Hamilelikte Su İçmenin Önemi

28.05.2015
93
Hamilelikte Su İçmenin Önemi

Hamilelikte Su İçmenin Önemi

Hamile bayanlar bebeklerinin sağlıklı bir şekilde doğması için, bu özel dönemde su tüketmeye daha fazla önem vermelidir. Bütün insanlar için önemli olan su içmek, hamilelik döneminde daha ön plana çıkmaktadır. Metabolizmanın dengeli ve sağlıklı olmasını sağlamak için, her gün yeterli oranda su tüketilmelidir. Gebe kadınlardaki su ihtiyacı daha fazla olur. Bu hem anne adayını, hem de bebeği ilgilendiren bir durumdur. Hamilelikte her gün en az 10 bardak su içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu oran yaz döneminde daha fazla olmalıdır. Su için en iyi kaynak, içme suyudur. Bunun kahve, çay ve diğer içeceklerle karşılanması tavsiye edilmez. Hamilelikte sorunsuz bir süreç geçirilmesi ve sağlıklı bir bebeğin yeni yaşamına merhaba demesi için, anne adayının her gün içtiği su miktarı ve suyun kalitesi önemlidir.

 

Hamilelikte Su İçmek Neden Önemli?

Bir bebek % 74 oranında sudan oluşmaktadır. Hamlelik döneminde ise, altıncı ayda bebeğin % 90 oranı sudan oluşmaktadır. Bu değerler hamilelikte su içmenin önemini yeterince anlatabilir. Hamile olan bir kadının günlük su ihtiyacının 3 litre olduğunu uzmanlar önemle belirtmektedir. Bu oranın bir bölümü ayran, meyve suyu, süt gibi sıvılardan karşılanabilir. Fakat gebe bir kadına en faydalı olan içecek pH değeri yüksek olan doğal mineralli sudur.  Suyun kalori değerinin sıfır olduğu düşünülürse, anne adayı için kilo açısından herhangi bir sorun teşkil etmez.

Yapılan araştırmalar annenin susuz kalmasının, bebeğin susuz kalması olduğunu belirlemiştir. Hamilelikte su içmek, bebeği ve anne adayını daha sağlıklı bir doğuma hazırlamaktadır. Özellikle gebeliğin son 3 aylık döneminde suyun yeterince içilmemesi, gebelikteki erken doğum riskini arttırmaktadır.Bu nedenle hamilelikte su oldukça önemlidir.

Hamilelikte ayrıca kadının kalsiyum ve magnezyum ihtiyacı da oldukça artmaktadır. Suyun içeriğinde bu minerallerin bulunması sayesinde, kadının ihtiyaçları karşılanmış olacaktır. Bu yüzden kalsiyum oranı yüksek olan doğal mineralli sular tercih edilmelidir.

Bebek hamilelik dönemindeyken anne karnında alkali bir ortamda yaşamaktadır. Alkali oranı yüksek olan suların içilmesi hamilelikte oldukça önemlidir. Bebek anne karnında amniyotik sıvı denen koruyucu özellikteki sıvıda yüzmektedir. Bebekler hamilelikte bazik suyun içinde büyürler. Bu sıvı bebeğin rahim içinde daha rahat bir ortam oluşturur. Aynı zamanda bebek için hayati önemi vardır. Onun dış faktörlerden ve enfeksiyonlardan korunmasını sağlar. Bu sıvının miktarı yetersiz olursa, bebeğin akciğerleri gelişemez, hareketleri azalır, uzuvlarında bazı şekil bozuklukları meydana gelebilir. Bu nedenle doğal mineralli bazik su içilmelidir. Hamilelikte su içmek kadar, suyun  seçimine de dikkat edilmelidir.

 

Hamilelikte Su İçmenin Yararları

  • Rahim kasılmalarının önlenmesini sağlar ve bununla erken doğum riskini azaltır
  • Anne adayında idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olur
  • Cildin daha sağlıklı olmasını sağlar, dış görünümünün daha parlak olmasına destek olur
  • Kabızlık ve basur gibi sorunların önlenmesinde su içmenin yararları büyüktür
  • Anne karnındaki bebeğin içinde bulunduğu suyunun azalmasını engeller
  • Yaz dönemindeki hamileliklerde anne adayının rahat olmasını, serinlemesini sağlar
  • Özellikle ilk aylarda hamilelerde yaygın olarak görülen mide bulantısını ve yanmasını azaltır
  • Suyun yeterince içilmesi, vücutta olabilecek ödemleri azaltır. Bu yüzden gebe kadınlar şişkinlerini bahane ederek su içmekten kendilerini mahrum bırakmamalıdır.

 

Hamilelikte Suyun Az İçilmesinin Zararları

Bu dönemde suyun az içilmesi vücudun susuz kalmasına yani dehidrasyona neden olur.  Bu rahim kasılmalarına, karın ağrısına, sancıya, baş dönmesi ve ağrısına, idrar yolu enfeksiyonuna, mide bulantısı ve kramplara neden olur. Bu yüzden hamilelikte su içmek çok önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.