Hamilelikte İnsülin Direnci ve İnsülin Kullanımı

24.03.2017
63
Hamilelikte İnsülin Direnci ve İnsülin Kullanımı

İnsülin nedir?

İnsülin Pankreas tarafından salgılanan kan şekerini düzenleyen ve başka görevleri olan önemli bir hormondur.

İnsülin Direnci Nedir?

insülin direnci (İnsülin Rezistansı) İnsülin hormonu kan şekerini dokulara ve kaslara taşıyan bir hormondur. Eğer organlarda, dokularda insülin direnci varsa glikozun(şekerin) dokular tarafından kullanılması, alınması zorlaşır. Hormon görevini yapmayınca pankreas insülinin yetersiz olduğunu düşünerek daha çok insülin hormonu salgılamaya başlar. İnsülin salgılaması artınca açlık hissi oluşur ve daha çok yemek yeme isteği ortaya çıkar. Bu durum beraberinde birçok sorunu getirir. Yüksek tansiyon, ateroskleroz, şişmanlık gibi gibi rahatsızlıklar oluşabilir. İnsülin direncinin artışı stresli yaşam, dengesiz beslenme, fazla kilo, pasif bir yaşam biçimi gibi faktörlerden dolayı son yıllarda artış göstermiştir. Yağ kas dokusun oranı kas aleyhine arttığında insülin direnci için ortam oluşmaya başlar. O yüzden fit kalmak her zaman sağlığımız için faydalıdır.

Hamilelikte İnsülin Direnci

Hamilelikte hormonlardan dolayı insülin hormonu artış gösterir. Gebelikte insülinin en çok artış gösterdiği dönem 24 ile 28. Haftalar arasıdır. O yüzden bu dönemde gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı testi yapılır. Bu testin adı 50 gram glikoz yükleme testidir. Eğer annede kilo sorunu varsa insülin direnci riski artar. Eğer hamile kalmak isteyen anne adayları gebelik öncesinde dengeli beslenmeye başlar ve spor yaparsa hamilelik esnasında ise yediklerine dikkat ederse, gebelik esnasında ortaya çıkan insülin direnci riskini ciddi oranda azaldığı tespit edilmiştir. Gebelikte insülin direnci ortaya çıkmasının temel nedenlerinden biri de anne vücudunun bebeği beslemek için yağlanmaya başlaması ve tüm kaynakları bebek için harcamasıdır. Bu esnada hormonlar aktif olarak çalışır.

HPL Nedir?

Hamilelikte insülin direncini artıran en önemli hormon Human Plasental Laktojen (HPL) hormonudur. Bu hormon gebelikte 30 kata kadar artış gösterir. Bu hormon insülinin aşırı salgılanmasına neden olur.

HPGH nedir?

Human Placental Growth Hormone (HPGH) adı verilen hpgh hormonu da bir çeşit büyüme hormonudur. Gebelik esnasında insülin salgılanmasını artıran hormonlardan biridir. Gebelik esnasında 8 kata kadar artış gösterebilir. Bu da insülin salgısını etkiler.

Hamilelikte İnsülin Tedavisine ne zaman başlanır?

Hamileyim insülin tedavisi yaptırmalı mıyım? Diye soruyorsanız bu bölüm sizi ilgilendiriyor

Her hastanın insülin hikayesi farklıdır. Gebelikte ya da öncesinde insülin direnci olup olmadığı, hastanın kilosu, ikiz hamile olup olmadığı, diyabet türü vb birçok aktör hastalığın tedavisinde dikkat edilmesi gereken faktörler arasındadır. Ancak tedaviye başlamak için belli kıstaslar vardır. Bunlar

 • Perhiz yapılmasına rağmen açlık kan şekerinin 90’dan yüksek çıkması

 • Yemekten bir saat sonra ölçülen kan şekerinin 135’ten yüksek çıkması

 • Yemekten 2 saat sonra ölçülen kan şekerinin 120’den fazla çıkması

Bu durumlarda hemen tedaviye başlanmalıdır.

Gebelikte İnsülin Tedavisi – İnsülin alımı

İnsülin sıkıntısı yaşayan her 10 hastadan 1-2’si tedaviye ihtiyaç duyar diğerleri diyetle kan şekerlerini tedaviye gerek kalmadan düzenleyebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi hastanın kilosuna, bebeklerin ikiz olup olmamasına göre bir doz belirlenir. Eğer insülin tedavisi gerekiyorsa NPH insülin (orta etkili insülin) tedavisi uyumanda evvel ve kahvaltında önce uygulanır. Eğer tokluk kan şekeri yüksekse kısa etki gösteren insülinler yemek öncesi uygulanır. Diyabet hastalarının kullandığı uzun etkili insülinler gebelikte kullanılmamaktadır. İnsülin genellikle hastalara hekimlerin tarif ettiğine göre evde uygulanır. İnsülin karna ya da bacağın ön kısmına uygulanır.

İnsülin gebelik sınıfı nedir?

İnsülin gebelikte kullanılması zararlı ilaçlar kategorisinde B sınıfındadır. Yani güvenle kullanılabilir.

Gebelikte insülin kullanmak bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte insülin kullanımı bebeğe zarar vermez bilakis gerektiğinde kullanılmazsa bebeğinizde, konjenital anomali ve makrozomi riskleri ortaya çıkar. Bu yüzden doktorunuza güveniniz.

Kan şekeri takibi

Gebelikte kan şekeri takibi strip adındaki bir cihazla kolayca yapılmaktadır. Günde 3-4 defa kan şekeri ölçülür. Eğer beklenenden yüksek çıkarsa hemen hastaneye başvurulmalıdır.

Gebelikte İnsülin kullananların dikkat etmesi gereken hususlar

 • Ağır işlerden, ağır egzersizlerden kaçının.

 • Beslenme vaktinize tam uyun. Öğün atlamayın.

 • Aşırı yorgun olmayın buna izin vermeyin.

 • İnsülin dozlarınıza dikkat edin.

 • Doktorunuzun tavsiye ettiği vakitlerde insülini alın ve zamanını şaşırmamak için gerekirse not alın

Hipoglisemi belirtileri

“Eğer aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız hemen şekerli yiyecek, küp şeker vb tüketin. Bu konuda ne yapacağınızı doktorunuza mutlaka danışın

 • Baş ağrısı,

 • Açlık, titreme,

 • Renk solması,

 • Çarpıntı,

 • Ağız civarında karıncalanma,

 • Bulanık görme

 • Uyuşukluk,

 • Sinirlilik,

 • Terleme

Bu belirtiler hafif ve orta şiddette belirtilerdir. Eğer Bilinç kaybı da varsa ağır hipoglisemi söz konusudur. Bu tür durumlarda acilen doktorunuza başvurunuz. Sağlıklı günler dileriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.