Hamilelikte Üşüme ve Titreme Neden Olur?

06.02.2018
278
Hamilelikte Üşüme ve Titreme Neden Olur?

Hamilelikte Üşüme ve Titreme

Gebelik oluştuğu anda vücut yüksek oranlarda farklı hormonlar salgılamaya başlar. Buna bağlı olarak metabolizma da hızlanır ve vücut hızlı çalışan metabolizma nedeni ile olması gerekenden çok daha fazla ısı üretmeye başlar. Vücudun üretilen fazla ısıya karşı reaksiyon olarak vücudu serinletmek için, solunum hızlanır, normalden daha fazla terleme gerçekleşir. Bu durum özellikle geceleri anne adayının üşümesine ve titremesine neden olur.

Gebelikte Titreme ve Üşümenin Sebepleri

 • Özellikle kilo alma kaygısı ile yetersiz ve düzensiz beslenme yapan anne adayları vücut için gerekli ısıyı sağlayacak besinleri alamazlar. Yetersiz beslenmenin yanında hamilenin yaşadığı bulantı ve kusmalar nedeniyle alınan besinin geri dışarı atılması durumunda üşüme ve titreme hali gerçekleşir.
 • Yine yetersiz beslenme nedeni ile meydana gelen kilo kayıpları da üşüme ve titremeye neden olur.
 • Yetersiz beslenme nedeni ile vücutta meydana gelen demir eksikliği, hücrelere oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin azalmasına ve buna bağlı olarak üşüme ve titremeye neden olur.  
 • Hamilelik sırasında meydana gelen enfeksiyon hastalıkları da üşüme ve titremeye neden olabilir.
 • Hamilelik nedeni ile ortaya çıkan hormon değişiklikleri her anne adayında aynı etkiye sahip olmaz. Bazı hamilelerde hormon değişikliği nedeni ile ateş basması gibi etkiler görülürken, bazı anne adaylarında ise bu durum tam tersine bir etki yaparak üşüme ve titremeye neden olabilir.
 • Yukarıda bahsettiğimiz yetersiz beslenmenin yanı sıra tek yönlü beslenme ve vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin alınmaması da aynı şekilde titreme ve üşümeye neden olabilir.
 • Boynumuzun ön tarafında bulunan tiroit bezinin ağırlığı yaklaşık olarak 15 gr.dır. Bu bez vücudun ihtiyacı olan tiroit hormonunu üretir, salgılar ve dengede tutar. Tiroid hastalarında ise, tiroid hormonu yeterince salgılanmadığı için, hormon seviyesi düşüşe geçer. Bu durumda hamilede üşüme ve titreme, uyku hali görülür.  
 • Hamilelikte üşüme ve titremenin bir diğer sebebi de enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklardır.  Hamilelerde bağışıklık sistemi zayıfladığında, vücut enfeksiyonal hastalıklara açık hale gelir. Özellikle böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları hamilelik dönemlerinde sıklıkla görülebilir. Hamilelikte görülen enfeksiyon hastalıkları, ateş, kusma, halsizlik, titreme ve üşümeye sebep olabilir.
 • Özellikle son zamanlarda anne adaylarının birçoğu estetik kaygılar nedeni ile hamilelik sırasında kilo almamak için, hatta kilo vermek için çaba sarf etmektedir. Yeteri kadar beslenmeyen, kendisi ve fetus için gerekli vitamin ve gıdaları almayan annelerin vücut ısıları alınmayan gıdalar nedeni ile düşmektedir. Bu durum hem bebeğin gelişimine olumsuz etkiler yapmakta, hem de hamilelik boyunca anne adayının sürekli olarak üşüme ve titreme nöbetleri geçirmesine neden olmaktadır.

Hamilelik Sırasında Görülen Titreme ve Üşüme İçin Alınması Gereken Önlemler

 • Öncelikle üşüme ve titremeniz varsa kadın doğum uzmanına görünmenizde kesinlikle fayda vardır. Doktorunuz muhtemelen size bir tiroid testi yapacaktır. Şayet üşüme ve titremeniz tiroid kaynaklı ise bunun tedbirini alcaktır.
 • Hamilelikte titreme ve üşüme yaşanılıyorsa öncelikle beslenmeye dikkat etmeli, karbonhidrat, protein, mineral ve vitamin açısından zengin gıdalarla beslenilmelidir.
 • Tek yönlü beslenmek yerine çok yönlü beslenmek çok önemlidir. Hamilelik döneminde özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketimini artırmak gerekir.
 • Hamilelik esnasında ne çok aşırı yemeli, ne de olması gerekenden daha az beslenilmelidir. Hatta az biraz fazla kalori almakta yarar vardır. 
 • Hamilelik esnasında düzenli olarak yürüyüş yapmak vücut ısınızı artıracaktır. Bu da üşüme ve titremenizin önüne geçecektir.
 • Zencefil, ıhlamur, kuşburnu, papatya, rezene gibi bitki çayları içmek içinizi ısıtır. 
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.