Hamilelikte Kendinizi İyi Hissetmenin Yolları

29.06.2015
151
Hamilelikte Kendinizi İyi Hissetmenin Yolları

Hamilelikte Kendinizi İyi Hissetmenin Yolları

Uykusuz geceler, korkulan bir doğum anı, alınan kilolar ve nicesi… Hamilelik denilince birçok korku tüm kadınların içini kaplamaktadır. Hele ki ilk gebelik ise korkuların katlanarak kâbus dolu gecelere sebep olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Stresli, yoğun ve sağlık noktasında büyük sorunlar teşkil eden hamilelik döneminde rahatlamanız ve kendinizi iyi hissetmeniz için gerekli olan birkaç öneride bulunsak çok hoş olacak gibi değil mi?

 

1.Yavaş yavaş büyüyen karnınızı saklamanın çok kolay bir yolu var. Hamileler için özel kreasyonlar üreten mağazalarda biraz dolaşmak hem keyifli hem de egzersizleri tamamlamak için oldukça güzel bir fikir.

2.Hamilelik döneminde alınan kiloları hiç dert etmeyin ve kendinizi ağır sporlarla yormayın. Sadece yürüyerek gebelikte alınan kiloların düzenli olmasını ve vücudunuzu küçük bebeğinizin ağırlığı dışında mümkün olduğunca formda tutmayı başarabilirsiniz.

3.Hamilelikte eşinizin seksten biraz uzak olmasını sağlayın. Siz zaten bu dönemlerde kendini beğenmeyen, çirkin bulan ama her biriniz dünyanın en güzel kadınlarından birisiniz.

4.Hamilelik süresince yürüyüşe ağırlık vermeniz gerektiği için sizi rahat ettirecek ayakkabıları tercih ediniz. Vücut ağırlığınız ve hamileliğin yorgunluğunun üzerine bir de rahatsız ayakkabılar eklenince emin olun yürüyüşler eziyet olacaktır.

5.Kendinize vakit ayırmaya ne dersiniz? Tırnaklarınızın, saçlarınızın ve kıyafetlerinizin bu dönemlerde daha düzenli ve şık olması moral noktasında pozitif sonuçlar doğuracak en etkili hamlelerden birisidir.

6.Ayakta dururken ve yürüyüş esnasında kalça kaslarınızı sıkarak onların da çalışmasını sağlayabilir, basenlerde ve kalçada oluşan yağları kısa sürede eritebilirsiniz.

7.Bu dönemlerde sık sık banyo yapınız. Banyodaki suyun ılık olması hem rahatsız etmeyecek hem de vücudunuzun dinçleşmesi için daha etkili olacaktır. Hatta hafif soğuk suyla alınan duşlar, kan dolaşımını hızlandırarak yorgunluk hissini atmanızda oldukça etkili olacaktır. Ancak banyo yaparken gebelikte baş dönmeleri gibi komplike durumların olabileceğini unutmayarak evde yalnız olmamaya özen göstermelisiniz.

8.Gebelik boyunca anne adaylarının kendilerini beğenmediklerinden yukarıda bahsetmiştik. Ağız ve diş bakımı, tüm insanların kendilerine olan güvenlerini tazelemede oldukça etkili bir fikirdir. Temiz bir ağız ve dişler, alınan nefesten istifadeyi de oldukça fazlalaştırmaktadır.

9.Yürüyüş esnasında kısa süreli de olsa kuaför molası iyi gelecektir. Saç bakımlarınızı yaptırmak, değişik saç modelleri denemek hamileliğin stresini bir nebze de olsa unutturacaktır.

10.Doktor tavsiyesi ile cilt bakımına da özen göstermeniz gebelik döneminde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak en etkili yöntemlerden birisidir.

 

Hamilelikte kendini iyi hissetmek için anne adaylarının en çok sevdiği şeyleri yapmaları birincil etkendir. Yukarıdaki maddelerin yanında klasik müzikler, hafif tempo danslar ve yoga gibi ruhsal olarak rahatlama sağlayacak faaliyetleri gerçekleştirmek de hamilelik döneminde anne adaylarının kendilerini rahat hissetmeleri için birer etkendir.

Anne adayları hamilelik döneminde sadece çok yorulduklarında değil belirli periyotlarla kısa süreli uyku eylemi yapmalıdırlar. Vücut direncinin tamamen bitmesini bekleyerek gerçekleştirilen uyku eylemi, anne adayına fayda yerine zarar verecektir. Uyandıktan sonra oluşan sersem ruh hali, miskinlik anne adayının gebelik boyunca ihtiyacı olan pozitif enerjiyi elde etmesinde büyük bir dezavantaj olacaktır. Hamileliğin özellikle son evresinde alınan kilolardan negatif olarak etkilenmemek için bir beden büyük korseler giyerek vücudunuzda oluşan sarkmaların engellenmesini sağlayabilir, kilolarınızın oluşturduğu negatif etkiden kurtulabilirsiniz. Anne adaylarının kendi imkanlarıyla gebelik sürecinde kendini iyi hissetme yollarından birkaçı bunlar olsa da en etkili rol sahibi yine baba adaylarıdır. Baba adayları kendiyle barışık bir anne profili için sürekli annenin yanında olmaya özen göstermeli, kendini eskisi kadar bulmayan ancak dünyanın en tatlı hediyesi için bu duruma düşen anne adaylarını motive etmelidirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.