Hamilelikte Temizlik Kimyasallarının Kullanımı

23.04.2015
175
Hamilelikte Temizlik Kimyasallarının Kullanımı

Hamilelikte Temizlik Kimyasallarının Zararları

Hamilelik döneminiz boyunca bebeğiniz ve kendi sağlığınız için çok özenli ve dikkatli davranmak zorundasınız. Özellikle sağlık için zararlı maddelerin kullanılmasının zararlı olabileceği gibi ev temizliği gibi rutin işlemler uygulanırken de dikkatli davranmak gerekiyor. Hamilelikte ev temizliği yaparken kullanılan kimyasal maddeler bebeğinizin sağlıklı gelişimi açısından çok zararlı etkilere neden olabilmektedir. Evinizde temizlik ve hijyeni sağlamak için bebeğinizin sağlığından fedakarlık etmek gibi bir lüksünüz yok. Güvenilir şekilde yapabileceğiniz ürünler ile yapılan temizlik işlemleri bebeğiniz için problem teşkil etmemektedir.

Sadece temizlik yaparken kullanılan kimyasal maddeler değil aynı zamanda temizlik yaparken yorulmak ve uzun süre diz çökerek iş yapmak tansiyon düşmesine ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra temizlik sırasında ağır işler yapmak, masa veya diğer ağır eşyaların taşınması işlemleri bir çok kasık ağrıları ve erken doğuma kadar pek çok probleme yol açacaktır.

Asıl konumuz ise hamilelikte kullanılan kimyasal maddelerin bebeğiniz ve sizin için olumsuz etkileri üzerine olacak. Burada kullanılan temizlik maddelerinin toksik etkili olmaması çok önemlidir ve hamileliğinizi riske sokacak bir durumdur. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta tercih edeceğiniz temizlik maddesinin içerisinde ‘teratojen’ maddesinin bulunmaması gerektiğidir, bu madde doğum defektine neden olabilmektedir. Ev işlerinde kullanılmakta olan kimyasal maddeler en az alkol, sigara ve zararlı ilaçlar kadar zararlı etkilere neden olmaktadır. Özellikle lavobo – fayans temizleyicileri, çamaşır suyu, boya çıkarıcı maddeler, kapı ve pencere boyaları, ahşap temizleyicileri gibi temizlik malzemelerine çok dikkat edilmelidir. Dünya üzerinde çok detaylı incelemeler ve araştırmalar bulunmasa bile temizlik malzemelerinin içeriğinde yer alan zararlı maddelerin bebek gelişiminde olumsuz etkileri çok fazladır. Üstelik sadece hamilelikte değil normal şartlar altında da temizlik malzemelerinin kullanılması sırasında dikkatli olunması gerekmektedir.

Farkında olmadan ev işleri sırasında bu tür zararlı maddeler ile temas etmeniz durumunda, zararlı etkileri azaltmak için bazı önlemler alabilirsiniz. Bunun için öncelikle hamileliğiniz sırasında temizlik işlerinizi sizin değil, yakın çevrenizin veya tutabileceğiniz yardımcıların yapmasıdır. Ancak temizliği siz yapmak zorundaysanız özellikle temizlik sırasında kapı ve pencerelerin açık tutularak evin havalandırılması, kauçuk eldivenler ile temizlik yapılması, kimyasal madde içermeyen temizleyicilerin kullanılması önerilmektedir.

Toksik içerikli maddeler çok etkili bir koku yayarlar ve bu koku gelişmekte olan bebek üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Sadece temizlik sırasında değil özellikle boya sırasında yapılan duvar zımparalama işlemleri solunum yoluyla toksik partiküllerin ciğerlere çekilmesine neden olur ve bu durum hamilelik açısından çok zararlıdır. Bu sebeplere bağlı olarak evde hamile bulunuyorsa sağlık açısından civa içermeyen su bazlı boyaların kullanılması çok önemlidir. Veya boya işlemi sırasında ve takip eden bir kaç gün içerisinde evde hamile kadınların bulunmaması gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.