Hamilelikte Hastalıklardan Korunma ve Kişisel Hijyen

19.02.2015
109
Hamilelikte Hastalıklardan Korunma ve Kişisel Hijyen

Hamilelikte Hastalıklardan Korunma ve Kişisel Hijyen

Hamilelik döneminde hijyen normalin iki katı daha fazla önem kazanıyor. Özellikle hijyene bağlı olarak görülen viral rahatsızlıkların önüne geçebilmek için hamileyken hastalıklardan korunmak ve bebeğimizi sağlıklı bir şekilde taşıyabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Ayrıca bazı ciddi enfeksiyonlar bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceği için bu konuya çok fazla dikkat etmemiz gerekiyor.

 

Hamileyken Gebelik Enfeksiyonları ve Hastalıklardan Korunmak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

* Hamileyken hastalıklardan korunmanın en önemli unsuru kişisel hijyene önem vermektir.

* Elleriniz gün içerisinde pek çok farklı bölge ile temas ettiği için ellerinizi düzenli olarak yıkamak çok büyük önem taşımaktadır.

* Gebelikte hastalıklardan korunmak için tüketilen besinlerin temizliğine çok fazla önem vermeliyiz. Bunun için sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması ve tüketilen diğer besinlerin sağlıklı ve bozulmamış gıdalar olmasına çok önem vermelisiniz.

* Hamileyken cinsellik elbette yaşanabilir ancak cinsel yolla geçebilecek hastalıklara karşı koruma sağlanması için korunmak çok önemlidir.

* Ayrıca evlerimizde beslediğimiz evcil hayvanların bazı durumlarda hassaslaşan anne vücuduna olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için test yaptırmalı ve gerekiyorsa doğuma kadar evcil hayvanınızla farklı evlerde yaşamalısınız.

* Ayrıca kreş çağında başka bir çocuğunuz bulunuyorsa, kreş ortamında çocuğunuz pek çok viral enfeksiyonu kapacak ve bu viral enfeksiyonlardan bazılarını size geçirecektir. Unutmayın hamilelik döneminde diğer çocuğunuzdan alacağınız viral enfeksiyonlar, sizi oldukça fazla etkiler ve bebeğinizin gelişimini riske atar.

 

Hamileyken Hastalıklardan Korunmak İçin Kişisel Hijyene Önem Vermelisiniz

Gebelikte Hastalıklardan Korunmak İçin Ellerinizi Sık Sık Yıkamalısınız

* Özellikle hamilelik gibi hassas dönemlerde enfeksiyonlardan korunabilmenin en etkili yollarından bir tanesi ellerin sürekli olarak yıkanmasıdır. Ancak el yıkamak geçiştirilecek bir iş değildir ve ellerinizi özen göstererek yıkamalısınız. Bunun için en az 30 saniye boyunca ellerinizi saf sabunlar ve sıcak su ile ovalamalı ve bundan sonra durulayarak kurulamalısınız.

* Burada ellerin ovulması el aralarında biriken kirlerin temizlenmesi ve tırnak aralarında toplanan mikropların vücuttan atılmasıdır.

 

Gebelikte Hijyen İçin Örnek El Yıkama Programı

* Mutfağa girerken besinlerin hazırlanışının öncesi ve sonrasında.

* WC kullanımının öncesinde ve sonrasında.

* Özellikle banyodan sonra ve önce kirli çamaşırlarla temas ettikten sonra.

* Ev dışında bir faaliyet sürdürdükten sonra ve bahçe kullanımının ardından.

* Hayvanlarla temas ettikten sonra.

 

Hamilelikte Hastalıklardan Korunmak İçin Gıdalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde hastalıkların bazıları ise tüketilen besinlerle vücuda girer. Bunların önüne geçebilmek için aşağıdaki maddeleri uygulamalısınız.

* Gıdaların tam anlamıyla pişmesi ve bu şekilde tüketilmeleri mikropların ölmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle gudaları çok iyi pişirin ve pişirdikten sonra ağızları kapalı olacak şekilde buzdolabında muhafaza edin.

* Önceden pişirilmiş ve buzdolabında saklanmış gıdaları hijyen açısından buzdolabından çıkardığımızda 2 saatten fazla oda sıcaklığında bekletmemeliyiz. Buzdolabından çıkarıldığında oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletilen gıdalar bakteri üretmeye başlayacaktır.

 

Gebelikte Hastalıklardan Korunmak için Diğer Önlemler

* Gebelikte viral enfeksiyonların en fazla bulaştığı yol cinsel temaslardır. Özellikle birden çok bayanla cinsel ilişkisi bulunan erkeklerin hamile kadınlara bulaştırdığı enfeksiyonlar çok tehlikeli ve gebeliğin gidişatını bozabilecek niteliktedir. Bu nedenle gebelik sırasında vajinal hijyene ve korunmaya çok fazla önem vermelisiniz.

* Bunun dışında çeşitli enfeksiyon algınların veya enfeksiyon virüslerin bulunduğu bölgelere mümkün olduğu kadar gitmemek ve gebelik sorasında çok fazla seyahat etmemek gerekmektedir. Gebelik nedeniyle hassas olan hamile bayanların vücudu pek çok enfeksiyona davetiye çıkarmaktadır.

* Son olarak evde bir gebe varken aile bireylerinin de aşılanması çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca hasta ve enfeksiyon taşıyan bireylerin hamilelerden uzak durması gerekmektedir.

Hamileyken hastalıklardan korunmak ve kişisel hijyen için yukarıda bulunan önerileri dikkatle incelemeli ve uygulamalısınız. Bu sayede kişisel hijyeni sağlamış ve sağlıklı bir gebelik şartlarını yerine getirmiş olacaksınız.  

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.