Hamilelikte Mutlu Olmanın Yolları

26.12.2014
94
Hamilelikte Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu Bir Hamilelik İçin Tüyolar

Hamilelik dönemi fiziksel olarak tüm özelliklerinizin değişime uğradığı bir dönemdir. Bu nedenle eşler arasında psikilolojik sorunlar çok fazla yaşanır. Özellikle hamile olan anne adayları eşlerinin artık kendilerini beğenmeyeceğini, artık eşlerini etkileyemeyeceklerini düşünürler ve bu duygu ilişkiyi yıpratacak düzeyde yaşanabilir.

 

Hamilelikle Birlikte Anne Adaylarında Görülen Duygu Değişimleri

Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren çok büyük bir heyecanla bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü beklersiniz. Ancak hamilelik zor bir süreçtir ve kadının hayatını, alışkanlıklarını ve günlük aktivitelerini tamamen değişime uğratır. Bebeğiniz için bu değişimlere ayak uydurmaya çalışır ve etkilenmiyormuş gibi davranırsınız, ancak aslında iç dünyanızda olaylar böyle gitmez. Belki işinizden kısa süreliğine uzaklaşmak zorunda kalırsınız ve ekonomik özgürlüğünüz sekteye uğrayabilir, bunun yanı sıra eskiden yaptığınız daha sert sporları asla yapamazsınız ve günün büyük bir bölümünü hiç bir şey yapmadan geçirmek zorundasınızdır. Ayrıca en önemlisi eşinizle eskisi gibi rahatlıkla tatile gidemez, onunla eskiden yaptığınız gibi özgürce gezip tozamaz ve hatta cinsel ilişkileri bile çok daha planlı ve tek düze yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Hal böyle olunca ister istemez ruh halinizde bir çöküntü yaşanma durumu kaçınılmaz hale gelir.

Ayrıca hamilelik çok düzenli beslenmeyi gerektirir ve bu dönemde sadece kendiniz için değil bebeğiniz için de beslendiğinizi unutmamanız gerekmektedir. Bedensel anlamda yaşayacağınız iştah bozuklukları ve mide bulantıları, hamilelikle beraber yaşayacağınız bir diğer olumsuzluk olabilir. Ancak bu dönem güçlü olmanızı gerektiren bir dönemdir ve asla tüketeceğiniz besinleri ihmal etmemelisiniz, özellikle doktorunuzun önerdiği ve bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacak besinlerin tüketilmesi bu dönemde çok büyük önem taşımaktadır.

Ancak hamilelikte yaşanan mutsuzlukların pek çoğu anne ile ilgili olmuyor, aksine bebeğin dünyaya gelişiyle ilgili endişeler, sağlığı ile ilgili panik hali ve gelecek kaygısı şeklinde görülebiliyor. Bu nedenle bebeğiniz henüz dünyaya gelmeden onunla ilgili olumsuz düşüncelere kapılmadan, onun için en iyi şekilde beslenmeli ve bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelişimini sağlamalısınız.

Ayrıca eşlerinizle olan ilişkiniz hamileliğinizle birlikte sekteye uğramayacak ve hamilelikte cinsel ilişkinin doğumu kolaylaştıracağını doktorunuzdan öğreneceksiniz. Hamilelik döneminde yaşanan cinsel ilişkiler sırasında salgılanan sıvılar, doğum sırasında rahim ağzının doğal şekilde doğumu gerçekleştirmesine yardımcı olacak niteliktedir. İnsan yaratılışı tarafından doğuştan bulunan bu özellik tüm doktorlar tarafından gerekli şekilde açıklanır ve bilgi verilir.

 

Hamilelikte Kilo Alma Kaygılarıyla Birlikte Diyet Yapmayın

Anne adayları hamilelik süresince düzenli şekilde kilo almalı ve bebeğin gelişimine faydası olan besinler tüketilmelidir. Bu nedenle hamilelik döneminde kilo almamak için yapılan diyetler bebeğin sağlığını doğrudan etkilemekte ve gelişim bozukluklarına neden olabilmektedir.

Hamilelik döneminde tüketilen besinle bebeğin gelişimi için anne, bebek arasında beraberce tüketilir ve hamileliğin sona ermesiyle başlayan lohusa döneminde ise tüketilen besinler anne sütü için çok önemlidir. Bu nedenle hamilelik ve lohusalık dönemlerinde ihtiyacınız olan besinleri yeteri kadar tüketmelisiniz. Hamilelikte kendiniz ile barışık olursanız mutlu bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz.

Hamileliğiniz sona erdiğinde sağlıklı bir gebelik döneminde alınması gereken 10 – 12 kilo düzenli bir diyet programı uygulanarak kolaylıkla verilebilecektir. Bu nedenle hamileliğinizin tadını çıkarmak en doğrusudur.

Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda tüm endişelerin sona erdiğini ve hayatınıza minik bir bedenle koca bir mutluluk girdiğini göreceksiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.