Hamilelikte Yüksek Tansiyona Dikkat!

20.03.2015
53
Hamilelikte Yüksek Tansiyona Dikkat!

Gebelikte Yüksek Tansiyon ve Bebek Üzerindeki Etkileri

Yüksek tansiyon özellikle gebelik gibi hassas dönemlerde pek çok vücut fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Hamilelikte yüksek tansiyon sonucu meydana gelebilecek ciddi rahatsızlıklardan bazıları böbrek yetmezliği, çeşitli vücut kasılmaları, görme bozuklukları, böbrek yetmezliği, bebekte gelişme gerilikleri gibi pek çok ciddi sağlık probleminin meydana gelmesine neden olacaktır. Bu nedenle yüksek tansiyona karşı sürekli olarak kontrol altında olmalı ve yüksek tansiyonu tespit ettiğinizde kontrolü elden brakmamalısınız.

Bazı durumlarda hamilelik öncesinde başlamış olan yüksek tansiyon gebelikle devam edebilir, bazen ise gebeliğin oluşumunun ardından yüksek tansiyon meydana gelmiş olabilir. Her iki durumda da hamilelikte yüksek tansiyon bebeğin gelişme bozuklukları göstermesine neden olur ve bebek yeterli oranda gelişemez. Hamilelik başladıktan sonra görülen yüksek tansiyon hamileliğin sona ermesiyle birlikte son bulur ve vücut sağlıklı haline geri döner.

 

Hamilelikte Yüksek Tansiyonun Etkileri ve Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte yüksek tansiyon özellikle ödem oluşmasına neden olur ve oluşan ödemin nedeni böbreklerin idrarı yeterli oranda süzememesine bağlı olarak görülmektedir. Ayrıca bu durum protein kaybına neden olmaktadır. Genellikle hamilelikte yüksek tansiyona bağlı olarak oluşan ödemlerde eller ve ayaklar şişerek belirti göstermektedir. Sabahları erken saatlerde ise gözlerde şişmeler görülmektedir. Ayrıca hamilelikte yüksek tansiyon annenin ani krizler geçirmesine kasılmalara, körlüğe böbrek yetmezliklerine ve görme bozukluklarına neden olabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda yüksek tansiyona bağlı olarak karaciğer çevresinde bulunan zar ve karaciğer arasında çeşitli kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu kanamalar karaciğer yapısı üzerinde çeşitli yırtılmalara neden olabilmektedir. Bunun dışında kalp üzerindeki yük yüksek tansiyona bağlı olarak çok fazla artış gösterecektir. Kalp yükünün artması kalp yetmezliğine kadar pek çok probleme neden olabilmektedir.

Diğer yandan hamilelikte yüksek tansiyon kanın pıhtılaşmasına neden olur ve bu durum ölümcül problemlerin oluşmasına neden olabilecek bir faktördür. Bu nedenlere bağlı olarak hamilelikte görülen yüksek tansiyon rahatsızlıklarında kontrolü elden bırakmamak gerekmektedir.

 

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Bebeği Nasıl Etkiler?

Genellikle hamilelikte yüksek tansiyon erken doğuma neden olan bir durumdur. Yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan annelerin bebekleri genellikle gelişim bozuklukları göstermektedir ve yaşıtlarından çok daha geri bir büyüme tablosuna sahip olurlar. Ayrıca çok ileri derecede seyreden durumlarda bebek ölümlerine kadar uzanan problemlerle karşı karşıya kalınabilir. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.