Hamilelikte Güneşlenmek

28.07.2015
93
Hamilelikte Güneşlenmek

Hamilelikte Güneşlenmek Zararlı mı, Faydalı mı? Nelere dikkat edilmeli?

Hamilelikte özellikle son aylarda sıcak ve nemli bir hava anne adaylarına zor günler yaşatsa da, bu konudaki araştırmalar hamile kadınlar için güneş ışığının belli oranda faydalı olduğunu ortaya koymaktadır. Fakat bronzlaşmak amacıyla tercih edilen güneşlenmenin sadece hamile kadınlar için değil, diğer insanlar içinde zararlı olacağını belirtmek gerekir. Güneşlenmeden bile ülkemizde dolaylı olarak güneş ışığından yararlanmak ve D vitamini ihtiyacını karşılayabilmek mümkündür.

Güneşlenme süresinin fazla olması, fazla miktarda ultraviyole ışınların alınması, ciltteki yaşlanma etkilerini arttırır, cilt kanserlerinin oluşumuna zemin hazırlar. Hamilelik sürecinde kadınlarda salınan hormonlar nedeniyle güneşe karşı olan duyarlılık artar. Melanin hormonunun yükselmesi nedeniyle vücutta bazı alanlarda özellikle yüzde, karında, bacaklarda pigment artışı yüzünden esmerleşme ve kararma meydana gelebilir. Bu cildin hiper pigmentasyonu olarak tanımlanır. Güneş ışığı bu etkiyi artıracaktır. Ayrıca yapılan bazı araştırmalarda ultraviyole ışınlarının gebelikte oldukça önemli olan folik asit vitamininin yıkımına neden olduğu belirlenmiştir. Bu özellikle solaryuma giren anne adaylarında etkilidir. Folik asit bilindiği gibi gebeliklerdeki nöral tüp defektini önlemekte ve azaltmaktadır.

 

Hamilelikte Güneş Işığı Faydalı Mıdır?  

Güneş ışığı içeriğinde olan ultraviyole ışınların etkisiyle cilt altı yağ dokusunda olan aktif D vitamininin oluşmasını sağlamaktadır. D vitamini vücutta bağırsaklardaki kalsiyum emilimini arttırmakta ve hamilelikte anne ve bebek için artan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır. Böylece anne karnındaki bebek annenin kalsiyum depoları yerine, bunu besinlerden karşılamış olur. Bu durum annenin daha sonradan kemik erimesi riskini azaltacaktır.

 

Hamilelikte Güneşlenmek, Bebekte Oluşabilecek Hastalıkları Engeller Mi?

Hamilelikte güneşlenmenin Autoimmun adı verilen bebeklerdeki bağışıklık sitemi hastalıklarını yani şeker hastalığı, tiroit yetmezliği gibi rahatsızlıkları önlediği öne sürülmektedir. Fakat bu durum teorik olarak düşünülmekte, bunun gerçekliği henüz kanıtlanmış değildir. Bu yüzden anne adaylarının buna dayanarak güneşlenmesi doğru değildir.

 

Hamilelik Döneminde Güneşlenmek Ne Kadar Güvenlidir?

Güneş ışınlarının cilt kanserine neden olma riskinin yüksek olduğu konusunda çok sayıda bilimsel araştırma yapılmıştır. Günümüzde bronz bir tene sahip olmak, ne yazık ki sağlık ve güzelliğin göstergesi olmaktan ziyade sağlıksız bir durumu göstermektedir. Hamilelik döneminde hormonların etkisi nedeniyle güneş lekelerinin artış göstermesi, son aylara doğru alında ve elmacık kemiklerindeki kırmızılık yani gebelik maskesinin daha belirgin hale gelmesi de, güneşlenmenin güvenli olmadığını göstermektedir.

Hamilelik döneminde güneşlenmenin zararları arasında, anne adayının bu süreçte su kaybına karşı aşırı duyarlı hale gelmesiyle yaşanır. Yaz döneminde aşırı sıcak ve güneşin etkisiyle, vücudun aşırı su kaybetmesi halinde güneş çarpması denen sorunun yaşanmasına neden olabilir. Sıvı kaybının artması demek, bebeğe gidecek kan akımının azalması demektir. Bu yüzden gebelikte sıvı alımı daha fazla olmalı, güneşlenme sırasında sıvı kaybının olmasına izin verilmemelidir.

 

Hamilelikte Güneşlenme Sakıncalıysa, D Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanmalıdır?

D vitamini ihtiyacı kış mevsiminde olunduğunda ya da evden dışarıya çıkılmadığı zamanlarda doktor tavsiyesiyle kalsiyum tabletlerinin alınması suretiyle karşılanabilir. Bunun dışında her gün 2 defa olmak kaydıyla, 15 dakika süreyle yüz ve kolların açık olması koşuluyla güneş banyosu yapılması uygundur. Bunun güneş ışınlarının dik geldiği saatler dışında yapılması tavsiye edilir.

 

Hamilelikte Güneşten Korunma Amacıyla Kullanılan Kremlerin Zararı Olur Mu?

Korunma amacıyla kullanılan kremler kimyasallar içerdiğinden, bunların güvenilirliği konusunda henüz bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle hamileliğin ilk üç ayında güneşten koruyucu kremlerin kullanılmaması tavsiye edilir. Fakat güneşte uzun süre kalınması zorunlu olursa, yüksek koruma faktörlü kremleri kullanmak, güneşlenmenin zararlarından daha iyidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.