Hamilelikte Kakao Yağı Kullanımı

10.10.2017
500
Hamilelikte Kakao Yağı Kullanımı

Hamilelikte Kakao Yağı Kullanımı ve Faydaları

Kakao, boyu 8 metreye varabilen tropik iklimlerde yetişen bir bitki türüdür. Bu bitkiden elde edilen kakao yağı, çikolata yapımında ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır. Kakao yağı antioksidan ve besleyici özelliğinden dolayı sağlıklı ve faydalı bir yağ çeşidi olarak kabul edilir.  Kakao yağı cildi nemlendirme özelliğinden dolayı kuru ciltler ve çatlaklar için önemli bir besleyici üründür. Bu nedenle hamilelikte çatlak önleme ve çatlakları geçirme konusunda çok başarılıdır. Kakao yağı tamamen doğal bir yağ çeşidi olduğundan gebe anneye ve bebeğine zarar vermez. Ülkemizde çok sık kullanılmasının temel nedeni sağlıklı ve işe yarar olmasıdır. 
 

Gebelikte Kakao Yağı Kullanımı

Her gebe 10 gebeden 9’u çatlak sorunu yaşar. Bu sorunu önlemek için çatlakların oluşabileceği alanları nemli tutmak gerekir. Gebelik esnasında bebeğin büyümesine bağlı olarak karın bölgesi gerilmeye başlar. Bu nedenle karın başta olmak üzere sırtta ve kalçada çatlaklar oluşabilir.  Bu çatlakların nedeni ciltte bulunan kolajen yapının gerilmeden dolayı parçalanmasıdır. Çatlaklar önce kırmızı ya da pembe görünür. Üzerinden zaman geçtikçe kırmızılık azalır. Gri ya da ten rengine yakın bir renge bürünür. Kakao yağını cildinize tatbik ettiğinizde hemen eriyip cildinizi beslemeye başlayacaktır. Kakao yağını, çatlaması muhtemel bölgelere sürünüz.  Özellikle karın, kalça üstü, pelvis üstü ve basen bölgesi çatlakların en sık oluştuğu alanlardır. 
 

Kakao Yağı Nerede Bulunur? Ve Nasıldır?

Kakao yağını aktarlarda bulabilirsiniz. Margarine benzeyen bir yapısı vardır. Cildinize sürdüğünüzde cilt sıcaklığınız ile erimeye başlayacaktır. Ancak sıvı halde satılanlar da bulunmaktadır. 
 

Gebelikte Çatlakları Önlemek İçin Çözümler

Kakao yağı doktorların da rahatlıkla tavsiye ettiği bir yöntem…  Bunun dışında gliserin ve fındık yağını karıştırıp çatlaklarınıza ya da çatlak olması beklenen yerlerinize sürebilirsiniz. Oldukça eski bir yöntem olan zeytinyağını kullanabilirsiniz. Badem yağı kullanan gebelerimiz de var ancak onların bir kısmı badem yağının kıllanma yaptığını belirtmişler. Bunların haricinde birçok yöntem gebelik çatlağı önlemek  için tavsiye ediliyor. Bebe yağı kullanmak da bunlardan biri (bebe yağının cildi kuruttuğunu söyleyenler  söz konusu)… Katran yağı ve kantaron yağı çatlaklar için tavsiye edilen diğer doğal çatlak gidericilerdir. Bunların dışında farklı bir cilt tipiniz varsa cildinizle ilgili başka sorunlar varsa bir dermatologdan yardım almalısınız. Çünkü bazı durumlarda bu sayılan çatlak giderici doğal yöntemler işe yaramayabilir.  
 

Hamilelikte Çatlak Gidermenin Doğal Yolları

  • Kakao yağı
  • Fındık yağı gliserin karışımı
  • Katran yağı
  • Kantoron yağı
  • Badem yağı
  • Doğal zeytinyağı
  • Ayrıca;
  • Bol su için.
  • Karnınızı gerecek hareketlerden uzak durun
  • Farklı durumlar için doktorunuza danışın
 

Çatlak Oluşacağını Nasıl Anlarım?

Gebelikte çatlak oluşumu başlamadan önce çatlayacak kısım kaşınmaya başlar. En önemli gösterge budur. Ayrıca hafif renk değişimleri de çatlağın habercisidir. Bu tür durumlarda cildinizi vakit kaybetmeden nemlendirmeniz gerekir. Zaman zaman anne adaylarının yaptığı hareketler karın bölgesini daha da gerer. Bu tür hareketlerden kaçınmanızı gerekirse cildinizi nemlendirmenizi tavsiye ediyoruz. 
 
Gebelikte hiç çatlağı olmayan kadınlar bunu nasıl başarıyor?
Bunun temel nedeni kadının iç karnının geniş olmasıdır. Bebek yeterince yer bulabilirse karnınız gerilmez yani az gerilir. Az gerilen karın bölgesi bu gerilmeyi tolere edebilir. 
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.