Hamilelikte Üstüne Adet Görme

27.06.2016
147
Hamilelikte Üstüne Adet Görme

Adet Gören Biri Hamile Olabilir Mi? Hamileyken Adet Gelir Mi?

Kadınlarda normalde son adet kanamasının ardından yumurtlama gerçekleşir ve kadın bu dönem hamile kalarak, bundan sonra hamilelik sürecine girerek adet kanaması görmez. Ancak çok istisnai durumlarda süreç böyle ilerlemez. Yani kadın adet görüp yumurtlama olduğunda hamile kalır. Ancak hamile olmasına rağmen adet görmeye devam eder. Uzmanlar bunu hamileyken adet olma durumu olarak değerlendirir. Oldukça istisnai bir durumdur. Buna rağmen bu kanamanın adet kanaması olduğu söylemek oldukça zordur. Çünkü adet dönemi kadının rahminin gebeliğe hazırlanması ve gebeliğin oluşmaması halinde kalınlaşan rahim içi dokusunun adet kanaması olarak dışarıya atılmasıdır. Kadınlar hamile kaldıktan sonra yumurtlama olmaz. Gebelik ürünü rahme yerleştiği içinde, rahim içi dokusunun adet kanaması olarak dışarıya atılması söz konusu değildir. Bu yüzden hamileyken adet olma dendiğinde düzenli bir adet kanaması beklenmemelidir. Hamileliğin bazı dönemlerinde oluşan bir tür kanamadır bu. Bazen görülebilir, bazı durumlarda kanama olmaz. Genellikle hamilelik süreci içinde 1-2 defa böyle bir kanama söz konusu olabilir.

Ailelerde hamilelikte adet görme durumu çoğunlukla genetik etkenlerden kaynaklanır. Bu nedenle hamile kadınların ailesinde bu durum yaşanmışsa, istenmeyen hamilelikler açısından kontrollü olmanın yararı vardır. Normalde adet gören bir kadının hamile kalmış olma olasılığı gözden kaçmamalıdır. Özellikle korunmasız ilişki sonrası hamilelik şüphesi dikkate alınmalıdır.

 

Hamileyken Adet görme, Üstüne Görme Nasıl Olur?

Hamile kalmak isteyenler, hamile olmaktan korkanlar genellikle düzensiz adet görme sorunu yaşadıklarında hamile kalmış olmanın endişesini yaşarlar. Bazı hallerde ise gerçekte hamile olmalarına rağmen gelen bir kanamayı normal adet olarak yorumlayabilir, bunu adet görme olarak düşündüklerinden hamileliği dikkate almayabilirler. Halk arasında üstüne adet görme, üstüne regl görme, üste adet görme gibi tanılarla ifade edilen durum kadınların hamile olmalarına rağmen adet görmeye devam etmeleri durumunda kullanılır. Bu özellikle hamile kalmak istemeyen kadınlar açısından oldukça endişe verici bir durumdur. Böyle hallerde kadınlar panik içinde hamile kalma korkusu yaşarlar.

 

Hamile Kadın Adet Görür Mü?

Hamile kadınların adet görmesi mümkün olmaz. Kadınlar hamileliklerindeki kanamaları adet olarak yorumlasalar bile, bu tür kanamalar yerleşme yani implantasyon kanaması, servikal kanama, düşük tehlikesi kanaması, yara yeriyle alakalı kanama, plasentanın yerleşme kanaması gibi kanamalardır. Kadınlar bunları adet kanaması olarak algıladıklarından, hamile olduklarının farkına varmazlar. Çoğu hamilelikte böyle kanamaları adet görme olarak yorumlayan kadınlar hamileliklerini karındaki büyümeyle, bebeğin hareketiyle anlayabilirler. Bu gibi haller toplumda yaşanmaktadır.

Normal adet kanaması ile bu şekilde görülen kanamaların yapısı birbirinden oldukça farklıdır. Bu tür kanamalar yani hamileyken adet görme şeklinde algılanan kanamalar beklenen günde gelmez. Gelen kanamanın yapısı, rengi bile farklıdır. Rengi genellikle daha koyu kahverengiye çalar, koyu kırmızı hatta siyaha yakın olabilir. Kadınlar bedenlerini iyi tanıyorsa, dikkatli biriyse bu kanamaları birbirinden ayırabilir. Böyle bir durumda hemen şüphe duyarak, hamilelik testi yaptırmalıdır.

Yine adet görmeye devam eden bir kadın adet kanamasının düzeni, kanamanın yapısı değiştiğinde hamilelik şüphesi duymalıdır. Belirttiğimiz gibi kadın hamilelik gerçekleştiğinde yerleşme kanaması gibi farklı mahiyetteki kanamalar yaşayabilir. En azından jinekoloğa gidilmeli ve muayene olunmalıdır. Normalde adet gecikmelerinde ve anormal adet kanamalarında hamilelik şüphesi nedeniyle hamilelik testi yapılması gerekir. Adet gören biri hamile olmuş olabilir ya da hamile olan biri adet görebilir. Bu kanama adet kanaması gibi olmasa da, mutlaka hamilelik testi yaptırılmalı ve jinekolojik muayene olunmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. elif dedi ki:

    2. bucuk oncesinde korumasiz bir iliski yasadim içe boşalma olmadi.2 aydir da normal adetimi goruyorum.fakat bazi sitelerde dogum yapana kadar normal adet olan yorumculara rastladim.bu mumkun mudur ?

  2. anneleronline dedi ki:

    Gebelik üzerine yoğun şüpheniz varsa öncelikle gebelik testi yapmayı deneyebilirsiniz.

  3. Aleyna dedi ki:

    2.5 ay once esimle cinsel iliski yasadik ancak sonraki gun adet oldum ve sonraki iki adet donemimde de regl oldum…ancak kahverengi olarak da geldi ve son regl oldugumu dusundugumde kanama az geldi.karnim sisiyor gibi ancak iki kere evde gebelik testi yaptim negatif cikti.anlam veremedim sizce hamilemiyim