle el ve yüzde şişmeler oluşmasına neden olur.

* Bu durum çok ileri derecelerde seyrederse, şiddetli tansiyon değişimlerine bağlı olarak anne adayının sağlığını ve hayatını tehlikeye sokabilir.

 

Hamilelikte Görülen Preeklampsi

* Bu durum genellikle 100 hamile bayandan 10’unda görülmektedir. Kesinlikle doktorunuzun kontrolü altında olmanızı gerektiren bir rahatsızlıktır. Aksi taktirde annenin sinir sistemi, böbrekleri ve damar yapısı hasar görebilir ve kalıcı hasarlara yol açabilir.

* Ayrıca bebeğin büyüme geriliğine ve yeterli oksijen alamamasına neden olan bir durumdur.

* Çok ani tansiyon değişimlerine neden olabileceği için çok sıkı bir kontrol rotası izlenmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.