Hamilelikte Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

13.05.2015
78
Hamilelikte Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Hamilelikte Vücutta Meydana Gelen Değişimler

Kadın vücudunda hamilelik oluşumu meydana geldiği andan itibaren bir çok farklı değişimler meydana gelmektedir. Hamilelikte meydana gelen değişimler genel olarak ikiye ayrılmaktadır ve hem hormonal, hem de fiziksel değişimler meydana gelmektedir. Gebeliğin başlaması ile birlikte değişime uğrayan östrojen ve progesteron seviyeleri kadın vücudunda değişimlerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

 

Gebelikte Oluşan Değişimler ve Belirtiler

* Gebeliğin başlamasıyla birlikte görülen en önemli belirti adetin gecikmesi durumudur. Bunun yanı sıra mide bulantıları ve kusmalar gebeliğin ilk aylarında görülen belirtiler ve değişimler olarak bilinmektedir. Genellikle hamile kalan bayanların çok büyük bir çoğunluğu bu iki belirtiyi yaşar ve bu durum normal olarak değerlendirilmektedir.

* Bunun dışında gebeliğin bir diğer önemli belirtisi ise aşermedir. Bu durum genellikle ilk üç aylık gebe kadınlarda görülen bir durumdur ve çeşitli besinlere karşı aşırı istek olarak tanımlanabilir.

* Hamilelikte meydana gelen değişimler arasında en önemlisi ise vücutta meydana gelen fiziksel değişimlerdir ve aşırı kilo alımına bağlı olarak ağırlık 10 – 12 kilo daha artış gösterir ve bu durum kademeli bir şekilde hamileliğin başlangıcından sonuna kadar yavaş yavaş meydana gelir.

Hamilelik başlangıcında adetin gecikmesi durumu görülür ancak her adet gecikmesi hamilelik anlamına gelmemektedir. Pek çok durumda aşırı stres ve yaşam tarzında meydana gelebilecek olan köklü değişimler adetin gecikmesine neden olabilmektedir.

 

Hamilelikte Vücutta Görülen Değişiklikler

Hamilelik sürecinde en büyük değişim fiziksel anlamda yaşanmaktadır ve özellikle hamileliğin ilk 3 ayından sonra değişim çok daha fazla şekilde gözlemlenebilir.

* Hamilelikte Vajinada Meydana Gelen Değişimler: Gebelikte ilk değişim vajinada meydana gelir ve vajina büyüyerek rengi koyulaşma göstermektedir. Ayrıca ödemden dolayı büyüme meydana geldiği için hafif ağrı görülebilmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde vajina normalden çok daha fazla akıntılıdır. Bunun yanı sıra uterus büyüyerek genişler ve ağırlaşır. Ayrıca vulvadaki bezlerin salgısında artış gözlemlenir.

* Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişimler: Hamileliğin ilk haftasından itibaren memelerde değişim gözlenmektedir. Memeler hamilelik boyunca daha hassas ve ağırdır. Meme uçları başta olmak üzere memelerde büyüme meydana gelmeye başlar. Hamilelik boyunca meme başı çevresi koyu renkli olarak gözlemlenir. Ayrıca çeşitli noktalarında kabarıklıklar gözlemlenebilir. Bunun dışında farklı sürelerde olmak üzere her hamile kadının göğüslerinden sıkıldığında süt gelmektedir.

* Hamilelikte Ciltte Meydana Gelen Değişimler: Bazı hamile kadınlarda gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ciltte koyu renkli lekelenmeler görülebilmektedir. Bu lekelerin görülmesi normal olarak nitelendirilir ve gebeliğin sona ermesiyle beraber bu lekelerde kaybolur. Bunun dışında uterusun gerilmesine bağlı olarak karın derisinde gerilme ve incelme görülmektedir. Ayrıca deride gerilen bölgelerde çatlakların görülmesi durumu çok normaldir. Çatlakların giderilmesi için doğal pek çok yöntem bulunabileceği gibi genellikle yumuşatıcı kremlerin kullanılması giderici etkiler gösterebilmektedir. Genellikle hamilelikte oluşan çatlaklar doğumun ardından geçmez ve izler devam eder.

* Hamilelikte Meydana Gelen Kilo Değişimi: Gebeliğin genel işleyişi içerisinde ortalama olarak 10 ile 12 kilo almak normal olarak kabul edilmektedir. Bu oranlarda kilo alınması vücutta çok büyük köklü değişimlere neden olmakta ve insan sağlığı açısından farklılıklar yaratabilmekte. Bunun dışında gebelik boyunca vücutta ödem oluşacağı için tüketilen besinlerden tuzun azaltılması gerekmektedir. Bunun dışında kabızlığı önlemek için meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek gerekmektedir. Hamilelik döneminde alınan kilolar hamilelik sonrasında kolay kolay verilemeyeceği için hamilelik döneminde kilo aldırıcı besinler yerine sağlıklı ve bebeğin gelişimine olumlu katkılar sağlayacak besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

* Hamilelikte Uriner Sistemde Meydana Gelen Değişimler: Gebelik döneminde normalden çok daha fazla idrara çıkmak söz konusu olmaktadır. Bunun nedeni ise, uterusun mesane üzerine baskı oluşturması ile idrar torbasına baskı uygulaması ve buna bağlı olarak idrar az olduğu halde idrar varmış gibi hissedilmesidir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.