Hamilelikte Yatak İstirahati

28.03.2015
73
Hamilelikte Yatak İstirahati

Hamilelikte Yatak İstirahati Gerektiren Durumlar ve Yapılması Gerekenler

Genellikle riskli hamileliklerde yatak istirahati zorunlu bir durumdur ve doktor tarafından önerilmektedir. Hamilelik 9 aylık zorlu bir süreçtir ve bu süreç içerisinde geçirilen her dönem birbirinden farklılık göstermektedir. Genelde hamilelik dönemi günlük aktivitelere engel teşkil edecek bir dönem değildir ve rahat geçirilmektedir ancak ortalama olarak % 20’lik bir oranda riskli hamilelikler görülebilmektedir. Riskli hamilelikler genel olarak bazı kısıtlamalarla geçer ve bu süreç normal hamileliklere göre çok daha zorlu bir durumdur. Riskli hamileliklerin ortak özelliği hamilelik dönemini yatakta geçirmektir.

Hamileliğin risk derecesi doktorlar tarafından belirlendikten sonra risk derecesine göre yatak istirahati bir kaç gün olabileceği gibi aylarcada sürebilir. Özellikle yapılan fiziksel aktivitelerin tamamı doktorlar tarafından belirlenilir ve sadece izin verilen aktivitelerin yapılması mümkün olur. Riskli hamileliklerde yatak istirahati genellikle sol yana doğru yatılması şeklinde uygulanmaktadır. Bu sayede vücudun sağ tarafından geçen ana toplardamara engel olmamış ve bu sayede hiptansiyonu önlemiş olursunuz.

 

Hamilelikte Yatak İstirahati Verilen Durumlar

Erken Doğum ve Düşük Riski

Erken doğum riski bulunan gebelerde genellikle yatak istirahati verilmektedir. Erken doğum riskinin görüldüğü durumlarda genellikle vajinal kanamalar ve kasık sancıları çok sık görülmektedir. Bu risk grubunda genellikle medikal tedavinin yanı sıra günlük fiziksel aktivitelerin de minimum düzeye indirilmesi istenmektedir. Düşük ve erken doğum riskine bağlı olarak verilen yatak istirahatlerinde rahim üzerine yapılan baskı azalmış olur ve buna bağlı olarak kasıklara daha az basınç uygulanır.

Bu tür önlemlerle erken doğum ve düşük riski neredeyse minimuma indirilmektedir. Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre yatış pozisyonunda olan gebe kadınların rahim içi kan dolaşımları daha fazla olabilmektedir. Son olarak daha önce erken doğum yapmış olanların yeni hamilelik dönemlerinde de bu riske karşı yatak istirahati ile gebeliklerini geçirdikleri bilinmektedir.

 

Rahim Ağzı Yetmezliği

Risk grubunda sayılan bir başka durum ise rahim ağzı yetmezliğidir. Bu durum doğuştan rahim ağzı anormalliği bulunanlarda, sonradan rahim ağzı ameliyatı olanlarda veya yapısal olarak rahim ağzında görülen gevşekliklerde görülen bir durumdur. Doğumdan önce rahim ağzı gevşekliği nedeniyle rahim ağzının erken açılması söz konusu olacaksa dikiş tedavisi ve yatak istirahati önerilmektedir.

 

Vajinal Kanamalar

Bazı hamileliklerde normalin dışında vajinal kanamalar görülebilmektedir. Hamileliğin ilk 3. ayından itibaren görülen vajinal kanamalar genellikle ciddi durumların habercisidir ve plesenta nedeniyle meydana geliyor olabilirler. Bu durum bebeğin sağlığını tehdit edecek bir durumdur ve genellikle öncesinde ağrı ve açık kırmızı renkli sıvıların gelmesiyle görülmektedir. Bu durumun tek çözümü yatak tedavisi ile mümkün olabilmektedir.

 

Çoğul Hamilelik

Çoğul hamilelikler genellikle kısırlık nedeniyle tedavi görmüş olan hastalarda daha sık görülen bir durumdur ve son yıllarda çoğul hamilelik sayısında çok fazla artış gözlemlenmiştir. Genellikle çoğul hamileliklerde yatak istirahati önerilen bir durumdur. Özellikle zorlu geçen tedavi süreci sonrasında yatarak tedavi görmek fiziksel anlamda rahatlama sağlayacaktır.

 

Bebekte Görülen Gelişme Geriliği

Özellikle plesentada bulunan suyun eksik olmasından dolayı bebekte büyüme geriliği görülebilmektedir. Bebekte büyümenin yavaş olduğu tespit edilecek olursa yatak istirahati etkili ve faydalı olacaktır. Doktorlar tarafından yapılan araştırmalara göre yatak istirahatinde rahim kan akışı artmakta ve bebek daha sağlıklı şekilde gelişimini sürdürebilmektedir.

 

Hamilelikte Yatak İstirahatinde Yapılması Gerekenler

* Hamilelikte yatak istirahatinde kan dolaşımınızı arttıracak çeşitli egzersizleri uygulamanız yerinde olacaktır. Bunun için dizlerinizi kendinize doğru çekip bırakmak önemli bir egzersiz olarak kabul edilmektedir.

* Bunun dışında ılık duş alınması ve masaj kan dolaşımını arttırarak hamileliğin daha rahat ve kolay geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca kan dolaşımının artması bebeğin daha rahat gelişmesine olanak tanımaktadır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.