Hamilelikte Progesteron Hormonu

26.05.2015
103
Hamilelikte Progesteron Hormonu

Hamilelikte Progesteron Hormonu

Hamilelik süresince göğüslerdeki değişim çok önemlidir ve göğüsler fonksiyonel olarak görevlerini yerine getirebilmek için yapısal olarak değişime uğrarlar. Burada hormonal anlamda gerçekleşen değişimlere bağlı olarak göğüs yapısı görevini yapmak için gerekli hazırlıkları tamamlamaya başlar.

Hamilelik sürecinde veya normal hayatta vücutta ihtiyaç duyulan değişimlere bağlı olarak hormonlar çalışmaya başlar ve bu değişim gerçekleşene kadar hormonlar kendileride dahil olmak üzere vücut yapısında yer alan hücrelerin değişimini sağlarlar. Bu hormonlar vücutta bulunan salgı bezlerinden salgılanırlar ve ihtiyaç bulunan bölgelerde bu durum gerçekleşir. Hamilelik sürecinde salgı bezleri tarafından salgılanan progesteron hormonu meme yapısında yer alan değişime bağlı olarak görülen bir durumdur.

Kadınlık hormonlarının hamilelik döneminde değişime uğrayan meme yapısı üzerinde etkili olan hormonları ostrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bu iki hormon meme yapısını süt üretimine hazır hale getirecek düzenlemeleri sağlar. Progesteron hormonu ve ostrojen hormonu meme yapısında oluşabilecek rahatsızlıklara karşı büyük önem taşıyan iki hamilelik hormonudur.

 

Hamilelikte Progesteron Hormonu Bozukluğu

Progesteron hormonu hamilelik için çok önemli bir hormondur ve görevi meme dokusunda yer alan salgı hücrelerinin gelişmesini ve süt üretimine hazır hale gelmesini sağlamasıdır. Yani progesteron hormonunun anne sütü üzerinde çok önemli etkileri bulunmaktadır ve bu etkiler bebeğin gelişimini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle progesteron hormonuna bağlı olarak gelişen problemler çok ciddi olarak nitelendirilmektedir.

Progesteron hormonu bozuklukları, genel olarak vücutta salgılanan ostrojen ve progesteron hormonlarının orantısız ve dengesiz olmasından dolayı meydana gelen problemlerdir. Hamilelikte çok önemli olan ostrojen ve progesteron hormonlarının birbirlerine olan orantısızlıkları nedeniyle meydana gelen hormonal bozukluklar bu rahatsızlıkların en başında gelmektedir. Ostrojen hormonunun progesteron hormonundan daha fazla üretilmesi, progesteron hormonuna bağlı olarak meme problemleri meydana gelebilir. Bu iki hormon arasında meydana gelen orantısızlıklara bağlı olarak sadece meme yapısı değil daha farklı problemlerde meydana gelebilmektedir.

 

Progesteron Hormonu Hangi Durumlarda Artar?

Progesteron hormonu genellikle hamilelik döneminde eksikliği görülen veya aşırı artış gösteren bir durumdur. Bunun yanı sıra cushing sendromu ve adregenital sendom gibi olağan dışı rahatsızlıklarda progesteron hormonu normalden fazla artış gösterir ve ostrojen hormonundan daha fazla üretilerek vücuttaki hormonal yapıyı bozar.

 

Progesteron Hormonunun Azaldığı Durumlar

Bazı rahatsızlıklara bağlı olarak hamilelikte ve normal zamanlarda progesteron hormonunun azaldığı görülebilmektedir. Bu durumlar arasında yumurtlamanın gerçekleşememesi, hipofiz besinleri aşırı tüketildiğinde ve turner sendromu rahatsızlığında progesteron hormonu azalma göstermektedir.

 

Hamilelikte Progesteron Hormonu Bozukluğu Belirtileri

Progesteron hormonu bozukluklarının hamilelikte görülmesi ve belirtileri incelendiğinde, bu belirtilerin bazılarını anne adayları görebilirken, bazıları ise sadece doktor kontrollerinde ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan annelerin anlayabileceği belirtiler menopoz semptomları ve yoğun meme ağrısıdır. Sadece doktor kontrolünde ortaya çıkabilecek progesteron hormonu bozuklukları ise, rahim zarının anormal kalınlaşması gibi durumlardır. Ayrıca progesteron hormonu kısırlık tedavisinde enjeksiyon olarak kullanılan bir hormondur.

Bunlara ek olarak kanıtlanmış olmasa bile progesteron hormonu bozuklukları kan şekeri düşüklükleri,şişkinlik, cinsel dürtüler, yorgunluk hissi, baş ağrısı, tiroit fonksiyon bozuklukları,hafızada azalma gibi belirtilerde gösterebilmektedir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Gamze dedi ki:

    Merhaba sat ile uyumsız gebeliğim var. Bhcg hormonum bugün 2961 çıktı 2 günde bir takip ediliyor düzenli şekilde artıyor. Fakat progeston hormonum 3.96 çıktı. Keseyi gördük doktorum boş gebelik olabilceğini hatta bu gebeliğin milyonda bir normal olabileceğini söyledi. Haftaya kesenn boş olup olmadığına bakıcaz. Sizce bu gebeliğin boş olma ihtimali nedir. Diğer bütün testlerim çok iyi progeston dışında. Bu arada genç kızlığımdan beri adet düzensizliğim vardı. Ve pcos hastasıyım

  2. Gülsüm dedi ki:

    Progesteron testim 31,28 çıktı acaba hamilemiyim