Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

21.07.2018
60
Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir?

Hamilelikte mide bulantısı, tüm süreci sıkıntılı olan hamileliğin ilk 3 ayında daha sık görülmektedir. Hamilelik dönemi, kabızlık, mide bulantısı, ciltte lekelenme ve sivilce gibi bir çok sorunu beraberinde getiren, başlı başına sıkıntılı bir dönem olmasına karşın bu tarz sorunlar ile daha fazla çekilmez bir hal alan dönemlerin başında gelmektedir. Hamilelikte mide bulantısı sorununun ana kaynağı, gebelik süreci boyunca vücudumuzda sürekli var olan hormon değişiklikleridir. Hamileliğin hemen hemen kaçınılmaz sorunlarından birisi olan hamilelikte mide bulantısı sorunu ile nasıl baş edeceğimize AnnelerOnline ekibi olarak ışık tutmaya çalışacağız.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neyden Kaynaklanır?

Gebelik döneminin hemen her safhasında yaşanabilen mide bulantısı sorunları; vücutta sürekli değişiklik gösteren hormonların koku hassasiyeti, halsizlik, stres, yorgunluk ve mide asidinin düzensiz salınımı olarak belirlenebilir. Belirttiğimiz gibi hamilelikte mide bulantısı sorunlarının çözümü onlarca sebepten birisi olabiliyorken, en doğru çözüm yine anne adaylarımız tarafından bulunacaktır. Sorunun neyden kaynaklandığı anne adayı tarafından tespit edildikten sonra aşağıda birkaç öneri ile çözümler üreteceğiz.

Kahvaltı Kesinlikle Erken Yapılmalı

Kahvaltının erken yapılması, güne daha erken başlama, düzenli uyuma ve spor vs. etkinliklerin tamamına vakit ayırılabilmesi için de etkili kavramlar olduğu kadar, gece boşalan midenizin hamilelikten dolayı salgılanan hormonların da etkisi ile bulantı oluşturmaması için etkili bir çözümdür. Bununla birlikte acıktıkça hafif kuruyemiş ve kuru meyvelerin tüketilmesi hamilelikte mide bulantısı sorununun çözümünde oldukça etkili olacaktır.

Mideniz Boş Kalmamalı!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hamilelikte mide bulantısı sorununun yaşanmaması için midenin boş kalmaması, anne adayının mide bulantısı yaşamasına da engel olacaktır.

Az ve Sık Yeme Teorisi

Daha önce hepiniz herhangi bir sebepten dolayı bunu duydunuz değil mi? Sağlıklı beslenme, diyet gibi birçok alanda az ve sık beslenin çağrısı eminiz ki sizlere de yapıldı. Evet, tamamen doğru olan bu durum hamilelikte de geçerli. Boş olan midenin bulantı yapabilme ihtimali ile çok dolu olan mide de anne adayına aynı sorunları yaşatabilmektedir. Hamilelikte mide bulantısı sorunlarının yaşanmaması ve anne adayı ile bebeğin sağlıklı beslenmesi adına 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenebilirsiniz.

Midenizi En İyi Siz Tanıyorsunuz!

Tüm insanların metabolizması belirli çerçeveler haricinde özel olarak çalışmakta, aynı besinlere farklı tepkimeler sergileyebilmektedir. Bundan dolayı anne adayları hafif ve midelerini rahatsız etmeyecek yiyecekler ile beslenmelidirler. Hamilelik döneminin başlarında midenizde bulantıya sebep olan koku ve yiyecekleri tespit ettikten sonra bu sorunları ortadan kaldırmak için girişimlerde bulunabilirsiniz.

Bolca Su İçmek! Tanıdık Geliyor Değil mi?

Az ve sık aralıklarla beslenme teoreminde olduğu gibi bol su tüketmek de hayatın genelinde sağlıklı beslenme ve vücut sağlığını koruma anlamında oldukça etkili bir yöntemdir. Su ile birlikte hangi bitki çayları ve meyve sularını tüketebileceğinizi de önce doktorunuza sonra midenize sorarak mide bulantısının önüne geçebilirsiniz.

Stres ve Yorgunluk Midenizin En Büyük Düşmanlarından!

Hamilelik döneminde bozulan hormon dengesini stabil tutmak için stres ve yorgunluktan uzak durmanız gerekmektedir. Stres altında iken kaliteli bir uyku girişiminde bulunmak sizin ruh sağlığınıza olduğu kadar bebeğin gelişim ve sağlığına da olumlu etkiler sağlayacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Son Bulur mu?

Şimdi bütün bu yazılanları okuduktan sonra hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hamilelikte absürt bir durum olmadığı sürece mide bulantısı sorunları ortalama 4. Ayın başlarında son bulmaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.